Ciekawostki

15 Ciekawostek o Rudolfie Modrzejewski

Rudolf Modrzejewski portret
Foto. Julo / Wikipedia

Myśląc o wielkich budowniczych, trudno byłoby pominąć urodzonego w Polsce, ale pracującego głównie w Stanach Zjednoczonych, Rudolfa Modrzejewskiego. Fascynowały go mosty i to właśnie ich konstrukcje sprawiły, że został jednym z najsłynniejszych inżynierów. Oto 15 ciekawostek na temat jego życia i niesamowitych osiągnięć.

1. Rudolf Modrzejewski urodził się w 1861 roku w Bochni jako syn wielkiej aktorki Heleny Modrzejewskiej oraz żonatego mężczyzny, Gustawa Zimajera. Później Helena twierdziła, że ojciec chłopca zmarł, gdy ten był mały.

2. Chłopiec długo kształcił się w kierunku gry na pianinie, osiągał w tym pierwsze sukcesy, a muzyka towarzyszyła mu jeszcze przez długie lata.

3. W wieku kilkunastu lat, wraz z matką, wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Helena szybko nauczyła się języka i kontynuowała karierę, wkrótce została najbardziej znaną w USA odtwórczynią ról kobiecych w dramatach Szekspira.

4. Zafascynowany przedsięwzięciem budowy kanału panamskiego, Rudolf postanowił zostać inżynierem i uzyskał dyplom inżyniera dróg i mostów na uczelni w Paryżu. Studia ukończył z wyróżnieniem.

5. Jego pracą dyplomową był projekt mostu stalowego nad jedną z wielkich rzek amerykańskich i właśnie takie konstrukcje stały się wkrótce kolejnymi szczeblami jego kariery.

6. Poparcie wpływowej matki zapewniło Rudolfowi dobry start i praktyki u najlepszych inżynierów, dzięki czemu zdobył wiedzę i doświadczenie niezbędne do podejmowania największych wyzwań budowlanych.

7. Pierwsze lata Rudolf Modrzejewski współpracował z Georgem Morrisonem, często zwanym “ojcem budownictwa mostów amerykańskich”, a już w 1893 roku otworzył własną firmę konstrukcyjną.

8. Z racji trudnego w wymowie dla obcokrajowców nazwiska, często przedstawiał się jako Ralph Modjeski.

9. Konstruktor zbudował kilkadziesiąt mostów o różnych typach i o ogromnych rozmiarach. Był jednym z najwybitniejszych budowniczych mostów w historii świata, uznawany jest za twórcę nowoczesnego mostu wiszącego oraz pioniera budowy mostów zawieszanych na sprężystych stalowych pylonach.

10. Za najważniejsze dzieło Rudolfa Modrzejewskiego uznaje się most Benjamina Franklina, który powstał w 1926 roku w Filadelfii i miał rekordowe 533 metry rozpiętości przęsła. Inżynier stworzył ponad czterdzieści mostów nad największymi rzekami Ameryki Północnej, w tym 700-metrowy San Francisco-Oakland Bay, a także budował linie kolejowe.

11. Ogromna popularność Modrzejewskiego nie zmieniła jego nastawienia do polskiego pochodzenia, zawsze je podkreślał, chętnie używał języka polskiego, ożenił się z Polką, chętnie udzielał się w życiu Polonii.

12. Modrzejewscy rozwiedli się po 46 latach małżeństwa, a Rudolf wkrótce ożenił się ze swoją wieloletnia kochanką, ciekawość budziły też jego inne, burzliwe związki z kobietami, z których jeden zakończył się samobójstwem, a inny procesem sądowym.

13. Rudolf Modrzejewski tworzył najważniejsze projekty, ale też otrzymywał liczne dyplomy i wyróżnienia, miał trzy doktoraty honoris causa, m.in. Politechniki Lwowskiej. Był konsultantem projektów na całym świecie.

14. Często mówi się, że Modrzejewski zmienił oblicze Ameryki. Nie chodziło tylko o solidność i ilość konstrukcji, ale o to, że często to one umożliwiały rozwój miast, zwiększyły mobilność społeczeństwa i łączyły obszary, które od zawsze były od siebie oddzielone.

15. Rudolf Modrzejewski zmarł 26 czerwca 1940.