Ciekawostki

10 fascynujących atrakcji w Złotym Potoku

Złoty Potok to przepiękna miejscowość, która położona jest w województwie śląskim i przyciąga do siebie turystów z całej Europy.

To prawdziwa kopalnia atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i również najmłodszych.

Dlatego warto zapoznać się z najlepszymi z nich, by bardziej przybliżyć to miejsce i zrozumieć, skąd bierze się jego tak ogromny fenomen.

1. Pałac Raczyńskich

To pierwszej z miejsc wartych zobaczenia podczas wizyty w Złotym Potoku. To niezwykły klasycystyczny pałac, który znajduje się w Parku Zabytkowym. Obecnie jest opustoszały, ale zdecydowanie warto do niego zajrzeć, gdyż nadal potrafi zachwycić.

2. Pstrągarnia

Złoty Potok jest znany z tego, że posiada najstarszą w Europie pstrągarnie, która liczy sobie już 120 lat. Od lat słynie ona z tego, że ma tu miejsce hodowla pstrąga tęczowego, która nazywana jest rybą królewską.

3. Brama Twardowskiego

To kolejna z niezwykłych atrakcji na terenie Złotego Potoku. Jest to potężny ostaniec skalny, który swoim wyglądem przypomina bramę. Warto odwiedzić to miejsce, by zapoznać się również z tutejszą legendą, która dotyczy tej właśnie bramy.

4. Jaskinia Ostrężnicka

To niezwykle ciekawa grota, która znajduje się na terenie wzgórza Ostrężnik. To miejsce, z którego niezwykle blisko można dotrzeć do Zamku Ostrężnik, stąd wiele osób uważa, że to miejsce, które kryje w sobie wiele skarbów, które nie zostały jeszcze odkryte.

5. Jurajski Park Linowy

To doskonała rozrywka dla całej rodziny. Jest to miejsce idealne na aktywne spędzenie wolnego czasu, jak i również masa dobrej zabawy, szczególnie dla najmłodszych uczestników takiej wycieczki.

6. Diabelskie Mosty

To kolejne z miejsc wartych zobaczenia. Jest to zgrupowanie skałek, które znajdują się w Rezerwacie Parkowe. Nazwane zostały tak przez poetę Zygmunta Krasińskiego, podczas jego pobytu w Złotym Potoku.

7. Staw Zielony

To niezwykle piękny malowniczy staw, który zwany jest również Snem Nocy Letniej. Warto również wybrać się do znajdującego się tuż obok Źródła Spełnionych Marzeń, które wiele osób uważa za legendarne, gdyż ponoć spełnia ono marzenia.

8. Pomnik Nosiwódki

Znajduje się on obok zabytkowej studni i przedstawia on dziewczynę, która niesie wodę w dwóch cebrzykach. Okoliczni mieszkańcy nazwali ją Nosiwódką i nawiązuje do historycznej nazwy „Potok”, co jednocześnie w pełni oddaje specyfikę tego miejsca.

9. Grota Niedźwiedzia

To miejsce historyczne, gdyż podczas drugiej wojny światowej owa grota służyła miejscowej ludności jako schronienie przed nalotami. Odnaleziono tu również wiele kości zwierząt jaskiniowych.

10. Ścieżka Tropem Tajemnic

To niezwykle interesująca atrakcja zdecydowanie godna polecenia. To ścieżka przyrodniczo – dydaktyczna licząca 1700 metrów podzielona na kilkanaście etapów. Sama trasa w otoczeniu pięknych widoków to istna przyjemność dla każdego.