Ciekawostki

10 niesamowitych atrakcji dla dzieci w Litwie

Wschód rzadko jest obierany, jako kierunek wyjazdów turystycznych, a szkoda, bo zachwyca widokami, kuchnią i licznymi atrakcjami.

Jest to także ciekawy wybór dla rodzin z dziećmi. Wiele rozrywek zachęca do dłuższego pobytu.Pomimo braku w tym rejonie ciepłego morza czy malowniczych gór to jednak kierunek na Litwę jest bardzo atrakcyjnym wyborem dla rodzin z małymi pociechami.

Do największych atrakcji na Litwie zalicza się takie miejsca jak:

1. Aquapark

Aquapark nad Niemnem Druskienniki, który jest położony tylko 47 km od granicy. Znajdują się tu duże baseny, gdzie można grać w siatkówkę czy piłkę wodną, są także morskie fale czy rwąca rzeka, wodospady czy fantastyczne zjeżdżalnie.

2. Gruto Parkas

Gruto Parkas, gdzie litewski milioner Viliumas Malinauskas zgromadził nad jeziorem usuwane z całej Litwy sowieckie pomniki oraz zorganizowano plac zabaw z pomysłowymi huśtawkami i karuzelami.

Obok znajduje się też minizoo, gdzie można spotkać łabędzie, strusie, wiele gatunków kur czy chomiki. Znaleźć tam można również wystawę socrealistycznej sztuki oraz muzeum ukazujące potęgę sowieckiej machiny propagandowej.

3. Jezioro Duś

Jezioro Duś, które charakteryzuje się z czystą wodą i łagodnym zejściem do jeziora. Jezioro Dusia jest zlokalizowane na terenie rezerwatu przyrody.

4.Muzeum zabawek

Muzeum zabawek w Wilnie. Muzeum jest małe i zostało podzielone tematycznie na kilku salach. Są w nim zabawki, które stworzono na potrzeby muzeum, na wzór znanych od wieków zabawek. Zabawkami tymi dzieci mogą się bawić, więc nie zbierają kurzu w gablotach.

5. Wieża Giedymina

Wieża Giedymina, czyli baszta zachodnia Zamku Górnego w Wilnie. Została wybudowana w 1409 roku za panowania księcia Witolda. W wieży umieszczono muzeum, gdzie można obejrzeć np. schemat bitwy pod Grunwaldem, czy krzyżackie sztandary.

6. Litewskie Muzeum Kolejnictwa

Litewskie Muzeum Kolejnictwa, które jest umieszczone zaraz przy budynku dworca głównego w Wilnie. W jednej sali zgromadzono wszystkie eksponaty, a w drugiej makiety kolejowe.

7. Muzeum Energetyki i Techniki Wilno

Muzeum Energetyki i Techniki Wilno, które umieszczono w budynku pierwszej elektrowni w Wilnie. W środku jest wystawa interaktywna zajmująca jedną salę, a w pozostałych znajduje się cały sprzęt związany z dostarczaniem prądu do miasta. Dzieci zobaczą kotły, turbiny, generatory czy kondensatory.

8. Wileńska wieża telewizyjna

Wileńska wieża telewizyjna, która ma 326,5 metrów i dlatego jest najwyższą budowlą w kraju. W środku znajduje się litewskie centrum radiowe i telewizyjne oraz taras widokowy na 165 metrze. Platforma widokowa jest obrotowa.

9. Litewskie Muzeum Morskie

Litewskie Muzeum Morskie, które zlokalizowane jest w Smiltyne, w dawnych wojskowych fortyfikacjach. Do obejrzenia są duże akwaria z rybami oraz pozostałymi mieszkańcami mórz, rzek i jezior. Dodatkowo można zobaczyć ekspozycje z morskimi stworzeniami.

10. Kurs pociągiem turystycznym

Kurs małym pociągiem turystycznym, który jeździ przy Bazylice archikatedralnej w Wilnie.