Ciekawostki

10 zaskakujących atrakcji w Poroninie

Poronin jest malowniczą wsią położoną w powiecie tatrzańskim u zbiegu dwóch potoków górskich Zakopianki i Porońca u stóp Tatr na wysokości 740-800 m n.p.m.

Miejscowość stanowi wspaniałą bazę wypadową do Zakopanego (7 km) nawet bez samochodu, dzięki połączeniu kolejowemu.

Atrakcje Poronina związane są bliskością Tatr i są to:

1. Zabytkowe góralskie domy

Zabytkowe góralskie domy, w tym m.in. „Dom orłów” i Willa „Stryjnia”. Zbudowane z bali i ogacone a niekiedy nawet jeszcze kryte autentycznym drewnianym gontem. Unikatowe budownictwo podhalańskie.

2. Wyciąg orczykowy

Wyciąg orczykowy u Gruloka z 250- cio metrową trasą narciarską oraz profesjonalną szkółką narciarską dla początkujących. Każdy może nauczyć się jazdy na nartach. W samym Poroninie znajduje się kilka wyciągów narciarskich: Poronin, Suche, Ząb.

3. Folklor góralski

Możliwość poznania autentycznego i ciągle żywego folkloru góralskiego. Spotkania z zespołami i kapelami góralskimi w strojach regionalnych i posłuchanie gawęd przy ognisku w prawdziwej gwarze góralskiej.

4. Sanktuarium na Krzeptówkach

Obok Poronina można zobaczyć pomniki zakochanego w Podhalu papieża: Sanktuarium na Krzeptówkach z pomnikiem Jana Pawła II, pomnik Jana Pawła II przy Księżówce oraz szlak papieski w Dolinie Chochołowskiej.

5. Kuchnia regionalna

Szeroka oferta kulinarna kuchni regionalnej. Liczne gospody proponują tradycyjne góralskie potrawy, których nie znajdziemy nigdzie. Szokujące smaki oparte na ekologicznej produkcji znanej od wieków. Degustacje oscypków i produktów z sera owczego.

6. „Poroniańskie Lato”

„Poroniańskie Lato” to organizowana 22 lipca wielka impreza kulturalna w Poroninie. W programie koncerty zespołów, parady, kiermasz twórców ludowych i zabawy. W sierpniu Dzień Misia, Miodu i Bartników czyli uczta dla smakoszy miodu.

7. Szlaki turystyczne

Szlaki turystyczne z Poronina do okolicznych miejscowości w ciekawe miejsca w Tatrach jak Morskie Oko, Wodogrzmoty Mickiewicza, Dolina Kościeliska, Dolina Chochołowska, Smreczyński Staw, Czarny Staw Gąsienicowy, Dolina Pięciu Stawów Polskich, Sanktuarium MB Królowej Tatr.

Tatrzański Park Narodowy udostępniany dla turystyki, taternictwa oraz narciarstwa. Szlaki mają różne stopnie trudności od zwykłych ścieżek spacerowych do szlaków dla odpowiednio wyposażonych wędrowców. Każdy znajdzie coś dla siebie.

8. Szlaki Rowerowe

Szlaki Rowerowe obok Poronina. Do dyspozycji klika tras . Rowerem można nawet dojechać do Doliny Chochołowskiej.

9. Odwiedziny w Zakopanem

Odwiedziny w Zakopanem, stolicy Tatr ( 6 km). Folklor góralski we wszystkim i widok na Tatry oraz Krupówki, którymi obowiązkowo trzeba przejść się wśród wielojęzycznego tłumu turystów z wielu krajów.

10. Termy Szaflary

Termy Szaflary z basenami, saunami i innymi atrakcjami 6 km od Poronina. Można tam wypocząć i zrelaksować się.