Podróże

10 ciekawostek dla dzieci o amurach

ryba amur
źródło: Dezidor / Wikipedia

To, co czyni amury wyjątkowo użytecznymi w zwalczaniu chwastów i glonów, to fakt, że mogą one zjadać dziennie do trzech razy więcej niż same ważą. Oto informacje i ciekawostki dla dzieci o amurach.

Jest on uprawiany w Chinach dla celów spożywczych, ale został wprowadzony w Europie i Stanach Zjednoczonych do zwalczania chwastów wodnych.

W niektórych krajach amury są integralną częścią kultury rybnej, a mięso ryb stanowi ważne źródło białka do spożycia przez ludzi. Ryby te mają białe mięso w płatkach, które nie jest zbyt mocno aromatyczne, ale mają tendencję do bycia bardzo kościstymi.

W Stanach Zjednoczonych, gatunek ten został po raz pierwszy przywieziony w 1963 roku z Tajwanu i Malezji do zakładów akwakultury w Alabamie i Arkansas.

Ten gatunek występuje w jeziorach, stawach, basenach i cofkach dużych rzek, preferując duże, wolno płynące lub stojące zbiorniki wodne z roślinnością.

Mimo, że preferują płytkie, stojące siedliska wodne, takie jak jeziora, stawy i cofki dużych rzek, karpie trawne potrzebują dostępu do systemu rzecznego z szybką wodą, w której mogą złożyć ikrę.

W naturze amury składają ikrę w szybko płynących rzekach, a ich jaja, które są nieco cięższe od wody, rozwijają się podczas dryfowania w dół rzeki.

Dorosłe osobniki tego gatunku żywią się głównie roślinami wodnymi.

Czy amury jedzą rybią ikrę?

Amury nie jedzą innych ryb. Nie jedzą rybiej ikry.

Jak duży może być amur?

Amury rosną bardzo szybko. Młode ryby zarybiane wiosną przy 20 cm osiągają ponad 45 cm do jesieni. Przeciętna długość wynosi około 60-100 cm. Maksymalna długość wynosi 200 cm i mają do 45 kg.

Ile lat żyje amur?

Ryby te żyją około 10 lat, a w idealnych warunkach mogą żyć znacznie dłużej.

Czy amury oczyszczą staw?

Przy odpowiednio dużym zagęszczeniu karpie te zjedzą rośliny szybciej, niż zdołają one urosnąć. Wielu właścicieli stawów było świadkami, jak amury zdziałały cuda. W innych przypadkach ludzie doświadczają niewielkiej lub żadnej zmiany.