10 fascynujących ciekawostek o Dominacji Hetytów
Dominacja Hetytów na Bliskim Wchodzie trwała pięćset lat.
To całkiem sporo.
Co obecnie wiadomo o Hetytach?
1. Hetyci
Hetyci pojawili się na terenach dzisiejszej Armenii i Gruzji dwa tysiąclecia przed Chrystusem. Stanowili silne państwo na ternie dzisiejszej Turcji.
2. Miasta- państwa
Początkowo Hetyci tworzyli miasta- państwa. Twórcą państwa był Hattusili I, który je zjednoczył.
3. Kodeks Hammurabiego
Zaadaptowali Kodeks Hammurabiego, choć w wielu przypadkach byli bardziej łagodni niż Babilończycy. Przykładowo zamiast odwetu, raczej skłaniali się ku formach zadośuczynienia. Nie okaleczano ciał, choć w przypadku niewolników zdarzały się wyjątki.
Na śmierć można było skazać mężatkę, która popełni cudzołóstwo, osobę, która zgwałci czy zbuntuje się przeciw władcy.
4. Król
Na czele państwa stał król, który sprawował nieograniczoną władzę. Był najwyższym kapłanem, dowódcą wojskowym oraz sędziom. W ważnych sprawach zwracał się do rady starszych. Po swojej śmierci stawał się bóstwem, którego czcili poddani.
5. Małżonka króla
Hetyci szanowali małżonkę króla. Tak zwana tawanna po śmierci męża nadal pozostawała władczynią przy boku następcy. Miała realną władzę, mogła prowadzić działania dyplomatyczne oraz podpisywać dokumenty państwowe.
6. Politeiści
Hetyci byli politeistami. Wierzyli, że poprzez zachowanie obrzędów religijnych zapewnią sobie boską pomyślność. Badania potwierdzają, że stosowali kremację. Ciało zmarłego króla wraz z darami palono na stosie. Ogień gasili winem i piwem, podobnie jak Grecy.
7. Pedantyczni
Hetyci byli bardzo pedantyczni w prowadzeniu działań wojennych. Dowódcy zapisywali każdą najmniejszą wioskę na obszarze, który zamierzali napaść, a także informacje o pastwiskach i wodopojach.
8. Mężni i zdyscyplinowani
Hetyci byli mężni i zdyscyplinowani. Pokonanych przeciwników traktowali dość brutalnie, ale zważając na to, że inspirowali się kodeksem Hammurabiego, to stwierdzenie nie wydaje się dziwne.
9. Babilończycy
Hetyci sporo czerpali z dorobku Babilończyków. Król Musili I nakazał budowę szkół we własnej stolicy.
10. Państwo Egipskie
Potężnym wrogiem dla Hetytów było państwo Egipskie. W 1274 r p. n. e w Kadesz doszło do bitwy z wojskami egipskimi. Egipcjanie, mimo zwycięstwa, nie wykorzystali w pełni sytuacji. Do ostatecznego upadku doprowadziły najazdy ludu Kasków oraz Asyryjczyków.