Azja

10 najlepszych atrakcji w Yogyakarcie

Yogyakarta

Yogyakarta to wyjątkowe miasto o wręcz mistycznym charakterze, które znajduje się w Indonezji. W Yogyakarcie może zachwycić wszystko, od pięknych świątyń, po najbardziej tajemnicze zakątki.

Niepowtarzalność i magnetyzm miasta, tak jak i całej Indonezji polega na całkowitej odmienności kulturowej oraz obyczajowej, które znamy ze swojego życia codziennego. Oto najlepsze atrakcje w Yogyakarcie.

1. Alun-Alun Kidul – plac, który najatrakcyjniejszy wydaje się być dopiero po zmroku. Na samym jego środku stoją dwa drzewa figowe. Według opowieści i dawnych legend, należy przejść pomiędzy nimi mając zasłonięte oczy. Dzięki temu mamy zyskać szczęście w życiu i udowodnić czystość swojego serca. Wieczorem na placu pojawiają się także oświetlone samochodziki, którymi można się przejechać. Choć jest to atrakcja nieco kiczowata sprawia radość nie tylko dzieciom, lecz co ciekawe także i dorosłym.

2. Jl. Malioboro – jest to ulica najbardziej turystyczna i tętniąca życiem w całym mieście. Znajdują się tutaj liczne sklepiki z pamiątkami, lokale gastronomiczne serwujące tutejsze przysmaki, a także wiele atrakcyjnych rozrywek. Wieczorami można przy tej ulicy spotkać ulicznych grajków, którzy wykonują niepowtarzalne utwory na instrumentach wykonanych z powszechnego w tych okolicach bambusa. Ulica ta nie jest ani atrakcją historyczną, ani tym bardziej kulturową, jednak poszukując pamiątek warto wybrać się właśnie tutaj.

3. Pałac wodny – Taman Sari, bo tak nazywa się tutejszy Pałac Wodny, posiada niezwykły podziemny meczet. Element ten nazywany jest Sumur Gumuling i w dawnych czasach służył jako kompleks wypoczynkowy dla sułtana. Wokół Pałacu znajdują się niewielkie uliczki z domkami, które przeznaczone były dla rodziny, a także potomków sułtana i jego osobistej służby. Na zwiedzanie Pałacu najlepiej jest wybrać się z przewodnikiem, który dokładnie opowie o codziennym życiu sułtana oraz jego przyzwyczajeniach, w bardzo ciekawy i atrakcyjny dla odwiedzających sposób. Przewodnicy czekają na zwiedzających tuż za głównym wejściem i oferują oprowadzenie w ramach wykupionego wcześniej biletu wstępu.

4. Pasar Beringharjo – to niezwykły bazar, z którego korzystają całe masy mieszkańców oraz turystów. Na tym wielkim bazarze, który zlokalizowany jest w aż trzech budynkach, możemy znaleźć liczne przysmaki, przyprawy, wyroby rzemieślnicze tutejszej społeczności, a nawet produkty do użytku codziennego. Są tutaj również stragany, na których do tej pory można trafić na wpół jeszcze żywe kurczaki lub krewetki, co może być nieco szokujące dla osób pochodzących z Europy.

5. Sonobudoyo – niezwykłe muzeum oferujące niepowtarzalny teatr cieni. Kukiełki, które pokazywane są w tym wyjątkowym przedstawieniu najczęściej wykonane są z bambusa lub prawdziwego drewna. W trakcie całego przedstawienia usłyszeć można wyjątkową muzykę wykonywaną na żywo przez specjalną orkiestrę. Spektakl odbywa się w oryginalnym języku jawajskim i dla turystów jest swoistą atrakcją kulturową.

6. Kuchnia regionalna – jest to zdecydowanie jedna z najlepszych atrakcji. Najbardziej polecanym dla przyjezdnych przysmakiem jest chlebowiec, który ma bardzo słodki smak, a także niepowtarzalną kawę, która podawana jest z rozgrzanym węglem w szklaneczce. Godny spróbowania jest też tradycyjny tutejszy rosół, najczęściej serwowany wraz z kluseczkami własnej roboty i właśnie w takiej wersji jest on najsmaczniejszy.

7. Becak – to bardzo popularne dawniej w Indonezji riksze. W obecnych czasach występują już w naprawdę niewielu miejscach i właśnie między innymi jest to miasto Yogyakarta. Riksze mogą być napędzane silniczkiem motorowym lub wyłącznie pracą nóg prowadzącego. Warto wybrać się na przejażdżkę rikszą i w ten sposób pozwolić jej właścicielowi trochę zarobić.

8. Sztuka – miasto nazywane jest stolicą sztuki w Indonezji. Wynika to z wszechobecnych galerii, a także i może nawet przede wszystkim elementów będących częścią street art. Murale i inne dzieła pojawiają się na bardzo licznych budynkach, murach i raczej niepozornych miejscach. Chcąc obejrzeć najciekawsze dzieła, warto wybrać się na spacer po mieście, ponieważ na każdym kroku można spotkać coś niezwykłego.

9. Prambanan – kompleks licznych świątyń, które wyglądem przypominają nieco Angkor Wat położony w Kambodży. Wejście do kompleksu jest dla niektórych trochę za drogie i w takiej sytuacji, można spokojnie wybrać się do okolicznych świątyń dookoła Prambanan. Zazwyczaj są one mniejszych rozmiarów, lecz znajdują się na wzgórzach, z których rozciąga się niesamowity widok na całą okolicę.

10. Warsztaty – w Yogyakarta odbywają się przeróżne warsztaty, na które warto się wybrać mając trochę więcej czasu do zagospodarowania w mieście. Mogą to być warsztaty kulinarne, na których nauczymy się stosowania aromatycznych przypraw i przyrządzania tutejszych, regionalnych przysmaków. Godne uwagi są także liczne warsztaty rzemieślnicze, takie jak nauka batiku. Warsztaty mogą sprawić, że spojrzymy na obecną kulturę oraz panujące tutaj obyczaje w całkiem nowy sposób z odmiennej i świeżej perspektywy.