Ciekawostki

Zaskakujące ciekawostki o Helu

Hel to jedno z takich miejsc, jakie bezapelacyjnie warto odwiedzić przynajmniej raz w swoim życiu. To prawdziwa kopalnia niesamowitych atrakcji, z którymi wiąże się masa niezwykle interesujących ciekawostek, które bezsprzecznie warto poznać.

1. Muzeum Obrony Wybrzeża

To pierwsze niesamowicie ciekawe miejsce, jakie ma Hel do zaoferowania. Samą ciekawostką jest możliwość zapoznania się tam z historią polskiej wojny obronnej, która zapoczątkowana została przez wojska niemieckie 1 września 1939 roku. To właśnie Hel był miejscem, gdzie polskie wojska stawiały opór Niemcom przez najdłuższy okres czasu.

2. Muzeum Helu

To kolejne niezwykle interesujące miejsce, które bez wątpienia warto odwiedzić. Jego siedzibą jest obiekt B1, który został kiedyś wybudowany przez Niemców specjalnie pod stanowisko armaty Schleswig-Holstein.

3. Latarnia morska

To jedna z tych bardziej znanych ciekawostek dostępnych na Helu. Na uwagę zasługuje fakt, że ma ona ponad 41 metrów wysokości, a jej światło jest widoczne nawet w odległości 36 kilometrów. To doskonałe miejsce na podziwianie z niej widoku morza i okolic.

4. Dom Morświna

To miejsce, które poświęcone jest temu wymierającemu gatunkowi. Można tam nabyć informację o ich sekretach, biologii, jak i również, na jakie zagrożenia są one współcześnie narażone.

5. Muzeum Kolei Helskich

Kolejna z ciekawostek dotyczy Muzeum Kolei Helskich. To właśnie tam można poznać ich całą historię i podziwiać te wszystkie starsze ekspozycje z nimi związane.

6. Sprzęt rybacki

Hel słynie również z tego, że w 1921 roku był miejscem, które zajmował pierwsze miejsce w kraju pod względem ilości posiadanego rybackiego sprzętu.

7. Rezydencja Prezydencka

Hel może również pochwalić się rezydencją, z której w wakacje korzystali polscy prezydenci, jak na przykład Aleksander Kwaśniewski i Lech Kaczyński. To właśnie tam przyjmowali gości, z których najbardziej znani byli Angela Merkel i George W. Bush.

8. Aleksander Kwaśniewski

Kolejna ciekawostka dotyczy właśnie byłego prezydenta, Aleksandra Kwaśniewskiego. W 2005 roku władze miasta Hel nadały mu tytuł honorowego obywatela, gdyż uważali, że swoją obecnością przyczynił się do promocji miasta.

9. Rezerwat Helskie Wydmy

To niezwykle interesujące miejsce, gdzie ochronie podlega fragment brzegu morskiego i specyficzne stanowiska roślinności wydmowej.

10. Rzeźba Juliana Tuwima

Bardzo interesującą ciekawostką jest także fakt, że na Helu znajduje się największa w Polsce rzeźba, która przedstawia znanego praktycznie każdemu słynnego Juliana Tuwima.