Ciekawostki

10 Zaskakujących ciekawostek o Puławach

Pałac Czartoryskich | Fot. Krzysztof Kosowski / Wikipedia

Puławy to miasto w województwie lubelskim, na skraju Małopolskiego Przełomu Wisły. Jedną z głównych atrakcji miasta jest Pałac Czartoryskich, ale to nie wszystko, co można tu zobaczyć i o czym warto wiedzieć.

1. Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Na terenie miasta znajduje się podstrefa Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice.

2. Muzeum

W Puławach powstało pierwsze na terenach polskich muzeum, będące również najstarszym w Europie Środkowej.

3. Ośrodek przemysłowy

Puławy to ważny ośrodek przemysłowy (przemysł chemiczny, farmaceutyczny, budowlany., ośrodek naukowy z sześcioma instytutami naukowo-badawczymi i szkolnictwem wyższym, turystyczno-kulturalny – Puławy są częścią trójkąta turystycznego Puławy – Kazimierz Dolny – Nałęczów.

4. Początek XVI wieku

Miasto założone zostało na początku XVI wieku, prawa miejskie uzyskało w 1906 roku. Pierwsza wzmianka zaś pochodzi z 1489 roku.

5. Muzeum Czartoryskich

Muzeum Czartoryskich w Puławach swoją siedzibę ma w Pałacu Czartoryskich. Jest otwarte dla zwiedzających, którzy mają możliwość skorzystać ze spacerów tematycznych w okresie letnim, indywidualnie czy też dydaktycznie – oferta skierowana jest również do szkół.

6. Pałac Czartoryskich

Wokół Pałacu Czartoryskich znajduje się park krajobrazowy o powierzchni 30 hektarów, stoją w nim budowle ogrodowe i rzeźby. Jedną z nich jest Świątynia Sybilli zbudowana w latach 1798-1801, obok zaś znajduje się Dom Gotycki powstały w latach 1800-09.

W parku wzniesiono również kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który wzorowany był na rzymskim Panteonie.

7. Bolesław Prus

Puławy to miasto, w którym swoje dzieciństwo spędził Bolesław Prus. Napisana przez niego w 1884 roku nowela „Pieśń świata” posiada akcję umieszczoną w pobliżu Świątyni Sybilli.

8. Mars

Miasto może pochwalić się tym, iż jeden z kraterów na Marsie nazwany został w 1979 roku „Puławy”, co uczyniła Międzynarodowa Unia Astronomiczna. Krater ma średnicę 51,84 kilometra.

9. Dzielnice miasta

Na miasto składają się dzielnice: Działki, Gajówka Piaski, Górna Niwa, Kolejowa, Las-Ruda, Leśniczówka Ruda, Majdan, Marynki, Michałówka, Mokradki, Płużki, Puławska Wieś, Puławy Fabryczne, Ruda Czechowska, Włostowice, Wólka Profecka, Zarzecze.

10. Zakłady Azotowe

W 1966 roku w Puławach uruchomione zostały Zakłady Azotowe Puławy. Jest to obecnie największa firma w mieście.