Ciekawostki

10 zaskakujących ciekawostek o Ustroniu

Widok z Równicy | Fot. Marek i Ewa Wojciechowscy / Wikipedia

Ustroń to miasto w województwie śląskim, mające charakter uzdrowiskowy i wypoczynkowy.

Od dekad jest to na południu Polski miejsce, które jest najchętniej wybierane jako cel wakacyjnej podróży. Piękne położenie i możliwość korzystania z nowoczesnych zabiegów sprawiają, że miejsce to w sezonie wypełnione jest turystami i kuracjuszami.

Oto kilka ciekawostek o Ustroniu.

1. XIV wiek

Po raz pierwszy o Ustroniu wspomniano na początku XIV wieku i wszystko wskazuje na to, że była to początkowa faza powstawania wsi.

2. Etymologia

Trwają dyskusje na temat etymologii słowa „Ustroń”. Niektórzy twierdzą, że to nawiązanie do ustronnego miejsca, a inni, że słowo pochodzi od wyrazu „ustrina”, które oznaczało pogorzelisko.

Nazwa ta miała przylgnąć do tych terenów po tym, jak Tatarzy w XIII wieku spalili w tym miejscu kilkuset polskich jeńców.

3. Ustroń Górny

Dzisiejsze centrum miasta stanowi Ustroń Górny, który powstał dopiero w drugiej połowie XVI wieku.

4. Lecznicze wody

Lecznicze wody w Ustroniu odkryto w XIX wieku i wtedy też miejscowość zaczęła rozwijać się jako miejscowość uzdrowiskowa.

5. Borowiny i solanki

Mówi się, że w Ustroniu znajdują się najlepsze borowiny i solanki w Polsce. Jest tutaj również mnóstwo sanatoriów i ośrodków rehabilitacji, gdzie leczy się choroby dróg oddechowych, choroby krążenia czy choroby na tle nerwowym.

6. Leśny Park Niespodzianek

Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu to ogród zoologiczny, gdzie poza najróżniejszymi gatunkami zwierząt, można również zobaczyć pokazy lotów ptaków drapieżnych.

7. Stara Zagroda

Stara Zagroda to prywatne muzeum etnograficzne w Ustroniu, na terenie którego znajdują się drewniane budowle będące replikami obiektów z XVIII wieku.

8. Czantoria Wielka

Nad miastem góruje Czantoria Wielka o wysokości 995 metrów, która jest najwyższym szczytem w w Beskidzie Śląskim.

9. Sanatorium Równica

W Ustroniu znajduje się sanatorium Równica, które stało się scenografią dla popularnego programu Sanatorium Miłości.

10. Szlak Zabytkowy

Miasto przecina mnóstwo atrakcyjnych szlaków turystycznych, takich jak Szlak Zabytkowy, Szlak Widokowy, a także Wiślana Trasa Rowerowa czy Główny Karpacki Szlak Rowerowy. Tereny wyjątkowo sprzyjają tym, którzy cenią aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.