Europa

10 interesujących atrakcji w Laponi

Laponia jest miejscem, które kojarzy nam się z zorzami polarnymi, dziką naturą, reniferami, ale przede wszystkim z rezydencją św. Mikołaja.

Chyba z tego względu najbardziej chcemy tam pojechać. Jednak warto zwrócić uwagę także na inne walory tego miejsca, znajduje się tam sporo ciekawych niespodzianek, które pozwolą poznać tę krainę z zupełnie innej strony.

Oto 10 najciekawszych atrakcji przeznaczonych dla turystów.

1. WIOSKA ŚW. MIKOŁAJA

Oczywiście jest to miejsce, które po prostu trzeba odwiedzić. Otwarto ją w 1985 roku i leży około 8 km od Rovaniemi. Można tam zobaczyć m. in. biuro św. Mikołaja oraz kupić różne pamiątki związane z Laponią.

2. SANTA PARK W ROVANIEMI

Obok Wioski, jest to następna placówka opierająca się o motyw świąt Bożego Narodzenia i postać św. Mikołaja. Otwarto ją w 1998 roku. W Parku znajduję się wiele atrakcji, wśród nich szkoła oraz warsztat elfów.

3. MUZEUM SIIDA W INARI

W placówce ukazano przeszłość pierwotnych mieszkańców Laponii. Składa się ze skansenu, w którym pokazano zwykły tryb życia autochtonów, oraz ekspozycji z zabytkami.

4. PARK NARODOWY LEMMENJOKI

Jest to największy Park Narodowy w Finlandii, można w nim spotkać wiele gatunków zwierząt, w tym renifery.

5. GÓRA PYHÄTUNTURI

Można z niej zjeżdżać na nartach. Często korzystają z niej zawodnicy rywalizujący w ramach Pucharu Świata w narciarstwie dowolnym.

6. DOM KULTURY KORUNDI W ROVANIEMI

Tutaj można poznać aspekty kulturowe Laponii, warto odwiedzić też znajdujące się w budynku muzeum sztuki.

7. MUZEUM ZŁOTA W TANKAVAARA

W pierwszej połowie XX wieku trwały w tym miejscu na szeroką skalę poszukiwania złota, po tym jak jeden z Samów – mieszkańców Laponii znalazł ten minerał. Aktualnie muzeum nawiązuje do tych wydarzeń, jednocześnie przedstawiając największe światowe „gorączki złota”.

8. CENTRUM NAUKI PILKE W ROVANIEMI

Odbywają się tutaj interaktywne wystawy opowiadające o ekologii.

9. ZOO RANUA

W zoo mieszkają takie zwierzęta jak rysie, łosie, jelenie, wilki, a nawet niedźwiedź brunatny i polarny.

10. OŚRODEK NARCIARSKI LEVI W KITTILÄ

Na górze Levi wyznaczono 48 tras dla narciarzy. Sam szczyt mierzy 531 m n. p. m.