10 zaskakujących ciekawostek o Ustroniu
Ustroń to miasto w województwie śląskim, mające charakter uzdrowiskowy i wypoczynkowy.
Od dekad jest to na południu Polski miejsce, które jest najchętniej wybierane jako cel wakacyjnej podróży. Piękne położenie i możliwość korzystania z nowoczesnych zabiegów sprawiają, że miejsce to w sezonie wypełnione jest turystami i kuracjuszami.
Oto kilka ciekawostek o Ustroniu.
1. XIV wiek
Po raz pierwszy o Ustroniu wspomniano na początku XIV wieku i wszystko wskazuje na to, że była to początkowa faza powstawania wsi.
2. Etymologia
Trwają dyskusje na temat etymologii słowa „Ustroń”. Niektórzy twierdzą, że to nawiązanie do ustronnego miejsca, a inni, że słowo pochodzi od wyrazu „ustrina”, które oznaczało pogorzelisko.
Nazwa ta miała przylgnąć do tych terenów po tym, jak Tatarzy w XIII wieku spalili w tym miejscu kilkuset polskich jeńców.
3. Ustroń Górny
Dzisiejsze centrum miasta stanowi Ustroń Górny, który powstał dopiero w drugiej połowie XVI wieku.
4. Lecznicze wody
Lecznicze wody w Ustroniu odkryto w XIX wieku i wtedy też miejscowość zaczęła rozwijać się jako miejscowość uzdrowiskowa.
5. Borowiny i solanki
Mówi się, że w Ustroniu znajdują się najlepsze borowiny i solanki w Polsce. Jest tutaj również mnóstwo sanatoriów i ośrodków rehabilitacji, gdzie leczy się choroby dróg oddechowych, choroby krążenia czy choroby na tle nerwowym.
6. Leśny Park Niespodzianek
Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu to ogród zoologiczny, gdzie poza najróżniejszymi gatunkami zwierząt, można również zobaczyć pokazy lotów ptaków drapieżnych.
7. Stara Zagroda
Stara Zagroda to prywatne muzeum etnograficzne w Ustroniu, na terenie którego znajdują się drewniane budowle będące replikami obiektów z XVIII wieku.
8. Czantoria Wielka
Nad miastem góruje Czantoria Wielka o wysokości 995 metrów, która jest najwyższym szczytem w w Beskidzie Śląskim.
9. Sanatorium Równica
W Ustroniu znajduje się sanatorium Równica, które stało się scenografią dla popularnego programu Sanatorium Miłości.
10. Szlak Zabytkowy
Miasto przecina mnóstwo atrakcyjnych szlaków turystycznych, takich jak Szlak Zabytkowy, Szlak Widokowy, a także Wiślana Trasa Rowerowa czy Główny Karpacki Szlak Rowerowy. Tereny wyjątkowo sprzyjają tym, którzy cenią aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.