Ciekawostki

Zbigniew Religa – 15 ciekawostek, informacji i faktów

apteczka

Zbigniew Religa znany jest jako kardiochirurg, który przeprowadził pierwszą w Polsce operację na otwartym sercu.

W dniu 5 listopada 1985 roku w Klinice Kardiochirurgii Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii na Śląsku wykonał pierwszy udany przeszczep serca.

Ten człowiek o niezwykłej charyzmie wpisał się do historii polskiej medycyny jako wybitny specjalista. Nigdy jednak nie wywyższał się i zawsze szanował swoich współpracowników podkreślając, że żaden z sukcesów nie udałby się bez nich.

To również barwna i charyzmatyczna osobowość, o której krąży wiele ciekawych anegdot i historii.

Poznajcie 15 ciekawostek o profesorze Relidze, o których mogliście nie wiedzieć.

1. Klinika w Zabrzu była budowana przez profesora Religę i jego zespół dosłownie od podstaw. Lekarze i pielęgniarki samodzielnie odgruzowywali budynek po remoncie, kładli kafelki i szorowali podłogi. Profesor Religa sam szorował kafelki w sali operacyjnej.

2. Zbigniew Religa był Ministrem Zdrowia w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza w latach 2005–2007, przeforsował wtedy tzw. Podatek Religi, który nakazywał towarzystwom ubezpieczeniowym uiszczanie opłaty ryczałtowej od każdej składki polisy OC do Narodowego Funduszu Zdrowia.

3. W 87 odcinku serialu „Na dobre i na złe” można było zobaczyć profesora Zbigniewa Religę wcielającego się w postać samego siebie. Zagrał wtedy kardiochirurga, który operował pacjentkę chorą na serce.

4. Profesor Religa był nałogowym palaczem, nigdy nie rozstawał się z paczką papierosów i podobno „palił jak smok”. Nie przestał palić nawet gdy zachorował na raka płuc. Dodatkowo pił wyjątkowo mocną kawę, 1/3 szklanki sypanej kawy zalanej wrzątkiem.

5. Profesor pił bardzo dużo alkoholu często przesiadując w Karczmie Górniczej a następnie nietrzeźwy prowadził samochód. Ze względu na jego osiągnięcia, milicja często przymykała na to oczy i nigdy na stałe nie zabrano mu prawa jazdy.

6. Zbigniew Religa szybko się denerwował, potrafił wtedy nagle kogoś zwolnić a jak tylko się uspokoił, przywracał zwolnionego pracownika do pracy. Profesor Bochenek został podobno zwolniony aż 10 razy.

7. Profesor Religa był ateistą mimo, że był przez pewien czas związany politycznie z partiami prawicowymi.

8. Zbigniew Religa kibicował drużynie piłkarskiej Górnik Zabrze a jego syn warszawskiej Legii, to prowadziło do częstych, ale niegroźnych spięć na temat tego komu kibicować ma wnuczek.

9. „What a Wonderful World” Louisa Armstronga to ulubiona piosenka profesora. Została ona zagrana w 2009 roku podczas jego pogrzebu na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

10. W czasie urlopu profesor Religa lubił łowić ryby na Wyspach Zielonego Przylądka. Sam nigdy nie jadał ryb, nie przepadał za nimi, większość zdobyczy wrzucał z powrotem do wody lub rozdawał znajomym.

11. Profesor miał psa, Bambę. Kochał go tak bardzo, że sam go leczył i jak trzeba było, operował.

12. Zbigniew Religa tak polubił kota swojego przyjaciela, że mianował go (kota) swoim asystentem.

13. Nie dbał o to co je ani jak się ubiera. Posiadał tylko jeden wieloletni garnitur ze spodniami w formie dawno niemodnych dzwonów.

14. Zbigniew Religa uwielbiał szybką jazdę i ściganie się samochodem niezależnie od marki ani stanu technicznego auta. Podobno ludzie bali się z nim jeździć.

15. Profesor za młodu trenował boks, a w liceum był kiepskim uczniem zagrożonym nawet niedopuszczeniem do matury. Chciał zostać filozofem i dopiero rodzina przekonała go do studiów medycznych.