Ciekawostki

10 najlepszych ciekawostek o samolotach wojskowych

Tematy wojskowe, to wśród mężczyzn jedne z najciekawszych i najpopularniejszych tematów przez nich poruszanych.

Praktycznie co drugi mężczyzna interesuje się w jakimś aspekcie ową wojskową tematyką. Jednym ze szczególnych aspektów, który robi na nich ogromne wrażenie, są wojskowe samoloty.

Dlatego też zdecydowanie warto zapoznać się bliżej z ciekawostkami z nimi związanymi, by zrozumieć, skąd bierze się takie zainteresowanie nimi, jak i również jak genialne potrafią być takie maszyny.

1. F-16

Pierwsza ciekawostka dotyczy najpopularniejszego wojskowego myśliwca. Zdecydowanym liderem w tej kwestii jest F-16. Używany jest on przez siły powietrzne aż 8 krajów, w tym także Polski.

2. Najdroższy samolot

Najdroższym wojskowym samolotem wojskowym na świecie jest amerykański bombowiec strategiczny Northrop B-2 Spirit. Wartość owego samolotu wynosi aż 700 milionów dolarów, co jest ceną po prostu kosmiczną.

3. Convair F-106 Delta Dart

Ciekawy fakt dotyczy również amerykańskiego samolotu przechwytującego Convair F-106 Delta Dart, który służył w Ameryce w latach 80. Otóż potrafił on osiągnąć prędkość sięgającą nawet 2455 kilometrów na godzinę.

4. Samoloty myśliwskie

Samoloty myśliwskie odgrywały niezwykle ważną rolę podczas pierwszej wojny światowej, gdyż były przeznaczone do przede wszystkim do zwalczania innych powietrznych statków, jak i również służyły do wywalczania przewagi powietrznej.

5. MiG-29

Bardzo ciekawy wygląda fakt uzbrojenia w samolocie MiG-29. Otóż pod kątem efektywności odległość strzelania do celów lotniczych wynosi od 200 do 800 metrów, zaś do celów naziemnych od 1200 do 1800 metrów.

6. Messerschmitt Me 262

Messerschmitt Me 262 był jednym z pierwszych, który został napędzony przez wprowadzony do niego silnik odrzutowy. Pozwalało mu to osiągnąć prędkości, o jakich inne tego typu samoloty mogły jedynie tylko pomarzyć.

7. Budowa myśliwca

Myśliwce znane są również z tego, że pod kątem budowy są niezwykle małe. To jednocześnie sprawia, że są przy tym bardzo zwrotnie i niesamowicie szybkie.

8. Druga wojna światowa

Podczas drugiej wojny światowej broń strzelecka w myśliwcach została zastąpiona przez działka, jak i również rakietowe pociski.

9. Pierwsza walka

Interesujący jest fakt, że pierwsza walka samolotów zwiadowczych odbyła się 8 września 1914 roku w okolicy Żółkwi.

10. Radar

Messerschmitt był również jednym z pierwszych samolotów, w którym umieszczony został radar, który służył do odnajdywania celów i skutecznego ataku porą nocną.