Ciekawostki

10 ciekawostek o Mazurach

Mazury, zwane krainą jezior, są jednym z najbardziej uwielbianych rejonów kraju wśród Polaków.

Wspaniałe widoki, kontakt z naturą i mnóstwo atrakcji przyciągają ponad milion turystów rocznie .

Oto kilka ciekawostek na temat Mazur.

1. Jeziora

Na terenie Mazur znajduje się ponad 2600 jezior, dlatego wiele osób odwiedza te rejony wielokrotnie, za każdym razem odkrywając zupełnie nowe zakątki.

2. Fauna i flora

Mazury to przede wszystkim bogactwo fauny i flory. Występują tutaj na przykład gatunek dzikich koni, którego od lat nie ma już nigdzie indziej. Tarpany można dziś spotkać tylko na Półwyspie Popielińskim, chociaż kiedyś były obecne w całej Europie.

3. Friedrich von Fahrenheit

Na Mazurach znajduje się piramida stanowiąca grobowiec rodzinny barona Friedricha von Fahrenheita. Ma 16 metrów wysokości i był wzorowany na egipskiej piramidzie Cheopsa. Z grobowcem wiąże się wiele enigmatycznych historii, a sam obiekt nie został jeszcze kompleksowo zbadany.

Z nieznanych przyczyn aktywność pola magnetycznego wokół piramidy jest znacznie większa niż w całej okolicy.

4. Żywkowo

Słynna bociania wieś, czyli Żywkowo na Mazurach, to miejsce, do którego bociany zlatują po powrocie z Afryki. Co roku pojawia się w niej około stu bocianów i trzy razy więcej opuszcza wieś w okresie jesiennym.

5. Puszczy Borecka

Na terenie Puszczy Boreckiej na Mazurach znajduje się Ośrodek Hodowli Żubrów. Jest to obecnie jedno z dwóch miejsc w Polsce, gdzie można oglądać te zwierzęta, a dla turystów przygotowano specjalną platformę widokową.

6. Wilczy Szaniec

Wielbiciele historii znajdą na Mazurach Wilczy Szaniec, czyli imponujący bunkier Adolfa Hitlera, w którym 20 lipca 1944 roku doszło do największego zamachu na życie przywódcy nazistów. To tutaj również leży Grunwald, pod którym w 1410 roku stoczyła się największa bitwa epoki średniowiecza.

7. Wybitne osobistości

Z Mazur pochodziły rody co najmniej dwóch wybitnych osobistości kojarzonych głównie z Anglią. Mowa o królowej Elżbiecie II oraz J.R.R. Tolkienie, który wsławił się napisaniem niezwykłej powieści, „Władca Pierścieni”.

8. Międzynarodowy Konkurs Krzyku

Od ponad dwudziestu lat na Mazurach co roku odbywa się Międzynarodowy Konkurs Krzyku, który przyciąga ludzi z całego świata. Cała zabawa polega na tym, aby przez pięć sekund krzyczeć do specjalnej aparatury, ile sił w płucach. Z pewnością pobito tutaj niejeden rekord.

9. „Maz”

Nazwa Mazur pochodzi od słowa „maz”, które oznaczało „smolić”. Jest to nawiązanie do smolarzy, którzy dawniej zamieszkiwali tereny leśne w tych okolicach.

10. Wysunięty punkt

Na Mazurach znajduje się najbardziej wysunięty na północny wschód punkt Polski. Dzięki temu możliwe jest znalezienie się na styku trzech państw: Rosji, Polski i Litwy.