Polska

22 ciekawostek o Krynicy Morskiej

kutry

Krynica Morska to miasto położone w województwie pomorskim, pomiędzy Zatoką Gdańską i Zalewem Wiślanym z czterema przystaniami morskimi, letnim kąpieliskiem i portem. Krynica jest otoczona niemal z każdej strony przez lasy sosnowe, gdyż znajduje się na obszarze Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana.

Jest to jeden z bardziej znanych morskich kurortów. Poza wieloma atrakcjami turystycznymi, miasto jest znane ze świetnej bazy noclegowej i gastronomicznej. Jeśli wybierasz się na urlop do Krynicy Morskiej i chcesz poznać interesujące ciekawostki na temat tego regionu, to zapoznaj się z poniższym tekstem. Przedstawiamy wybrane ciekawostki, fakty oraz mało znane informacje na temat Krynicy Morskiej.

1. Krynica Morska to jedno z najmniejszych polskich miast. Liczba mieszkańców wynosi jedynie 1300 osób. Miasto jako gmina zajmuje pierwsze miejsce pod względem najmniejszych gmin w Polsce.

2. Duży port znajdujący się na Zalewie Wiślanym obsługuje jednostki jachtowe, rybackie oraz te należące do pasażerskiej żeglugi. Jest to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów.

3. Krynica Morska położona jest na terenie Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. Można tu podziwiać liczne wydmowe wzniesienia, które są porośnięte głownie sosnowymi lasami. W parku można skorzystać z wielu turystycznych szlaków oraz ścieżek dydaktycznych, pozwalających na zgłębienie wiedzy dotyczącej fauny, flory i ciekawej historii regionu.

4. Podczas spaceru po parku warto udać się do ornitologicznego Rezerwatu Kąty Rybackie, gdzie znajduje się największa kolonia kormoranów w Polsce i jedna z największych w Europie. W roku 2015 liczyła ona aż 6500 par ptaków.

5. Najwyższym punktem w Krynicy Morskiej jest Wielbłądzi Garb czyli wydma o wysokości 49 m n. p.m., co sprawia, że jest to również najwyższa stała wydma w Europie i jedyne miejsce na Mierzei, z którego można zobaczyć zarówno Zalew Wiślany, jak i Zatokę Gdańską.

6. Wejście numer 1 na plażę zlokalizowane jest na granicy polsko – rosyjskiej, dlatego też w poprzek plaży, a także kilkanaście metrów wgłębi wody, znajduje się plot. Płot ten rozpoczyna zamkniętą strefę i stanowi przypomnienie, że zaledwie 400 metrów dalej mieści się granica dwóch państw. Nielegalne przekroczenie tej granicy na pewno nie zostanie niezauważone przez Straż Graniczną i może skutkować nawet więzieniem.

7. Pomimo licznych propozycji nadal nie udało się utworzyć przejścia granicznego z Krynicy Morskiej do Rosji.

8. W Krynicy Morskiej aktywnie działa szkoła windsurfingu „Windsport”, która chętnie prowadzi szkolenia dla dzieci, młodzież oraz dorosłych. Stosowane tu deski mają wypustowość w granicy 112 – 220 litrów.

9. Dane z 1 stycznia 2011 roku mówią, że powierzchnia miejskiej gminy zajmuje obszar 116, 01 km2. Krynica Morska stanowi 15, 63% powierzchni całego powiatu.

10. Rezerwat przyrody Buki Mierzei Wiślanej jest zlokalizowany w zachodniej części Krynicy Morskiej. Morski obszar gminy Krynica Morska objęty jest obszarem szczególnej ochrony ptaków „Zalew Wiślany”.

11. Pierwsze wzmianki o osadnictwie na obszarze obecnej Krynicy Morskiej pochodzą z lat 1258 – 1282 i mówią o miejscowości Lipa (Liep), której nazwa została zaczerpnięta od granicznego drzewa.

12. Po roku 1309 Lika została włączona w skład Komturii Elbląskiej przez Zakon Krzyżacki. W roku 1424 na dokumencie Elbląskiego Komtura, który nadawał przywilej lokacyjny dla karczmy Mikołaja Wildenberga została wspomniana nazwa Kahlberg.

13. Od roku 1466 Krynica należała do Gdańska, a po roku 1842 stała się własnością Elbląga. W tym czasie zostało uruchomione morskie połączenie z Królewcem i Elblągiem.

14. W latach 1945 – 1947, czyli po II Wojnie Światowej Krynica Morska nosiła nazwę Łysej Góry, która była tłumaczeniem nazwy niemieckiej. W roku 1947 wprowadzona została nazwa polska – Łysica, zastępując tym samym przedwojenną nazwę niemiecką – Kahlberg-Liep. W 1958 nastąpiła kolejna zmiana nazwy i od tego czasu aż do dzisiaj stosowana jest nazwa Krynica Morska.

15. Obecna nazwa, czyli Krynica Morska odnosi się do ukraińskiego wyrazu i południowopolskiego regionalizmu.

16. W Krynicy Morskiej znajduje się ulica Teleexpressu, jedyna ulica z nazwą odnoszącą się do telewizyjnej audycji.

17. Mieści się tutaj Pomnik Pierwszych Osadników, którzy po II Wojnie Światowej przybyli do miasta.

18. W Krynicy Morskiej mieści się placówka Straży Granicznej (Morski Oddział Straży Granicznej), który ma za zadanie ochronić graniczny odcinek z Federacją Rosyjską na Mierzei Wiślanej.

19. W Prywatnym Muzeum Krynicy można podziwiać miasto na starych fotografiach, które dokumentują czas jego rozwoju. Poza możliwością zobaczenia historii na zdjęciach, można skorzystać tutaj z dydaktycznych lekcji w dużej mierze przybliżających dzieje tego regionu.

20. W Krynicy Morskiej znajduje się Dąb „Benek”, czyli tutejszy pomnik przyrody poradzony w roku 1959 w celu uczczenia 1000 rocznicy Państwa Polskiego. Dąb zyskał miano pomnika przyrody w roku 2004 i zyskał obecne imię.

21. W Krynicy można zobaczyć wiele pomników. Jednym z nich jest niesamowity postument przedstawiający wizerunek Archanioła Michała. Figura powstała w oku 2008 w okolicach kościoła pw. MB Gwiazdy Morza, w małej grocie.

22. Jedną z najciekawszych atrakcji jest latarnia morska, której budowa została rozpoczęta w roku 1894 przez Edwarda Stacha. W 1945 roku została ona wysadzona przez niemieckich żołnierzy. Na jej miejsce wybudowano w latach 50 – tych nową latarnię.