Ciekawostki

10 Intrygujących ciekawostek o Bałtowie

Młyn wodny z XIX wieku | Fot. Alina Zienowicz / Wikipedia

Bałtów to wieś w Polsce w województwie świętokrzyskim, przez którą płynie przełomem rzeka Kamienna.

Stanowi wielką atrakcję dla miłośników natury, jak i dinozaurów, których tropy odkryto tu w 2004 roku, ale Bałtów jest o wiele bardziej interesujący.

1. Skamieniałe tropy dinozaurów

W 2004 roku na terenie Bałtowa odkryto skamieniałe tropy dinozaurów, co doprowadziło do powstania Parku Jurajskiego. Składa się na niego prawie kilometrowa ścieżka dydaktyczna, znajduje się na niej prawie sto modeli dinozaurów.

2. Prehistoryczne Oceanarium

W Bałtowie znajduje się Prehistoryczne Oceanarium – można w nim zobaczyć podwodne życie olbrzymich gadów. Jest ono częścią JuraParku.

3. Wioska Czarownicy

Wieś słynie ze Sabatówki – jest to Wioska Czarownicy, gdzie nauczyć się można o przeszłości Słowian. Na naukę składają się trzy etapy, każdy z nich edukuje na inny temat związany z kulturą i tradycjami słowiańskimi.

4. Dolina Kamienna

Krajobraz Bałtowa to charakterystyczne strome zbocza Doliny Kamiennej z wapiennymi skałkami. Poza nimi w okolicy znajdują się lessowe wąwozy – ich głębokość dochodzi do 20 metrów.

5. Wieś

Na wieść składa się 10 integralnych części: Cegielnia, Glina, Góra, Górki, Krzeszowiec, Na Górze, Podkościele, Ponik, Zamoście, Zarzecze.

6. Jan Długosz

Wieś została wspomniana w kronikach Jana Długosza; występowała tam pod nazwą Baluthow. Długosz pisał również o 10 garncarzach osiadłych w Bałtowie.

7. Wiejska Zagroda

Wśród atrakcji Bałtowa wymienić należy Wiejską Zagrodę – Ranczo w Dolinie, kompleks z bazą noclegową, gdzie można odciąć się od miejskiego zgiełku oraz mieć możliwość coś zwiedzić i aktywnie spędzić czas.

Na otoczenie składa się między innymi wybieg dla kurek zielononóżek, stajnia z końmi, zagroda dla zwierząt jak kózki i owieczki.

8. Zabytki

W Bałtowie znajduje się wiele zabytków, w tym zrujnowana kaplica z 1786 roku, młyn wodny z 1910 roku czy też kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej z 1697 roku.

9. Spływ rzeką

Turyści mają możliwość spływu rzeką Kamienną na trasie około czterech kilometrów; spływ odbywa się tratwami, którymi kierują flisacy ubrani w tradycyjne stroje.

10. JuraPark

JuraPark przyciąga nie tylko dinozaurami, ale także czynną sezonowo Stacją Narciarską Szwajcaria Bałtowska, na którą składają się wyciąg krzesełkowy, dwa wyciągi orczykowe, dwa wyciągi dla dzieci i sześć tras o łącznej długości około czterech kilometrów.