Ciekawostki

10 fascynujących ciekawostek o Dominacji Hetytów

Brama Lwów w Hattusa | Foto. Bernard Gagnon / Wikipedia

Dominacja Hetytów na Bliskim Wchodzie trwała pięćset lat. To całkiem sporo. Co obecnie wiadomo o Hetytach?

1. Hetyci

Hetyci pojawili się na terenach dzisiejszej Armenii i Gruzji dwa tysiąclecia przed Chrystusem. Stanowili silne państwo na ternie dzisiejszej Turcji.

2. Miasta- państwa

Początkowo Hetyci tworzyli miasta- państwa. Twórcą państwa był Hattusili I, który je zjednoczył.

3. Kodeks Hammurabiego

Zaadaptowali Kodeks Hammurabiego, choć w wielu przypadkach byli bardziej łagodni niż Babilończycy. Przykładowo zamiast odwetu, raczej skłaniali się ku formach zadośuczynienia. Nie okaleczano ciał, choć w przypadku niewolników zdarzały się wyjątki.

Na śmierć można było skazać mężatkę, która popełni cudzołóstwo, osobę, która zgwałci czy zbuntuje się przeciw władcy.

4. Król

Na czele państwa stał król, który sprawował nieograniczoną władzę. Był najwyższym kapłanem, dowódcą wojskowym oraz sędziom. W ważnych sprawach zwracał się do rady starszych. Po swojej śmierci stawał się bóstwem, którego czcili poddani.

5. Małżonka króla

Hetyci szanowali małżonkę króla. Tak zwana tawanna po śmierci męża nadal pozostawała władczynią przy boku następcy. Miała realną władzę, mogła prowadzić działania dyplomatyczne oraz podpisywać dokumenty państwowe.

6. Politeiści

Hetyci byli politeistami. Wierzyli, że poprzez zachowanie obrzędów religijnych zapewnią sobie boską pomyślność. Badania potwierdzają, że stosowali kremację. Ciało zmarłego króla wraz z darami palono na stosie. Ogień gasili winem i piwem, podobnie jak Grecy.

7. Pedantyczni

Hetyci byli bardzo pedantyczni w prowadzeniu działań wojennych. Dowódcy zapisywali każdą najmniejszą wioskę na obszarze, który zamierzali napaść, a także informacje o pastwiskach i wodopojach.

8. Mężni i zdyscyplinowani

Hetyci byli mężni i zdyscyplinowani. Pokonanych przeciwników traktowali dość brutalnie, ale zważając na to, że inspirowali się kodeksem Hammurabiego, to stwierdzenie nie wydaje się dziwne.

9. Babilończycy

Hetyci sporo czerpali z dorobku Babilończyków. Król Musili I nakazał budowę szkół we własnej stolicy.

10. Państwo Egipskie

Potężnym wrogiem dla Hetytów było państwo Egipskie. W 1274 r p. n. e w Kadesz doszło do bitwy z wojskami egipskimi. Egipcjanie, mimo zwycięstwa, nie wykorzystali w pełni sytuacji. Do ostatecznego upadku doprowadziły najazdy ludu Kasków oraz Asyryjczyków.