Europa

10 najlepszych atrakcji w Yorku

yorkminster

York to miasto położone w północnej części Anglii, które posiada bardzo bogatą historię. Jej ślady widoczne są do dnia dzisiejszego przede wszystkim w pozostałej architekturze. York posiada bardzo wiele architektonicznych perełek, wykonanych w stylu średniowiecznym, które mogą pamiętać zarówno Rzymian, jak i Wikingów.

Przez długi czas York było największym miastem północnej części Anglii. Każdego roku do miasta przybywa wielu turystów i pasjonatów historii, pragnących poczuć wyjątkowy klimat i charakter miasta. Przedstawiamy 10 najciekawszych atrakcji jakie znajdziemy w mieście York.

1. National Railway Museum – miejsce, które prezentuje wszystkie ciekawostki i fakty związane z koleją i pociągami. Ogromne hale pozwalają na wyeksponowanie największych obiektów, takich jak dawne koleje oraz bardziej nowoczesne pociągi. W muzeum możliwe jest również przekonanie się na własne oczy jak wyglądają procesy naprawy i konserwacji maszyn, co stanowi nie lada atrakcję. Dodatkowym atutem są nawet najmniejsze bibeloty i przedmioty wykonane z porcelany, które używane były w pociągach lub wagonach restauracyjnych.

2. York Minster – jest to katedra, która uchodzi za swoisty symbol miasta. Cała budowla na pierwszy rzut oka wygląda na monumentalna i bardzo misternie wykończoną. Wejście do katedry możliwe jest za niewielką opłatą, która gwarantuje zwiedzanie z przewodnikiem. Doświadczona osoba przedstawi bogatą historię katedry, a także pozwoli zachwycić się wyjątkowym pięknem witraży obecnych w katedrze. Katedra widoczna jest z wielu punktów widokowych na miasto i od razu przyciąga wzrok oglądających. Możliwe jest również wejście na York Minster Tower z której rozciąga się piękny widok na całe miasto oraz jego najbliższe okolice.

3. Shambles – niewielkich rozmiarów ulica, która praktycznie przenosi nas w czasie. Uliczka otoczona jest bardzo urokliwymi kamienicami, w których do dnia dzisiejszego znajdują się liczne sklepiki, kawiarnie i zakłady usługowe. Cała architektura obecna na ulicy Shambles jest niezwykła i zasługuje na szczególną uwagę. Choć ulica nie jest duża i nie posiada imponującej długości, to przyciąga prawdziwe tłumy turystów spragnionych klimatu z dawnych lat.

4. York Maze – wyjątkowy park pełen niesamowitej rozrywki. Głównym symbolem York Maze są labirynty i dzieła wykonane w roślinności, które zachwycają od pierwszego rzutu okiem. Dodatkowo są tutaj liczne atrakcje, takie jak przejazdy w kolejce, atrakcje wodne, liczne obiekty w postaci przedstawionych zwierząt i możliwości aktywnego spędzenia czasu. Wielką zaletą tego miejsca jest obsługa, która zapewnia pomoc. Jest to doskonałe miejsce na spędzenie dnia w gronie rodzinnym, które spodoba się nie tylko najmłodszych, lecz także im rodzicom lub opiekunom.

5. Brew York – klimatyczny Browar, który zachwyca swoją historią, lecz także i w zasadzie to przede wszystkim swoimi wyrobami piwowarskimi. Po zobaczeniu i zwiedzeniu wszystkich atrakcji browaru z doświadczonymi przewodnikami, możliwe jest spróbowanie wielu z rzemieślniczych piw wytwarzanych tutaj na miejscu przez najlepszych specjalistów. Dostępna jest również restauracją oferująca bardzo smaczne burgery oraz frytki, które doskonale pasują do wybranych trunków.

6. York Castle Museum – miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w York. Muzeum charakteryzuje się ogromną różnorodnością i wystawami dotyczącymi wielu epok oraz dziedzin. Jedną z najciekawszych ekspozycji jest część muzeum, która została cała zaaranżowana jako wioska wiktoriańska. Można tam poczuć prawdziwego ducha i klimat miejsca wypełnionego wyjątkowym charakterem. Po muzeum oprowadzają także wykwalifikowani przewodnicy, którzy często sami są wystylizowani na mieszkańców wioski z czasów wiktoriańskich. Jest to jedna z najlepszych i najciekawszych atrakcji w całym mieście York, której zdecydowanie nie można przegapić.

7. Yorkshire Air Museum – muzeum lotnictwa, które gwarantuje niezapomniane atrakcje i doskonały czas spędzony między innymi na świeżym powietrzu. Muzeum lotnictwa to przede wszystkim ogromna ilość eksponatów, pomiędzy którymi można spędzić bardzo przyjemnie czas przysiadając na ławeczce, a następnie spacerując do kolejnych obiektów. Dla wszystkich amatorów lotnictwa i jego tajemnic, wizyta w Yorkshire Air Museum jest obowiązkowym punktem wycieczki.

8. York Cold War Bunker – miejsce, w którym wiele elementów pochodzi z czasów Zimnej Wojny. Udostępnione dla zwiedzających robi naprawdę niesamowite wrażenie i przypomina o trudnych czasach, gdy codzienne życie nie było usłane różami i nawet młode osoby musiały brać udział w walkach. Ze względu na charakter miejsca, do środka wpuszcza się jedynie określoną liczbę osób w ciągu jednej godziny. Jednak nawet pewne oczekiwanie na swoją kolej jest warte i wynagradzane w środku obiektu.

9. Mury miasta – York posiada własne mury miasta, do których warto wybrać się na spokojny spacer. Przewodnik opowie o historii miasta, a także pokaże najciekawsze miejsca widoczne z murów. Miejsce, które pozwala spojrzeć na York z nieco innej perspektywy.

10. York’s Chocolate Story – czyli miejsce o wyjątkowym aromacie, w którym aż ślinka cieknie. Historia czekolady może być naprawdę fascynująca, a możliwość wykonania samodzielnie czekoladki lub czekoladowego lizaka jest świetną atrakcją tego miejsca.