12 faktów i ciekawostek o Monako

monako

Monako jest maleńkim, ale bogatym krajem z słynnym na całym świecie kasynem i torem wyścigowym. Oto fakty i ciekawostki na temat Monako. Księstwo Monako jest drugim najmniejszym krajem na świecie. Najmniejsze to Watykan. Całkowity obszar Państwa wynosi tylko 2 km2. Monako graniczy z Francją na północy, południu i zachodzie z Morzem Śródziemnym na wschodzie.

 1. Monako uniezależniło się od Republiki Genui 8 stycznia 1297 roku.
 2. Osoba urodzona w obcym kraju, ale mieszkająca w Monako jest monakijczykiem. Monako jest niezwykłe, ponieważ rodowici mieszkańcy są w rzeczywistości w mniejszości kraju, stanowiąc mniej niż jedną piątą ludności Monako. Ludność stanowią głównie bogaci cudzoziemcy.
 3. Znany jako europejski raj podatkowy, od lat 70-tych XVIII wieku prowadzi wolny od podatków styl życia. Przez dziesięciolecia Monako żyło wyłącznie w swoich kasynach. Obecnie, wysiłki Monako zmierzające do dywersyfikacji gospodarki sprawiły, że turystyka stała się największym źródłem dochodów i zyski kasyn to zaledwie 5%.
 4. W 1956 roku aktorka amerykańska Grace Kelly wyszła za mąż za Rainiera III, księcia Monako, stając się w ten sposób Księżniczką Monako.
 5. Największą drużyną piłkarską jest AS Monaco, która gra w pierwszej lidze francuskiej piłki nożnej, Ligue 1. Ponad połowa ludności kraju jest w stanie zmieścić się na stadionie Stade Louis II.
 6. Flaga Państwa jest taka sama jak flaga Indonezji. Jedyna różnica polega na tym, że flaga indonezyjska jest szersza.
 7. Możesz wsiąść do pociągu, śmigłowca lub jachtu jeśli masz go, jeśli chcesz jechać do Monako, ale nie musisz mieć prywatnych samolotów odrzutowych. W Monako nie ma lotnisk. Z Lotniska Cote d’ Azur w Nicei we Francji jest zaledwie 30 minut jazdy do stolicy Monako.
 8. W księstwie zarejestrowanych jest co najmniej 32 000 obywateli. Zaledwie 6 tys. z nich to posiadacze paszportów lub miejscowi mieszkańcy Monako, czyli 19 procent ogółu ludności. Pozostały odsetek populacji stanowią Francuzi, Włosi i 125 innych narodowości.
 9. O każdej porze roku warto odwiedzić ten maleńki kraj. Co miesiąc odbywa się jakieś duże wydarzenie. Z glamournych kul, ekskluzywnych koncertów na świeżym powietrzu organizowanych przez Orkiestrę Filharmoniczną Monte-Carlo, na imprezach sportowych, takich jak Masters Series, słynna Grand Prix Monaco Formuły 1 do Maratonu Międzynarodowego.
 10. Kraj ten słynie z kasyn w Monte Carlo. Mieszkańcy Monako nie mogą jednak grać ani nawet wchodzić do kasyna. James Bond jest szczególnym fanem kasyna, który odwiedził je w Nigdy nie mów nigdy, GoldenEye i Casino Royale.
 11. Monako jest monarchią konstytucyjną rządzoną przez potomka rodziny Grimaldiów.
 12. Grand Prix Monaco jest jednym z najbardziej znanych wyścigów na świecie. Kierowcy wyjeżdżają na ulice Monako, skręcając w wąskie uliczki i słynny tunel. Ayrton Senna jest rekordzistą, który ma 6 zwycięstw. Największym zwycięzcą jest firma McLaren.
12 faktów i ciekawostek o Monako
3.8 (75.88%) 34 głosówZobacz też

Sprawdź też:
Kontynent afrykański to nie tylko egzotyczna kultura, ale przede wszystkim…