Porady

6 ciekawych książek młodzieżowych na wakacje

otwarta książka

Wakacje to idealny czas na czytanie wciągających książek! Po jakie powieści młodzieżowe warto sięgnąć, by się dobrze bawić?

Kiedy podręczniki szkolne trafiają na dno szafki, czas zabrać się za lektury, które naprawdę sprawiają przyjemność! Bez względu na to, czy wyjeżdżasz gdzieś na wakacje, czy zostajesz w domu, dobra książka zawsze jest idealnym towarzystwem. Może umilić czas spędzony na plaży lub zapobiec nudzie, jeśli nie masz planów na wolne popołudnie. Książki młodzieżowe są pełne akcji, mają wyrazistych bohaterów i często zarażają dobrym humorem — a przy okazji poruszają ważne tematy. Jakie powieści warto przeczytać tego lata?

1. Tego nie mogę ci powiedzieć, Justyna Sznajder

Karolina i Kuba. Dziewczyna z dobrego domu, która swój sekret ukrywa pod bezpiecznym „tego nie mogę ci powiedzieć” i chłopak żyjący w rodzinie obawiającej się ojca stosującego przemoc. Choć pochodzą z różnych światów, łączy ich gra, z którą spędzają wolne chwile. Nastolatkowie poznają się w internecie i postanawiają spotkać się w realu, ale czy takie spotkanie okaże się udane? Czy Karolina zdradzi sekret, który ją dręczy? Historia tego duetu jest niezwykle emocjonująca i napisana w taki sposób, że po prostu chce się wiedzieć, co czeka na nas na następnej stronie.

2. Zwiadowcy, John Flanagan

To nie jedna książka, a cała bestsellerowa seria, która od lat cieszy się popularnością wśród młodzieży. W pierwszym tomie (Ruiny Gorlanu) poznajemy piętnastoletniego Willa, dorastającego w sierocińcu wraz z grupką przyjaciół. Główny bohater marzy, by zostać rycerzem, jednak obawia się, że jest na to zbyt drobny. Kiedy mistrzowie ze szkół rycerskich nie chcą przyjąć go na naukę, niespodziewanie pojawia się Halt, zwiadowca, który dostrzega w chłopcu potencjał. Will rozpoczyna trudne szkolenie w jednostce owianej legendą, a także nawiązuje prawdziwą męską przyjaźń ze swoim nieco mrukliwym nauczycielem. To pełna akcji powieść dla nastolatków lubiących fantastykę.

3. Szkoła dla wybranych, Samuel Miller

Połączenie obyczajówki i kryminału, które budzi wielkie emocje wśród czytelników! Szkoła dla wybranych, nosząca nazwę Redemption Prep, przyjmuje tylko wybitnych uczniów — z bogatych i biednych rodzin. Każdy nastolatek chce trafić do tego elitarnego grona, choć wiąże się to z wieloma wyrzeczeniami — terenu szkoły nie można opuszczać bez zezwolenia, a regulamin jest bardzo surowy. Główna bohaterka, Emma, jest jedną z uczennic Redemption Prep, a równocześnie uzdolnioną poetką, indywidualnością, którą kojarzą wszyscy. Dlatego, gdy pewnego dnia znika, każdy zauważa jej brak. I każdy staje się podejrzany.

4. Nasz ostatni dzień, Adam Silvera

Poruszająca powieść amerykańskiego pisarza dotyka ważnych tematów i robi to w taki sposób, że od razu trafia do serc czytelników. Rufus Emeterio oraz Mateo Torrez tuż po północy otrzymują informację, że tego dnia — piątego września — umrą i nie mogą temu zapobiec. To szokująca wiadomość, a równocześnie szansa, by przygotować się na nieuniknione. Dzięki aplikacji Rufus i Mateo spotykają się, by wspólnie przeżyć wielką przygodę i ostatni dzień w swoim życiu.

5. Felix Ever After. Na zawsze Felix, Kacen Kallander

Jeśli z tego zestawienia chcesz przeczytać tylko jedną powieść, wybierz tę! Czytelnicy uznają ją za jedną z najbardziej wartościowych książek, jakie ukazały się na rynku w ostatnim czasie. Główny bohater, Felix Love, chce dowiedzieć się, jak to jest być zakochanym. Ma obawy, że jego transpłciowość lub kolor skóry mogą być przeszkodą do odnalezienia szczęścia. Równocześnie Felix musi zmierzyć się z hejtem i transfobią, a także wyruszyć w najtrudniejszą podróż. To wielowątkowa historia o poszukiwaniu miłości i własnej tożsamości — zaskakująco prawdziwa i niezwykle ciepła.

6. Łowcy płomienia, Hafsah Faizal

Wyjątkowe połączenie gatunku fantasy i tematyki starożytnej Arabii to coś idealnego dla poszukiwaczy przygód. Zafira to Łowca, poluje w przeklętych lasach i ukrywa fakt, że jest dziewczyną. Nasir jest gotów zabić każdego, kto sprzeciwi się jego ojcu — bezwzględnemu królowi. Każde z nich stało się legendą wbrew własnej woli. Kiedy nadciąga wojna, Zafira zostaje wysłana na poszukiwania artefaktu, który ma przywrócić równowagę. To samo zadaje dostaje Nasir — ma znaleźć artefakt i… zabić Łowcę. W trakcie podróży obojga starożytne zło budzi się do życia i zagraża całemu światu.

Dopóki trwają wakacje, ciesz się fantastycznymi historiami! Zanim znów będziesz pakować do plecaka podręczniki szkolne (można je kupić np. na TaniaKsiazka.pl), minie jeszcze trochę czasu — dość dużo, by poznać wymyślone światy, polubić kilku bohaterów i zaczytać się bez reszty. Spróbuj — może się okazać, że ten sposób spędzania wolnego czasu da Ci więcej, niż przypuszczasz!