Ciekawostki

10 interesujących ciekawostek o pisarzach

książki

Pisanie jest jedną z najbardziej cenionych umiejętności we współczesnym świecie, ale także jedną z umiejętności, które najtrudniej jest opanować. Nawet pisarze, którzy odnieśli wyjątkowy sukces, spędzą całe życie na studiowaniu sztuki pisania, aby zawsze się doskonalić.

Oto ciekawostki o mniej lub bardziej popularnych pisarzach.

1. Rekordzistką świata pod względem wydanych książek jest Hiszpanka Corin Tellado. W ciągu swojego prawie 82-letniego życia napisała i wydała ponad 4 tys. pozycji.

2. Polskim rekordzistą w ilości napisanych pozycji jest Ignacy Kraszewski. Jest on autorem ponad 600 książek, w tym 232 powieści.

3. Jedną z tajemniczych historii w życiu Agathy Christie jest jej zniknięcie. Pisarka została odnaleziona po 11 dniach, w hotelu znajdującym ok. 480 km od swojej posiadłości. Zameldowała się na nazwisko Teresa Neele z Cape Town. Ciekawostkę stanowi fakt, że Neele było nazwiskiem kochanki męża Christie.

4. Fiodor Dostojewski został skazany na śmierć za branie udziału w spotkaniach zwolenników socjalizmu utopijnego. Karę zamieniono na 4 lata zsyłki na Syberię, a pobyt ten znalazł odzwierciedlenie w „Zapiskach z martwego domu”.

5. Oscar Wilde miał skłonności do ekscentryzmu. Jedna z anegdot z tym związanych głosi, że podczas studiów na Oksfordzie wychodził na spacery po dziedzińcu z homarem na smyczy.

6. Henryk Sienkiewicz był trzykrotnie żonaty, za każdym razem z Marią. Były to: Maria Szetkiewiczówna, Maria Wołodkowiczówna i Maria Babska. Maria Wołodkowiczówna rozstała się z Henrykiem po miesiącu od ślubu, a pisarz po kilku latach uzyskał potwierdzenie niezaistnienia sakramentu małżeństwa.

7. Remigiusz Mróz obronił tytuł doktora nauk prawnych na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Był też laureatem konkursu „Polska Cyfrowa 2020+”, który zorganizowany został przez Krajową Izbę Gospodarczą.

8. Pisarzem był również Winston Churchill. W 1953 r. otrzymał nawet literacką Nagrodę Nobla za „mistrzostwo opisu historycznego i biograficznego, jak i doskonałe przemowy w obronie wysokich ludzkich wartości”.

9. Gabriel Garcia Marquez zrezygnował z zawodu dziennikarza i przez półtora roku pisał „Sto lat samotności”. Żył wówczas wraz z rodziną ze sprzedaży przedmiotów znajdujących się na wyposażeniu mieszkania.

Hans Christian Andersen cierpiał na wiele fobii i lęków. Bał się psów, pożarów czy pogrzebania żywcem. Nie jadł też wieprzowiny z obawy przed zarażeniem pasożytami. Nie przeszkodziło mu to jednak w zwiedzaniu Europy. Podróże zajęły mu w sumie 9 lat.