Ciekawostki

15 fascynujących ciekawostek o Adamie Małyszu

źródło: Wikipedia

Adam Małysz to jeden z najpopularniejszych i najbardziej lubianych polskich sportowców. Jego ogromne sukcesy sportowe sprawiły, że skoki narciarskie stały się ulubioną zimową dyscypliną wszystkich Polaków. Adam Małysz to postać kultowa, a jego współpracownicy i koledzy z branży zgodnie twierdzą, że również jest to człowiek skromny, serdeczny i uśmiechnięty.

1. Adam Małysz urodził się w Wiśle (województwo śląskie) 3 grudnia 1977 roku.

2. Sportowiec czterokrotnie zdobył medal na Igrzyskach Olimpijskich: w 2002 roku zdobył medale srebrny i brązowy, zaś w 2010 roku został odznaczony dwoma srebrnymi medalami.

3. Adam Małysz wielokrotnie zdobywał inne prestiżowe nagrody i wygrywał ważne konkursy. Czterokrotnie zdobył Złoty Puchar, trzy razy zwyciężył konkurs Letniego Grand Prix, aż sześć razy odznaczony został nagrodą Mistrza Świata.

4. Łącznie sportowiec od 1995 do 2011 roku wystąpił w niemal 250 konkursach o tytuł Pucharu Świata.

5. Adam Małysz swój życiowy rekord osiągnął u schyłku kariery na zawodach w Vikersund (Norwegia). 13 lutego 2011 roku sportowiec skoczył na odległość 203,5 metra.

6. Na cześć sportowca nazwano ogromną skocznię narciarską w Wiśle.

7. Z wykształcenia Adam Małysz jest… blacharzem. Tytuł ten zdobył kończąc Szkołę Zawodową w Ustroniu. Wiele lat później podszedł do egzaminu maturalnego, który zdał w 2010 roku, tym samym uzyskując pełne wykształcenie średnie.

8. Adam Małysz jest wujem Tomasza Pilcha – wiślańskiego skoczka narciarskiego, który zdobył tytuł mistrza polski podczas zawodów zimowych w 2020 roku.

9. Rodzina Adama Małysza od pokoleń była związana ze skokami narciarskimi. Jego ojciec był kierowcą w Klubie Sportowym „Wisła”, zaś pradziadek posiadał nawet własną skocznię narciarską. Ze sportem związany był również wuj Adama Małysza, Jan Szturc, który był skoczkiem narciarskim i piłkarzem, a następnie jego kariera potoczyła się ku trenowaniu młodych ludzi.

10. Nagrody, które zdobyte zostały przez słynnego sportowca, znajdują się w Galerii Trofeów Adama Małysza w Wiśle. W muzeum podziwiać można m.in. medale i puchary z konkursów krajowych, europejskich i międzynarodowych. Znajdują się tu także odznaczenia olimpijskie zdobyte przez skoczka. Dużą atrakcję stanowi specjalna wystawa, na której prezentowany jest sprzęt Adama Małysza – narty, kaski, kombinezony i plastrony. Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli, a wstęp na wystawę jest płatny.

11. Adam Małysz jest honorowym patronem miasta Zakopane, w którym znajduje się Wielka Krokiew – ogromna skocznia narciarska, położona na wysokości 1050m n.p.m.

12. Sportowiec ma 170 centymetrów wzrostu, a w czasach swojej świetności i regularnych treningów na skoczniach narciarskich ważył zaledwie 55 kilogramów.

13. Żona Adama Małysza ma na imię Izabela. Para wzięła ślub w 1997 roku.

14. Adam Małysz był pierwszym sportowcem, który w całej historii skoków narciarskich oddał 100 skoków, liczących powyżej 200 metrów długości.

15. Adam Małysz oficjalnie zakończył karierę skoczka narciarskiego w 2011 roku. Nie zrezygnował jednak ze sportu – zaczął uprawiać rajdy samochodowe, w których zdobył m.in. nagrodę mistrza Polski i Czech.