Polska

Zakopane w Jeden Dzień – 20 Ulubionych Miejsc 2024

morskie oko

Zakopane to jeden z najpopularniejszych kurortów górskich w całej Polsce – odwiedzają go tłumnie rodziny z dziećmi, miłośnicy wędrówek górskich, a także wszyscy poszukiwacze doskonałej kuchni i unikalnej kultury.

W okolicach Zakopanego znaleźć można dziesiątki atrakcji: muzea i galerie sztuki, przepiękne, klimatyczne kościoły, aquaparki, termy i parki rozrywki, a także setki kilometrów malowniczych szlaków przez najpiękniejsze partie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Przedstawiamy 20 wyjątkowych miejsc oraz atrakcji dla całej rodziny, które umilą nawet najkrótszy pobyt w Zakopanem!

1. Krupówki

Ulica Krupówki to bez wątpienia najbardziej znany deptak w Polsce. Rozciąga się przez centralną część Zakopanego, z przepięknym widokiem na pobliską Gubałówkę. Wybrukowana aleja zachwyca swoim gwarnym klimatem, architekturą i licznymi atrakcjami. Przy słynnych „Krupówkach” znajdują się restauracje, kawiarnie i stoiska, na których zakupić można lokalne przysmaki: sery oscypki (serwowane także na ciepło z grilla z dodatkiem żurawiny) oraz przetwory (w tym pyszny dżem z brusznicy). Podczas spaceru odwiedzić możemy m.in. Wystawę Figur Woskowych, Myszogród, Muzeum Oscypka oraz „Dom do góry nogami”.

2. Tatrzańskie oczko wodne

Spacerując ulicą Krupówki warto zatrzymać się przy niewielkim, sztucznym jeziorku, które utworzone zostało na Foluszowym Potoku. Znajduje się tu drewniana kładka, która stanowi jedną z najpopularniejszych scenerii zdjęciowych w centralnej części Zakopanego. Pozując na mostku możemy liczyć na wspaniałą fotografię: w tle widać malowniczą panoramę Tatr oraz część drewnianych zabudowań Krupówek.

3. Gubałówka

Gubałówka uznawana jest za „najbardziej komercyjną górę Tatr”. Nic dziwnego – na jej szzycie znajdują się liczne restauracje, knajpy, sklepy i stoiska handlowe. Przez wąskie uliczki oprowadzane są wycieczki konne, a turyści chętnie odwiedzają tutejszy punkt widokowy, z którego podziwiać można dziesiątki ośnieżonych szczytów górskich. Na szczyt słynnego masywu dostać się można pieszo (podążając szlakiem z Zakopanego lub jednym ze szlaków z okolicznych miejscowości), a także wjechać kolejką linową lub torową, co jest dużą atrakcją dla najmłodszych.

4. Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska to jedna z najpiękniejszych części Tatrzańskiego Parku Narodowego. Rozciąga się na długość 9km, jednak posiada wiele rozgałęzień – przemierzającją dotrzeć można m.in. do Doliny Miętusiej, Wąwozu Kraków i Doliny Tomanowej. Znajdują się tu prawdopodonie najpopularniejsze wśród turystów tatrzańskie jaskinie, w tym Jaskinia Mroźna, która udostępniona jest dla zwiedzających za niewielką opłatą. Dużą atrakcją jest również Smocza Jama – krótki, wąski i bardzo stromy otwór w skałach, w którym umieszczono liny do wspinaczki. Smocza Jama udostępniona jest do zwiedzania, jednak turyści powinni zachować wyjątkową ostrożność, szczególnie podczas opadów atmosferycznych. Przemierzając Dolinę Kościeliską możemy zobaczyć liczne turnie, masywne ściany skalne, bramy i przewężenia, a także podziwiać płynący dnem Kościeliski Potok.

5. Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska to najdłuższa dolina polskiej części Tatr, która ma długość około 10 kilometrów. Przez dno doliny prowadzi zielony szlak pieszy, przy którym znajduje się kilka węzłów – z obszaru Doliny Chochołowskiej dostać się można m.in. na Halę Ornak (szlak żółty), na Ścieżkę nad Reglami i do Doliny Kościeliskiej (szlak czarny) i na Trzydniowański Wierch (szlak czerwony). Do charakterystycznych widoków, które czekają na nas podczas przemierzania Doliny Chochołowskiej należą słynne „bramy”, czyli przewężenia, oddzielające kolejne części dna ogromnego wyżłobienia. Warto odwiedzić Polanę Chochołowską, która słynie z przepięknego, wiosennego widoku kwitnących kwiatów. Dużą atrakcją tej części Doliny Chochołowskiej jest tutejsze schronisko PTTK (umiejscowione na wysokości 1146m n.p.m.), a także regularny, kulturowy wypas owiec.

6. Hala Gąsienicowa

Poszukując najpiękniejszych miejsc w okolicach Zakopanego, nie można zapomnieć o malowniczej Hali Gąsienicowej, przy której funkcjonuje schronisko PTTK „Murowaniec”. Przy nim rozpoczyna się wiele szlaków wgłąb Tatrzańskiego Parku Narodowego – łatwych, idealnych tras dla początkujących (np. na Kasprowy Wierch i nad przepiękny Czarny Staw Gąsienicowy), a także wymagających doświadczenia i przygotowania szlaków wysokogórskich (m.in. szlak na Orlą Perć, uznawany za jeden z najtrudniejszych w całych Tatrach). Z Hali Gąsienicowej podziwiać można wspaniałą panoramę wysokich szczytów tatrzańskich, w tym Kościelec, Kozi Wierch i Świnicę. Samo dotarcie do tego miejsca nie jest trudne: dostać się tu można m.in. stosunkowo prostym, niebieskim szlakiem pieszym z Kuźnic, a cała trasa w jedną stronę trwa około 2 godzin.

7. Morskie Oko

Morskie Oko to największe tatrzańskie jezioro, które położone jest na wysokości 1395m n.p.m., w otoczeniu wysokich górskich szczytów. To polodowcowe jezioro zajmuje powierzchnię niemal 35 hektarów, a jego maksymalna głębokość dochodzi do 51,8 metrów. Cechuje się wyjątkową, zielonkawą barwą, oraz krystalicznie czystą, przejrzystą wodą – widoczność pod powierzchnią dochodzić może nawet do 14 metrów! Przy Morskim Oku umiejscowione zostało jedno z najstarszych schronisk wysokogórskich: drewniany gmach oferuje zakwaterowanie i wyżywienie dla strudzonych turystów. Szlak nad Morskie Oko jest wyjątkowo popularny wśród początkujących turystów. Nie wymaga doświadczenia i większego przygotowania, a przemierzenie go z Palenicy Białczańskiej zajmuje około 2 godzin. Dodatkową atrakcją jest możliwość obejścia jeziora czerwonym szlakiem turystycznym.

8. Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch to tatrzański szczyt o wysokości 1987m n.p.m., który uznawany jest za jeden z najlepszych punktów widokowych na terenie polskiej części Tatr. Dostać się można na niego m.in. żółtym szlakiem z Doliny Gąsienicowej i czerwonym szlakiem z Doliny Kościeliskiej. Jednak ogromną atrakcją turystyczną jest możliwość wjechania na szczyt kolejką linową, której wagoniki kursują kilkanaście metrów nad ziemią. Na szczycie Kasprowrgo Wierchu umiejscowiono kilka lokali gastronomicznych, ośrodek narciarski, a także wiele punktów widokowych, z których podziwiać można wspaniałą panoramę Tatrzańskiego Parku Narodowego.

9. Giewont

Wśród wielu pieknych, tatrzańskich masywów, Giewont wyróżnia się swoim kształtem – przypomina ogromnego, śpiącego rycerza i tak właśnie nazywany jest przez miłośników polskich gór. Cały masyw ma długość prawei 3 kilometrów, a jego maksymalna wysokość sięga 1894m n.p.m. Charakterystyczną cechą szczytu jest 15-metrowy krzyż, który – choć niebezpieczny w czasie załamania pogody – przyciąga turystów i pielgrzymów podróżujących po Tatrach. Wejście na Giewont w sezonie letnim jest stosunkowo proste, choć przy samym szczycie obowiązuje ruch jednostronny, ze względu na bardzo duże natężenie turystyczne. W tym miejscu znajdują się również łańcuchy, które umożliwiają przedostanie się przez najbardziej strome i kamieniste części trasy.

10. Rysy

Gubałówka, Kasprowy Wierch i Giewont to idealne miejsca dla osób początkujących. Jednak w Tatrach położonych jest wiele znacznie bardziej wymagających szczytów, do których zdobycia niezbędne jest wcześniejsze przygotowanie. Jednym z nich są Rysy – najwyższy szczyt polskiej części Tatr, który swoją nazwę zawdzięcza głębokim żłobom na szarych, stromych ścianach. Przez masyw przebiega granica polsko-słowacka, przy której znajduje się najwyżej położony punkt Polski (na wysokości 2499m n.p.m). Szczególnie poza sezonem letnim, szlak na szczyt Rys jest odradzany osobom bez doświadczenia taterniczego: często zdarzają się tu wypadki śmiertelne, trasy są bardzo strome, kamieniste i śliskie, a dodatkowo od jesieni do wiosny istnieje zagrożenie lawinowe. Mimo to nie brakuje śmiałków, którzy chcą zdobyć ten tatrzański wierzchołek należący do Korony Europy, a dziki, malowniczy i bardzo surowy krajobraz rekompensuje trud włożony w przygotowania do pokonania trasy.

11. Wielka Krokiew

Podczas pobytu w Zakopanem nie sposób ominąć Wielką Krokiew – ogromną skocznię narciarską, która wybudowana została już niemal 100 lat temu. Ciekawostką jest, że skocznia powstała na naturalnym gruncie: za jej podwyższenie odpowiadają stosunkowo strome stoki góry Krokiew. Budowla posiada bardzo bogatą historię, a organizowanych na niej było mnóstwo ważnych zawodów i konkursów narciarskich, takich jak Puchar Świata, Mistrzostwa Polski, Puchar Kontynentalny oraz Letnie Grand Prix. Na samych trybunach może zasiąść nawet 40 tysięcy widzów, co sprawia, że jest to jeden z największych obiektów sportowych w kraju.

12. Wodospad Wielka Siklawa

Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego nie brakuje monumentalnych wodospadów. Na szlaku nad Morskie Oko zobaczyć można przepiękne Wodogrzmoty Mickiewicza, duże wrażenie na turystach robi również Siklawica. Warto wybrać się jednak w pobliże Wielkiej Siklawy – najwyższego wodospadu w Tatrach Wysokich, który mierzy aż 65 metrów wysokości. W słoneczne dni dookoła masywnego strumienia wody podziwiać można wspaniały, kolorowy spektakl – drobinki wody odbijają światło i tworzą wiele kolorowych tęczy. Trasa nad Wielką Siklawę jest prosta i mało wymagająca. Dotrzeć tu można podążając zielonym szlakiem, który rozciąga się pomiędzy Wodogrzmotami Mickiewicza (na trasie nad Morskie Oko) i Wielkim Stawem.

13. Polana Kalatówki

Polana Kalatówki to jedno z tatrzańskich, urokliwych miejsc, do którego dotrzeć mogą także osoby niedoświadczone i rodziny z małymi dziećmi. Polana rozciąga się na wysokości od 1160 do 1250m n.p.m. i otoczona jest gęstymi lasami. Najwspanialsze wrażenie wywiera wiosną, kiedy całą polanę porastają kwitnące, niebieskie i fioletowe krokusy, latem zaś obejrzeć tu można wypas owiec, który dziś ma jednak znaczenie tylko kulturowe. Na wysokości 1198m n.p.m. położony jest wysokogórski, murowany hotel PTTK, w którym znajdują się wygodne apartamenty i kameralne pokoje, sauna, obiekty gastronomiczne oraz wypożyczalnia sprzętu sportowego.

14. Termy i aquaparki w okolicach Zakopanego

Na Podhalu znajduje się wiele atrakcji wodnych, które sprawią mnóstwo radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Do najpopularniejszych obiektów tego typu należą Termy Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej – ogromny kompleks basenów termalnych, zjeżdżalny i wodnych atrakcji. Nieopodal umiejscowiona jest nieco bardziej kameralna i spokojna Terma Bania. W szaflarskich Termach Gorący Potok można znaleźć największą liczbę atrakcji dla dzieci i młodzieży, a Chochołowskie Termy (w Chochołowie) oferują dostęp do wielu basenów wypełnionych leczniczą, bogatą w minerały wodą głębinową.

W samym Zakopanem umiejscowiony został aquapark, gdzie znajdują się liczne atrakcje wodne: zjeżdżalnie, wodne huśtawki, rwąca rzeka, baseny z hydromasażem, a także zewnętrzny basen z tarasem, z których rozciąga się widok na Tatry.

15. Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzysku

Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzysku to najstarsze zakopiańskie miejsce pochówku, dziś często odwiedzane przez turystów. Większość z aż 500 grobów stanowi swoiste dzieła sztuki: są bogato zdobione, a w stylistyce wykorzystywane są elementy kultury zakopiańskiej i podhalańskiej. Na Cmentarzu Zasłużonych spoczywają m.in. pisarze (Jan Długosz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Kornel Makuszyński), malarzy i rzeźbiarzy (Władysław Hasior, Stanisław Witkiewicz), a takż wielu polskich taterników, przewodników górskich i członków ważnych rodzin zakopiańskich.

16. Szlaki rowerowe

Tatry nie wydają się dobrym miejscem na organizowanie długich wycieczek rowerowych – dużą część Tatrzańskiego Parku Narodowego stanowią tereny nieprzyjazne dla miłośników jazdy na dwóch kółkach, a podróżowanie rowerem po większości dolin i spokojnych, łagodnych tras (np. szlakiem nad Morskie Oko) jest surowo wzbroniona. Jednak nawet tu znajdą się malownicze, widokowe szlaki, idealnie przystosowane do ruchu rowerowego. Podróżować można częściowo przez Dolinę Chochołowską i Drogę nad Reglami, a także odwiedzić Polanę Kalatówki, Halę Gąsienicową oraz wiele podhalańskich miejscowości (np. Małe Ciche, Murzasichle, Poronin).

17. Muzea i galerie

W Zakopanem znajduje się wiele placówek muzealnych, które warto odwiedzić. Na najmłodszych czeka Wystawa Figur Woskowych, Myszogród i unikalne Muzeum BeHappy, gdzie znajdują się bajkowe scenerie do robienia oryginalnych fotografii. W miasteczku funkcjonuje kilka kameralnych placówek, w których utworzono wystawy związane ze słynnymi pisarzami, poetami i artystami m.in. Władysławem Hasiorem, Janem Kasprowiczem, Karolem Szymanowskim i Kornelem Makuszyńskim. Miłośnicy obcowania z przyrodą powinni odwiedzić gmach główny Muzeum Tatrzańskieo oraz zakopiańskie Reptarium. W miasteczku znajdują się też zabytkowe wille, kameralne wystawy sztuki (m.in. Galeria Sztuki XX wieku), Muzeum Walki i Męczeństwa, Muzeum Stylu Zakopiańskiego oraz wspaniałe Muzeum Oscypka.

18. Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej

Zakopiańskie Sanktuarium Narodowe otwarte zostało w 1992 roku i stanowi podziękowanie wiernych za ocalenie polskiego papieża Jana Pawła II, który przeżył zamach terrorystyczny przeszło dziesięć lat wcześniej. Piękny, drewniano-murowany kościół utrzymany jest w stylu zakopiańskim. W środku podziwiać można wspaniały ołtarz główny oraz zjawiskową Kaplicę Niepokalanego Serca Maryi. Dookoła świątyni rozciąga się rozległy Park Fatimski, którego unikalną atrakcją jest drewniany, zewnętrzny ołtarz, przy którym również odbywają się letnie nabożeństwa.

19. Dni Zakopanego

Dni Zakopanego to coroczna, czerwcowa impreza, w której udział jest całkowicie bezpłatny. Wydarzenie trwa ponad tydzień, a codziennie odbywają się tu spektakle teatralne, pokazy i wystawy artystyczne, koncerty, warsztaty dla dzieci i młodzieży, wydarzenia i rozgrywki sportowe oraz konkursy z nagrodami. Dni Zakopanego to świetna okazja do bliższego poznania podhalańskiej kultury – podziwiania prac lokalnych artystów, obcowania z regionalną sztuką i spróbowania doskonałych dań tutejszej kuchni. Na Dniach Zakopanego odbywają się także wernisaże, konferencje i wydarzenia o charakterze naukowym, które przyciągają miłośników historii, geografii, taternictwa, turystyki, a nawet przemysłu, hutnictwa i rozwoju technologicznego.

20. Zakopane w sezonie świątecznym

Choć najlepszą porą na przemierzanie szlaków Tatrzańskiego Parku Narodowego są ciepłe miesiące, także zimą nie brakuje tu atrakcji. Wyjątkową częścią roku w Zakopanem są święta Bożego Narodzenia – wówczas całe miasteczko jest wspaniale przyozdobione lampkami i motywami świątecznymi. Na Krupówkach wystawcy oferują ciepłe napoje (m.in. grzane wino, aromatyczne herbaty i pyszną, gorącą czekoladę) i rozgrzewające przysmaki, sprzedawane są również wyroby rękodzielnicze, bombki i drobne, oryginalne upominki świąteczne dla najbliższych. W Zakopanem co roku organizowana jest również huczna impreza sylwestrowa, na której występują znane gwiazdy polskiej i zagranicznej sceny muzycznej.

Sezon zimowy to także idealny czas na zorganizowanie biesiady góralskiej przy ognisku z pieczeniem lokalnych mięs, muzyką na żywo i słuchaniem opowieści, baśni i legend, opowiadanych przez tutejszych gawędziarzy. Na turystów czekają również kuligi zaprzęgowe oraz idealne warunki do uprawiania różnych sportów zimowych, takich jak narciarstwo, saneczkarstwo i snowboarding. Zima to także ulubiony czas fotografów – bajkowa, magiczna sceneria to z pewnością jedna z największych zalet Zakopanego i malowniczych zakątków Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Czytaj dalej: Najciekawsze atrakcje w Zakopanem

zakoatrakcje reklama