Podróże

12 Najpiękniejszych Miasteczek w Polsce

Polska słynie nie tylko z wielu pięknych i dużych ośrodków miejskich, ale również z mnóstwa uroczych miasteczek. Warto bliżej poznać przynajmniej kilkanaście z nich i zdecydować się na odwiedziny w tym, które wyda się najbardziej interesujące. Wybór może okazać się jednak wyjątkowo trudny.

1. Sandomierz

Kojarzący się z serialem o księdzu – detektywie Sandomierz bezsprzecznie uchodzi za jedno z najbardziej urokliwych polskich miasteczek. Położony na wzgórzach Niziny Nadwiślańskiej bywa porównywany do…Rzymu. Sandomierz kusi nie tylko wyjątkowym klimatem, ale również licznymi zabytkami. Podziw wzbudza gotycka Brama Opatowska, która została ufundowana przez króla Kazimierza Wielkiego. Warto zwrócić także uwagę na ratusz z połowy XIV wieku oraz na Dworek Cypriana Strużyńskiego. Będąc w Sandomierzu, koniecznie trzeba także obejrzeć dworek serialowego ojca Mateusza.

2. Kazimierz Dolny

Kolejnym pięknym miasteczkiem Polski jest Kazimierz Dolny. Co ciekawe, przez wiele osób uznawane jest za najromantyczniejszą miejscowość nad Wisłą. Klimatyczne, renesansowe kamieniczki i urokliwe wąwozy tworzą niepowtarzalny klimat. Koniecznie trzeba przespacerować się po rynku i zjeść obiad w jednej z położnych niedaleko knajpek.

3. Zamość

Sporo pozytywnych emocji wzbudza również położony w południowej części województwa lubelskiego Zamość. Za wygląd miasta w dużej mierze odpowiada jego projektant – Bernardo Morando. To właśnie dzięki niemu, Zamość prezentuje się tak harmonijnie. Co ważne, zamojskie Stare Miasto wpisano nawet na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Zamościu nie brakuje wielu obiektów kulturalnych. Znajduje się tam także zoo, które przyciągnie uwagę nie tylko starszych, ale i młodszych turystów.

4. Złotoryja

Licząca sobie piętnaście tysięcy mieszkańców Złotoryja przyciąga turystów niepowtarzalnym klimatem. Nazwa kojarzy się ze złotem i faktycznie, przed laty wydobywano w miejscowości ten szlachetny kruszec. Dzisiaj odbywają się tutaj zawody płukania złota, przyciągające wielu pasjonatów. Będąc w Złotoryi na pewno warto obejrzeć rynek, jak również stare mury obronne. Jedną z atrakcji miasteczka jest również klasztor Franciszkanów.

5. Przeworsk

Położony w województwie podkarpackim Przeworsk to miasteczko, w którym znajduje się między innymi niezwykle uroczy pałac w stylu klasycystycznym. Otacza go rozległy park w stylu angielskim. W mieście tym podziwiać można także pozostałości murów obronnych oraz kolekcję pożarnictwa. Ostatnia z wymienionych atrakcji przyciągnie uwagę przede wszystkim strażaków.

6. Chełmno

W województwie kujawsko-pomorskim również znajduje się jedno z najpiękniejszych miasteczek w Polsce. Mowa tu o Chełmnie. Co ciekawe, bywa ono określane mianem miasta zakochanych. W Chełmnie podziwiać można jeden z najciekawszych i najlepiej zachowanych rynków. Liczne zawirowania historyczne przetrwały również mury miejskie.

7. Giżycko

Giżycko kojarzone jest przede wszystkim z krainą jezior. Nie ma się temu co dziwić, bo leży przecież w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Giżycko nierzadko określa się mianem stolicy żeglarstwa w Polsce, bo jest niezwykle często odwiedzane przez miłośników tej formy rozrywki. Miasteczko to kusi nie tylko możliwością uprawiania sportów wodnych, ale również ciekawymi zabytkami. Podziwiać można tam między innymi zamek krzyżacki z XIV wieku, jak również kościół ewangelicki z wieku XIX.

8. Pieniężno

Położone w województwie warmińsko-mazurskim Pieniężno kusi licznymi zabytkami. Znajduje się tam między innymi piękny ratusz pochodzący z XIV wieku. Niestety, uległ on znacznym zniszczeniom w trakcie II wojny światowej i wymagał odbudowy. Będąc w Pieniężnie, koniecznie trzeba obejrzeć Zamek Kapituły Warmińskiej, w którym zamieszkiwał sam Mikołaj Kopernik.

9. Wolbórz

Miasteczko Wolbórz znajduje się w województwie łódzkim, w rozwidleniu rzek Moszczanki i Wolbórki. Podziwiać można w nim między innymi zespół parkowo-pałacowy biskupów kujawskich. Znajdują się tam również niezwykle urokliwe kamieniczki, datowane na XIX wiek. Uwagę zwracają także relikty murowanego zamku biskupiego z XIV wieku. Miłośnicy obiektów sakralnych powinni udać się do kaplicy świętej Anny oraz do kaplicy świętego Rocha.

10. Jarocin

Kolejnym miasteczkiem polskim, które zasługuje na wyróżnienie jest Jarocin. Miasto leży w Wielkopolsce i jest idealne zarówno dla miłośników zabytków architektonicznych, jak i dla entuzjastów turystyki pieszej. Przez Jarocin biegnie bowiem wiele ciekawych szlaków. Jeżeli chodzi zaś o zabytki, na uwagę zasługują przede wszystkim ratusz, którego budowę rozpoczęto jeszcze w XVIII wieku, a także neogotycki pałac Radolińskich. Jarocin kusi również pięknym parkiem krajobrazowym, który jest idealnym miejscem rekreacji dla miłośników natury.

11. Lwówek Śląski

Będąc na Dolnym Śląsku, warto odwiedzić Lwówek Śląski. Zachwycają między innymi dość dobrze zachowane mury obronne, ale również urokliwe planty. W miasteczku znajduje się także sporo ciekawych obiektów sakralnych. Mowa tu między innymi o gotyckiej Kaplicy Świętego Krzyża i Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Co ciekawe, jego budowę rozpoczęto jeszcze około 1300 roku.

12. Sanok

Sporo atrakcji ma do zaoferowania także położony w województwie podkarpackim Sanok. Miejscowość kusi nie tylko unikatową florą i fauną, ale również wieloma zabytkami. Na szczególną uwagę zasługuje oczywiście skansen, w którym można podziwiać wiele obiektów charakterystycznych dla dawnej polskiej wsi. Na spacer po skansenie warto przeznaczyć cały dzień, zwłaszcza jeśli chce się obejrzeć wszystkie atrakcje.

W Polsce znajduje się wiele intrygujących miasteczek, w których można podziwiać nie tylko wiele obiektów architektonicznych, ale i parków. Mowa tu między innymi o Sandomierzu, Kazimierzu Dolnym czy o Zamościu. Na uwagę zasługuje także Złotoryja, Przeworsk oraz Chełmno. Giżycko, Pieniężno, Wolbórz oraz Jarocin również kuszą licznymi zabytkami. Sporo atrakcji mają do zaoferowania także Lwówek Śląski oraz Sanok. Jeżeli ma się sporo czasu, warto w trakcie urlopu odwiedzić kilka miasteczek, zwłaszcza jeśli znajdują się blisko siebie.