Ciekawostki

10 Ciekawostek o Niedzicy

Zbiornik Sromowski i Niedzica. U góry Pieniny Spiskie: Hombark i Cisówka | Fot. Jerzy Opioła / Wikipedia

Niedzica to niezwykle malowniczo usytuowana polska wieś znajdująca się w województwie małopolskim. Niezwykła lokalizacja sprawia, że jest doskonałym kierunkiem dla turystów spragnionych wypoczynku w pobliżu natury. Niedzica znajduje się bowiem u podnóża góry Hombark oraz Cisówki.  Oto interesujące ciekawostki o Niedzicy.

1. Liczba ludności

Miejscowość jest zamieszkana zaledwie przez 1600 osób, co sprawia, że nie jest zatłoczona, a dla entuzjastów spokojnych miejsc wypoczynkowych jest wprost idealna.

2. XIV wiek

Pierwsze informacje dotyczące Niedzicy pochodzą jeszcze z XIV wieku. Dokumenty, w których znaleziono wzmiankę na jej temat dotyczyły sprzedaży wsi.

3. Państwo węgierskie.

Choć obecnie wieś jest w stu procentach polska, to jednak przez wiele lat należała do państwa węgierskiego.

4. II Wojna Światowa

W trakcie II Wojny Światowej wieś w świetle prawa należała do Słowaków. Sytuacja miała się unormować dopiero po wojnie, kiedy to wieś w końcu została przypisana Polsce.

5. Zabytki

Najważniejszym zabytkiem Niedzicy jest kościół św. Bartłomieja, który powstał w pierwszej połowie XIV wieku. W środku można podziwiać wspaniałe organy pochodzące z drugiej połowy siedemnastego wieku.

6. Zamek Dunajec

Niedzica słynie również z okazałego Zamku Dunajec. W rzeczywistości zamek pełnił rolę warowni. Powstawał w średniowieczu, a obecnie jest jedną z największych i najbardziej rozpoznawalnych wizytówek całej wsi.

7. Gwara spiska

Niedzica jest wyjątkowa również pod względem stosowanej przez mieszkańców gwary spiskiej. W Polsce taką gwarą posługują się mieszkańcy zaledwie kilkunastu wsi. Nieco więcej osób posługuje się jej odmianą na ziemiach słowackich.

8. Pole namiotowe

Turyści mogą skorzystać z pola namiotowego, które na ogół cieszy się sporą popularnością w sezonie letnim. To doskonały sposób na wypoczynek na łonie natury.

9. Polana Sosny

W sezonie zimowym warto udać się na Polanę Sosny. To właśnie tutaj znajduje się bardzo dobrze przygotowany ośrodek narciarski.

10. Przystań wodna

W Niedzicy znajdziemy również bardzo atrakcyjną przystań wodną wraz z wypożyczalnią. Choć powierzchnia wsi nie jest zbyt wielka, to jednak ma sporo do zaoferowania rodzinom z dziećmi i osobom, które po prostu pragną wypocząć w zacisznym miejscu, aczkolwiek dosyć aktywnie.