Ciekawostki

10 Interesujących ciekawostek i ważnych informacji o Dąbkach

Kutry rybackie na przystani w Dąbkach | Fot. Jadamta / Wikipedia

Dąbki to wieś uzdrowiskowa w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim. Leży na Wybrzeżu Słowińskim, nad Morzem Bałtyckim i nad jeziorem Bukowo. Przyciąga do siebie nie tylko osoby chcące skorzystać z uzdrowisk, ale i turystów w okresie letnich wakacji, dla których przygotowaną ma bogatą bazę noclegową. To jednak nie wszystko, co warto o Dąbkach wiedzieć.

1. Ośrodki wypoczynkowe i sanatoryjne

W Dąbkach funkcjonują ośrodki wypoczynkowe i sanatoryjne, od 7 listopada 2007 roku wieś ma status uzdrowiska.

2. Jesion wyniosły

Na terenie wsi rośnie jesion wyniosły, którego obwód na wysokości 130 centymetrów nad ziemią wynosi 283 centymetry. Drzewo to zostało uznane za pomnik przyrody w 2008 roku.

3. Cztery chałupy

W Dąbkach znajdują się cztery domy – chałupy – z XIX wieku, które uznane zostały za zabytki.

4. Przystań morska

Od 1994 roku działa tu ustalona urzędowo przystań morska dla rybaków. Obejmuje ona dalbę wyciągową, plażę do bazowania łodzi oraz akwatorium, którego szerokość wynosi 100 metrów, licząc od linii brzegu. Kutry rybackie z Dąbków pływają z sygnaturą DBK.

5. Przystań Żeglarska

Nad jeziorem Bukowo zlokalizowana jest Przystań Żeglarska. Można cumować w niej jachty, łodzie i inne sprzęty pływające. W ofercie znajduje się rejs wycieczkowy stateczkiem MILKA. Przy Przystani znaleźć można również szkołę windsurfingu oraz wypożyczalnię sprzętu pływającego.

Sezonowo na terenie Przystani siedzibę ma firma JOT2, która oferuje naukę windsurfingu, organizację obozów windsurfingowych, wczasy na przystani, wypożyczenie sprzętu wodnego.

6. Szlaki turystyczne

Przez Dąbki wiodą liczne szlaki turystyczne (szlak czerwony, zielony, niebieski, czarny. i rowerowe (Dąbki-Dąbkowice, Pętla Szlakiem Cystersów, Duża Pętla Nadmorska, Duża Pętla Wiatrakowa..

7. Plaża

Największą atrakcją Dąbek jest plaża – w trakcie sezonu pilnowana przez ratowników WOPR. Zlokalizowane są na niej atrakcje dla dzieci: trampoliny i zjeżdżalnie czynne podczas wakacji.

8. Jezioro Bukowo

Jezioro Bukowo, nad którym leży wieś, to raj dla wędkarzy – w jego wodach znaleźć można około 20 gatunków ryb.

9. Zakłady lecznicze

Na terenie wsi znajduje się siedem zakładów lecznictwa uzdrowiskowego.

10. Naturalne surowce lecznicze

Na terenie uzdrowiska Dąbki znajdują się naturalne surowce lecznicze – torf leczniczy ze złoża „Porzecze”.