Ciekawostki

10 ciekawostek o Polanicy-Zdroju

Centrum miasta | Fot. Jacek Halicki / Wikipedia

Polanica-Zdrój to miasto uzdrowiskowe znajdujące się w powiecie kłodzkim. Położone jest na granicy Gór Stołowych, Gór Bystrzyckich i Kotliny Kłodzkiej, a okolica jest wyjątkowo atrakcyjna. Oto kilka ciekawostek na temat miejscowości.

1. Ród rycerski

Pierwsze wzmianki na temat Polanicy-Zdroju pochodzą z XIV wieku, kiedy osada należała do śląskiego rodu rycerskiego von Glaubitz.

2. Wenzel Hoffmann

W drugiej połowie XIX wieku Wenzel Hoffmann, przemysłowiec z Wrocławia, kupił zdrój i nabył szereg profesjonalnych urządzeń. To właśnie wówczas Polanica-Zdrój zaczęła być modnym uzdrowiskiem.

3. Rozlewnia wód mineralnych

W latach poprzedzających pierwszą wojnę światową na miejscu powstała nowoczesna rozlewnia wód mineralnych, a także dom kuracyjny uznawany za najnowocześniejszy i najbardziej luksusowy na Śląsku, który dziś nazywany jest sanatorium Wielka Pieniawa.

4. Park Zdrojowy

W centrum miasta znajduje się park Zdrojowy o powierzchni niemalże trzynastu hektarów. Kompleks powstał w 1906 roku, a na jego terenie znajdują się liczne fontanny i główna promenada prowadząca do Pijalni Wód.

5. Pijalnie Wód Mineralnych

Pijalnie Wód Mineralnych Wielka Pieniawa powstała w latach 1911-1913. Można tutaj skosztować wód, których źródło znajduje się na głębokości 34 metrów pod ziemią. Są one zalecane osobom z kłopotami żołądkowymi i wspomagają trawienie.

6. Park Szachowy

Na terenie Parku Zdrojowego znajduje się wspaniały Park Szachowy z figurami o wysokości 140 centymetrów. Sama szachownica ma powierzchnią stu metrów kwadratowych i bardzo często turyści rozgrywają tutaj swoje partie.

7. Polanicki Ekspres

Polanicki Ekspres to ciuchcia, która kursuje po ulicach miasta. Cały skład jest stylizowany na lokomotywę z XIX wieku i stanowi wielką atrakcję dla dzieci i dorosłych.

8. Aleja Gwiazd

Na głównym deptaku w Polanicy-Zdroju znajdują się nie tylko liczne restauracje i sklepy, ale również Aleja Gwiazd Koszykówki z odlewami dłoni największych gwiazd tego sportu.

9. Platforma widokowa

Leśne spacery w Polanicy-Zdroju to szansa, żeby przyjrzeć się wspaniałej roślinności, ale również dotrzeć na platformę widokową „Góralka”, w której rozpościera się atrakcyjny widok na miasto.

10. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polanicy-Zdroju to najstarsza w mieście świątynia, którą wybudowano w 1912 roku w stylu neobarokowym. Od XVII wieku w tym miejscu stała drewniana kaplica wzniesiona przez jezuitów.