Ciekawostki

10 interesujących ciekawostek o Mrągowie

Widok na Juno | Fot. TBS / Wikipedia

Mrągowo to miasto w województwie warmińsko-mazurskim, które dziś przede wszystkim kojarzy się z organizowanym od lat osiemdziesiątych Piknikiem Country i turystyką. Na miejscu nie brakuje pięknych miejsc i atrakcji dla całych rodzin. Oto kilka ciekawostek na temat Mrągowa.

1. Jeziora Czos

Pierwsza osada na terenie Mrągowa znajdowała się na wyspie jeziora Czos. Kilkanaście lat temu odkryto tutaj również ślady kultury kurhanów zachodniobałtyjskich, które pochodzą z III w. p.n.e.

2. Doszczętnie zniszczone

Miasto zostało doszczętnie zniszczone podczas wojny pruskiej w pierwszej połowie XVI wieku, a następnie odbudowane według nowych planów. Kolejny wielki pożar wybuchł w pierwszej połowie XIX wieku, a jego wyniku spłonęła ponad połowa zabudowy.

3. Czarna łapa niedźwiedzia

Herbem Mrągowa od XVI wieku jest czarna łapa niedźwiedzia na srebrnym tle. Według legendy osada była kiedyś nękana przez przebiegłą niedźwiedzicę, która została w końcu upolowana przez wojskowych. Jej lewą łapę zabrali ze sobą, aby przedstawić dowód na rozwiązanie problemu.

Niedługo potem łapa na tarczy stała się symbolem miasta.

4. Mrongoville

Mrongoville to westernowe miasteczko będące odwzorowaniem miasteczka z Dzikiego Zachodu XIX wieku. Tuż obok znajduje się Wioska Indiańska Kraina Winnetou.

5. Szestno

Szestno to niewielka miejscowość obok Mrągowa, która kiedyś stanowiła jedną z najważniejszych części Mazur. Stoi tutaj jeden z najstarszych kościołów mazurskich, pochodzący z XVI wieku.

6. Ferma jeleniowatych

Ferma jeleniowatych w okolicach Mrągowa to doskonałe miejsce na rodzinną wycieczkę, podczas której można z bliska przyjrzeć się takim zwierzętom, jak jelenie, daniele czy muflony.

7. Szlak rzeki Krutyni

Szlak rzeki Krutyni nazywany jest jednym z najpiękniejszych szlaków nizinnych w całej Europie. Jego długość wynosi ponad sto kilometrów, a na trasie można podziwiać orły i wspaniałą roślinność.

8. Góra Czterech Wiatrów

Zimą do Mrągowa ściągają miłośnicy sportów zimowych, a to dlatego, że znajduje się tutaj okazała Góra Czterech Wiatrów. Na jej szczycie można odpocząć w schronisku i do woli korzystać z wyciągów narciarskich.

9. Muzeum Warmii i Mazur

W centrum Mrągowa znajduje się Muzeum Warmii i Mazur, gdzie można poznać historię miasta i okolic, a także zobaczyć liczne artefakty.

10. Muzeum Sprzętu Wojskowego

Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie to miejsce, w którym znajduje się największa w tej części kraju kolekcja wojskowych pojazdów i sprzętu.