10 ciekawostek o książkach

książki o historii

Chociaż poziom czytelnictwa gwałtownie spada i dziś książki zdają się być elitarną rozrywką dla mniejszości, wiele osób wciąż docenia ich niezwykłą wartość. Książki poszerzają horyzonty, zwiększają zasób słów i pozwalają na dalekie podróże bez wychodzenia z domu.

Co warto o nich wiedzieć? Poniżej znajduje się dziesięć ciekawostek na temat książek.

1. Rekord pod względem napisanych książek pobił Polak, a mianowicie Józef Ignacy Kraszewski, który wydał aż sześćset powieści.

2. Bestsellery to książki, które cieszą się rekordową sprzedażą i zainteresowaniem ze strony czytelników. Światową rekordzistką pod tym względem jest seria o Harrym Potterze autorstwa J.K. Rowling, która sprzedała się w ponad 500 milionach egzemplarzy. Jeśli chodzi o książki jednotomowe, na pierwszym miejscu znajduje się „Opowieść o dwóch miastach” Karola Dickensa, a na drugim „Władca Pierścieni” J.R.R. Tolkiena.

3. Największymi molami książkowymi na świecie są Hindusi, którzy poświęcają na lekturę aż dziesięć godzin tygodniowo.

4. W Japonii powstała pierwsza na świecie zapachowa książka kucharska, która pozwala poznać zapach potrawy jeszcze zanim się ją ugotuje. Wystarczy potrzeć daną stronę nadgarstkiem tak, jak w przypadku niektórych katalogów z kosmetykami.

5. „Władca Pierścieni” J.R.R. Tolkiena błędnie nazywany jest trylogią. W rzeczywistości jest to jedna książka, którą trzeba było podzielić na trzy tomy ze względu na gabaryty.

6. Popularna „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carolla została zakazana w Chinach, ponieważ chińska cenzura nie uznaje mówiących zwierząt.

7. Przejście Stephena Kinga z jednego wydawnictwa do drugiego przypominało transfery znanych piłkarzy. Autor otrzymał 3,5 miliona dolarów za zmianę wydawnictwa i zrewolucjonizował marketing w świecie książek.

8. Franz Kafka jest uznawany za jednego z najważniejszych pisarzy wszech czasów. Przed śmiercią kazał spalić swoje dzieła, ale na szczęście tego nie zrobiono.

9. Michaił Bułhakow tworzył „Mistrza i Małgorzatę” przez trzynaście lat. Ostatnie strony książki dyktował swojej żonie na łożu śmierci.

10. „Mein Kampf” to książka, którą Adolf Hitler napisał po puczu monachijskim w więzieniu. Kiedy doszedł do władzy w Niemczech była ona pozycją obowiązkową w każdym domu niemieckim, a młode pary dostawały ją w prezencie ślubnym.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.