10 najlepszych ciekawostek w Tarnowskich Górach
Tarnowskie Góry – miasto w województwie śląskim, siedziba powiatu Tarnowskie Góry. Powierzchnia miejscowości wynosi 83,88 km 2, a liczba ludności ok. 61 tys.
Zobacz też -> Najlepsze Restauracje w Tarnowskich Górach
1. Tarnowskie Góry
Pierwsze ślady osadnictwa na tych terenach pochodzą z 800-500 p.n.e. W czasie prac archeologicznych odnalezione zostały broń, narzędzia i ozdoby wykonane z brązu i żelaza.
2.Ruda srebram ,ołowiu i cynku
Na terenie miasta wydobywane były rudy srebra, ołowiu i cynku. Według legendy pierwszą bryłę srebronośnego kruszcu wyorał ok. 1490 r. chłop Rybka.
Zdarzenie to upamiętnia tablica wmurowana w ścianę kamienicy Dom Florczaka, pierwszej siedziby tarnogórskiego Urzędu Górniczego i jednego z najstarszych budynków w mieście (XVI w.).
3. Nazwa miasta
Nazwa miasta wzięła się od wsi, a obecnie dzielnicy Stare Tarnowice i słowa 'gory’, które po staropolsku oznaczało 'kopalnie’.
4. Urząd Górniczy
9 marca 1529 r. tarnogórski Urząd Górniczy otrzymał pieczęć i herb. Rozpoczął wówczas prowadzenie ksiąg kopalnianych. Natomiast prawa miejskie i herb zostały nadane 25 lipca 1562 r. przez margrabiego brandenburskiego i księcia kaniowskiego Jerzego Fryderyka Hohenzollerna.
5. Zaraza
W 1676 r. miasto nawiedziła zaraza. Jej kres nastąpił dopiero po pielgrzymce mieszkańców do Sanktuarium Matki Boskiej Piekarskiej w Piekarach Śląskich, podczas której błagali o ratunek. Pielgrzymka ta odbywa się co roku po dziś dzień.
6. Wojny śląskie
W trakcie wojen śląskich w 1742 r. miasto przeszło spod panowania Austriaków pod panowanie Prusaków. Wówczas to powstała rządowa kopalnia i huta „Fryderyk”, nazwana tak na cześć jej założyciela Fryderyka Wilhelma von Redena. 19 stycznia 1788 r. uruchomiono maszynę parową do odwadniania wyrobisk, jedną z pierwszych w Europie.
7.Przyłączenie do Polski
Miasto włączono do Polski w 1922 r. Na początku XX w. zakończyło się wydobycie ze względu na wyczerpanie złóż.
8. Herb
Herb miasta podzielony jest na trzy pola. Widnieją w nich: złote skrzydło orła z herbu księcia opolskiego Jana II Dobrego, pół czarnego orła z herbu Hohenzollernów oraz młotki zwane pyrlik i żelazko, symbole górnictwa.
9. UNESCO
W Tarnowskich Górach znajdują się obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Należą do nich kopalnie wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi, a w szczególności udostępniane do zwiedzania Sztolnia Czarnego Pstrąga i Zabytkowa Kopalnia Srebra.
Na liście znajduje się również park miejski położony przy ul. Wyszyńskiego.
10. Dzwonnica Gwarków
Wśród ciekawych obiektów w mieście znajduje się Dzwonnica Gwarków, replika dzwonnicy kopalnianej z XIX w. Usytuowana jest przy placu Gwarków.
Czytaj dalej: Atrakcje w Tarnowskich Górach