Polska

30 Najlepszych Atrakcji we Wrocławiu w 2024 📍

panorama
Łukasz Przysucha / Wikipedia

Wrocław jest jednym z większych i bardziej znanych miast pełnych atrakcji w naszym kraju. Wrocław to miasto w województwie dolnośląskim, chętnie odwiedzane przez turystów za sprawą ciekawych miejsc i atrakcji, jakie tutaj znajdziemy. Pisaliśmy o tym, gdzie warto zjeść we Wrocławiu i o zaskakujących ciekawostkach o Wrocławiu. Pokazujemy, co warto zwiedzić i zobaczyć we Wrocławiu.

1. Rynek we Wrocławiu

Co warto zobaczyć we Wrocławiu

Wrocławski rynek jest jednym z najsłynniejszych tego typu miejsc w całym kraju. Spacer po rynku zapewnia możliwość podziwiania ciekawej architektury i wyjątkowych budynków. Powierzchnia rynku to aż cztery hektary, co daje bardzo dużo miejsca na spacery. Na rynku znajduje się także ratusz zarówno stary jak i nowy oraz ciekawa fontanna, będąca najchętniej fotografowanym obiektem na wrocławskim rynku. Na szczególną uwagę zasługują Kamienice pod Gryfami, pod Złotym Dzbanem i pod Siedmioma Elektorami. Będąc na rynku wrocławskim warto zatrzymać się na chwilę w jednej z kawiarenek na kawie i ciastku podziwiając okazałość tego miejsca. Na rynku odbywa się również wiele wydarzeń kulturalnych, na których warto bywać.

Tętniące nieprzerwanie od wieków, serce miasta. Cieszy się zaszczytnym mianem jednej z najpiękniejszych starówek w Polsce, a także jednym z największych staromiejskich rynków w Europie. 213 metrów długości i 178 metrów szerokości. Architektura rynku robi naprawdę duże wrażenie, a klimatu dopełniają kamienice oraz przytulne knajpki oraz restauracje, co sprawia, że jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji Wrocławia. Najcenniejszym zabytkiem na rynku jest zabytkowy Stary Ratusz, będący największym i najstarszym ratuszem w Polsce. Czas jego powstania to XIII-XVI wiek.

2. Wrocławskie Zoo i Afrykarium

zebry w zoo

Jest to najstarszy ogród zoologiczny w Polsce. Jego historia sięga 1865 roku. W środku czeka na nas ogrom gatunków zwierząt ze wszystkich kontynentów, w tym wiele gatunków zagrożonych wyginięciem. Jest to świetna atrakcja nie tylko dla dzieci, ponieważ liczba zwierząt jest naprawdę imponująca i możemy poczuć się jakbyśmy oglądali dokumentalny film przyrodniczy.

Wrocławskie zoo jest znane na cały kraj. Jest to miejsce, do którego przyjeżdża bardzo wiele osób, które pragną zapoznać się z najbardziej egzotycznymi gatunkami zwierząt. Wrocławskie zoo jest najstarsze w całym kraju, co czyni je bardzo wyjątkowym. Dostępne są trasy długie lub nieco krótsze, a cała jego powierzchnia zajmuje aż 30 hektarów. W całym obiekcie obecnie znajduje się około 10 tysięcy zwierząt, a więc jest to naprawdę spora ilość. Będąc na terenie zoo warto zwrócić uwagę na niektóre budynki, ponieważ stanowią one perełki i zabytki architektoniczne.

Afrykarium to kryta część zoo. Bardzo nowoczesne afrykańskie zoo z dużą ilością zwierząt, ciekawa prezentacja. Można tutaj spędzić wiele godzin. Ilość i różnorodność zwierząt jest niesamowita.

3. Panorama Racławicka

Panorama Racławicka
Barbara Maliszewska / Wikipedia

Nie można ominąć wizyty w Panoramie Racławickiej. Zwiedzanie jej trwa około 30 minut i przedstawia niesamowite dzieło malarskie, które wykonane jest z niezwykłą starannością. Nawet kilkukrotne wizyty w tym miejscu odkrywają całkiem nowe szczegóły i raczej nie ma szans zapoznać się z całym dziełem i każdym jego fragmentem podczas zaledwie jednorazowej wizyty. Panorama Racławicka przedstawia wiele bardzo ważnych wydarzeń mających miejsce w historii naszego kraju.

4. Park Szczytnicki

ogród japoński

Relaksujące miejsce niedaleko centrum miasta. Piękny park, idealny do medytacji i sesji zdjęciowych. Spokojna atmosfera. W pobliżu japońskiego ogrodu znajduje się pokaz fontann, więc dobrym pomysłem może być spacer po ogrodzie w dzień, a potem obejrzenie pokazu fontann, gdy robi się ciemno. Wspaniałe miejsce do kontaktu z przyrodą i obejrzenia niesamowitych ogrodniczych przysmaków.

5. Wrocławska Fontanna Multimedialna

fontanna
Piotr Walczak & Konradr / Wikipedia

Największa fontanna multimedialna w Polsce. 300 dysz wodnych, 3 dysze ogniowe, 800 punktów świetlnych oraz powierzchnia ok. 1 hektara robi naprawdę spore wrażenie.

Fontanna znajduje się przy Hali Stulecia i jest jedną z największych atrakcji miasta, która jest całkowicie darmowa. Odbywają się tutaj spektakle multimedialne, które szczególnie uczone są wieczorami, kiedy to popis robią efektowne światła. Pozycja obowiązkowa dla turystów i stałych bywalców miasta.

6. Ogród Japoński

Japoński ogród
Puchatech K. / Wikipedia

Japonia we Wrocławiu? Owszem, znajduje się tutaj autentyczny japoński ogród ze stawem w którym pływają karpy koi, tak znane wszystkim i jednoznacznie kojarzące się z Japonią.

Ogród jest pozostałością po odbywającej się w 1913 roku we Wrocławiu, Wystawie Światowej. Miejsce warte odwiedzenia ze względu na piękno, spokój i harmonię, które są odczuwalne w tym wyjątkowym ogrodzie.

7. Aquapark

Aquapark
Wrocławski Park Wodny S.A. / Wikipedia

Aqua Park to świetne miejsce do spędzenia czasu i relaks. Niesamowita oferta saun i ogromny basen, ale przede wszystkim bardzo przyjaźni pracownicy. Lubię to miejsce, baseny dobrze wyglądają wraz z łodzią piracką i palmami. Bardzo ładny, nowoczesny, czysty i dobrze zaprojektowany obiekt.

8. Wrocławskie Krasnale

krasnale

Wrocław jest bardzo znany ze swoich krasnali. Będąc we Wrocławiu i zwiedzając go można prześledzić mapkę pełną krasnali i starać się szukać ich w odwiedzanych miejscach. Niektórzy decydują się na zwiedzanie miasta śladami krasnali i postanawiają zobaczyć każdego z nich. Przed wybraniem się na spacer w poszukiwaniu krasnali, najlepiej jest zorganizować sobie mapkę, na której zaznaczone będą wszystkie miejsca ich występowania. Często znajdują się one w miejscach wartych odwiedzenia, których prawdopodobnie nie zobaczylibyśmy w innych okolicznościach.

Tak, nie myli was wzrok – krasnale. Wrocław słynie ze swoich krasnali i wcale nie uważa ich za obciach, wręcz przeciwnie! Pierwsze krasnale pojawiły się w mieście w latach 80 XX wieku. Miał to być manifest i oznaka działania ruchu Pomarańczowej Alternatywy, która w ten sarkastyczny i ironiczny sposób walczyła z systemem komunistycznym. Rysunki krasnali umieszczane były na plamach farby, którymi PRL-owska władza próbowała zamalowywać antysocjalistyczne hasła i slogany.

W 2005 roku krasnale zeszły z murów i rozpoczęły podbój Wrocławia pod postacią uroczych rzeźb. Żeby jest znaleźć nie trzeba być super bystrzakiem, ponieważ jest ich w całym mieście ok. 400. Na stronie krasnale. pl możemy prześledzić aktualną lokalizację poszczególnych skrzatów. Jest to świetny sposób, by z humorem zwiedzić Wrocław.

9. Punkty widokowe

punkt widokowy

We Wrocławiu znajduje się kilka bardzo dobrych punktów widokowych, z których panorama miasta jest niesamowita i zapiera dech w piersiach. Jedne z najlepszych widoków rozciągają się między innymi z Mostka Czarownic, wieży Bazyliki św. Elżbiety lub wieży Uniwersytetu Wrocławskiego. Zobaczenie panoramy miasta pozwala dostrzec najciekawsze punkty i spojrzeć w zupełnie nowy sposób z innej perspektywy na obiekty odwiedzane z poziomu ziemi.

10. Ostrów Tumski

katedra świętego Jana

Ostrów Tumski jest najstarszą częścią Wrocławia. Odpowiedzialnymi za powstanie miasta są Piastowie Śląscy, którzy mieli swój gród na wyspie u ujścia rzeki Oławy do Odry.

Wyspa przeszła pod władanie kościoła w XIV wieku i dzięki temu to właśnie obiekty zabytki sakralne są najcenniejszymi obiektami Starego Miasta.
Znajduje się tutaj wiele pięknych i zabytkowych kościołów, takich jak, Archikatedra św. Jana Chrzciciela, czy kościół świętego Idziego. Miejsca warte odwiedzenia dla każdego, kto docenia historię.

Ostrów Tumski powstał na wyspie, która znajdowała się w okolicy ujścia rzeki Oławy i Odry. Obecnie Ostrów Tumski nie stanowi już wyspy, choć nadal prowadzi do niego most. Dawniej wyspa była obwarowana licznymi umocnieniami i dostarczała pożywienie dla wszystkich mieszkańców Wrocławia ze względu na swoją lokalizację i pełnioną funkcję na drodze handlowej przez Odrę.

11. Hydropolis

Hydropolis
Jacek Halicki / Wikipedia

Hydropolis jak sama nazwa wskazuje, jest centrum wiedzy poświęconym wodzie. Będzie to świetne miejsce do odwiedzenia całą rodziną, ponieważ i dorośli i dzieci z pewnością będą zainteresowani wiedzą i atrakcjami jakie oferuje Hydropolis.

Obiekt jest podzielony na 9 stref tematycznych, w których możemy się dowiedzieć wiele interesujących faktów na temat wody, znaczenia jej dla człowieka.

12. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

ogród botaniczny
Waldemar Jan / Flickr

Ogród Botaniczny na wolnym powietrzu, średniej wielkości, ze szklarniami na specjalne kolekcje, jak na przykład dziesiątki gatunków bluszczu. Nasze dziecko świetnie się bawiło spacerując po okolicy, podobnie jak my.

13. Kolejkowo

Kolejkowo
Travelarz / Wikipedia

To doskonała lokalizacja dla całej rodziny. Na tę atrakcję składają się miniaturki miasta, którym będą cieszyć się zarówno dzieci, jak i dorośli.
Zobaczysz wszystko, od scen wiejskich, po miniaturowy Wrocław, place budowy, sklepy i jadalnie, a nawet poruszające się samochody i tramwaje. Widoki i dźwięki zadziwią.

14. Katedra św. Jana Chrzciciela

Katedra Jana Chrzciciela

W miejscu, w którym obecnie znajduje się archikatedra wcześniej obecne były inne obiekty sakralne. Do katedry wejść i zwiedzić może każde, udostępniony jest również taras z przepięknym widokiem. Warto zaplanować zwiedzanie katedry w dni, gdy dostępne są również kaplice warte zobaczenie, lecz niestety niedostępne dla odwiedzających w niektóre dni i godziny. Będąc w katedrze można dotrzeć także na cmentarz parafialny, który pełen jest przepięknych i często również zabytkowych grobowców.

15. Narodowe Forum Muzyki

Narodowe Forum Muzyki
Łukasz Rajchert / Wikipedia

Modernistyczny budynek w centrum Wrocławia. Jeśli interesujesz się fotografią lub architekturą, to koniecznie odwiedź ten budynek. Sala koncertowa na naprawdę wysokim poziomie, ze świetną akustyką. Podziemny parking jest kolejnym plusem.

16. Park Południowy

Park Południowy
Jar.ciurus / Wikipedia

Znajduje się około 4 km na południe od centralnej stacji kolejowej. Jest to piękny park w stylu angielskiego ogrodu krajobrazowego. Przyjemne łąki graniczące z wysokimi drzewami. To naprawdę miłe miejsce, gdzie można spędzić czas aktywnie lub po prostu zrelaksować się z przyjaciółmi lub rodziną. Są tutaj też miejsca, w których można kupić lody, lub można zrobić grill na świeżym powietrzu.

17. Most Tumski

Most Tumski

Most Tumski, zwany również Mostem Zakochanych. Zbudowany został w 1889 roku między Wyspą Piasek a Ostrowem Tumskim. Piękny i klimatyczny.

18. Park Juliusza Słowackiego

Pomnik Juliusza Słowackiego
Vorwerk / Wikipedia

Piękne miejsce idealne do spacerów wraz z rodziną czy znajomymi. Miejsce ciekawe z uwagi na bliskość Panoramy Racławickiej. Duży jest tutaj ruch ludzi przechodzących z okolic Grunwaldu w stronę Rynku.

19. Muzeum Narodowe

Najpierw należy wspomnieć o budynku. Rzadko można zobaczyć coś tak pięknego z zewnątrz. W muzeum jest dużo sztuki, zwłaszcza chrześcijańskiej. Na ostatnim piętrze jest trochę bardziej nowoczesna sztuka. Zainteresowały nas prace profesora sztuki końca XIX w. i jego studentów w Akademii Sztuk Pięknych.

20. Park Staromiejski

W ich dążeniu do modernizacji Wrocławia w 1813 r. wszystkie mury miejskie zostały zburzone. Wolny teren został częściowo wykorzystany do założenia parku Staromiejskiego. Park graniczy ona starą fosą przez co okolica jest dość spokojna.

21. Opera Wrocławska

Opera ta jest jedną z najlepszych współczesnych oper w Polsce. Wystrój wnętrza jest dokładnie tym, czego oczekujesz od opery. Opera została otwarta w 1841 roku. Opera jest bardzo ładna, akustyka niesamowita.

22. Hala Stulecia

hala stulecia

Jest to obiekt znajdujący się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Hala ma obecnie już ponad 100 lat i znajduje się w bardzo bliskiej okolicy wrocławskiego zoo. Wnętrza Hali udostępnione są do zwiedzania i posiadają interaktywną wystawę przedstawiającą historię obiektu. Hala Stulecia stanowi pewien rodzaj symbolu Wrocławia.

23. Sky Tower

Sky Tower
Danuta B./ Wikipedia

Bardzo wyjątkowy budynek, który jest jednym z najwyższych w całym kraju. Na 49 piętrze znajduje się taras widokowy z panoramą na całe miasto. Co ciekawe w Sky Tower znajdują się apartamenty mieszkalne, w którym za niemałą opłatą można wynająć mieszkanie. W budynku obecne są również liczne biura oraz galeria handlowa.

24. Centrum Historii Zajezdnia

centrum historii zajezdnia
Tomasz Walków / wroclaw.pl

Wielka chronologiczna wystawa. To muzeum naprawdę pomaga w wyjaśnieniu historii Wrocławia przed, w trakcie oraz po II wojnie światowej. Eksponaty są tak pięknie zaprojektowane, że jest to niemal jak przejście przez muzeum sztuki współczesnej. Jest tutaj też część interaktywna. Jest to kolejne niesamowite polskie muzeum.

25. Most Grunwaldzki

największa ilość mostów
Jar.ciurus / Wikipedia

Bardzo solidna konstrukcja ze stali i granitu śląskiego, początkowo nazwana Kaiserbrücke na cześć Wilhelma II, który był obecny podczas inauguracji. Nieduże, ale ciekawe miejsce i zdecydowanie warte wędrówki. Blisko piękny park i więcej kanałów z mostami. Miejsce fotogeniczne.

26. Hala Targowa

Hala Targowa
Julo / Wikipedia

Hala Targowa jest wspaniałą i ruchliwą halą targową, która oferuje duży wybór lokalnych produktów z nabiału, mięsa, ryb, czy warzyw. To obowiązkowa wizyta podczas zwiedzania Wrocławia. Piękne stragany pełne świeżych produktów. Znajdziemy tutaj też produkty z całej Europy jak i spoza niej.

27. Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery

Muzeum_GIKME
Borgbis / Wikipedia

Świetne miejsce do odwiedzenia zarówno przez dorosłych jak i przez dzieci. Dla dorosłych będzie to przepiękna nostalgiczna podróż w czasy dzieciństwa, w których Pegazusy i ATARI wiodły prym na rynku, raczkującej jeszcze, elektronicznej rozrywki. Dzieci natomiast zobaczą jak bawili się rodzice.

28. MovieGate

moviegate
visitwroclaw.eu

Nietypowe muzeum poświęcone historii kina. Miejsce idealne dla rodzin z dziećmi oraz dla dorosłych. Czuć w nim magię kina, która bije od kostiumów czy charakteryzacji ze znanych wszystkim filmów kina światowego. Kojarzysz Gwiezdne Wojny, Aliena, Avengersów, Walkirie, Bękarty Wojny? Więc będziesz się tutaj świetnie bawić!

29. Muzeum Motoryzacji Topacz

Narodowe Forum Muzyki
flyz1 / Wikipedia

Jest to kolekcja samochodów, rowerów i motorowerów. Ma bardzo dobrą lokalizację, kilka kilometrów od centrum Wrocławia. Ciekawa wizyta dla miłośników samochodów i motocykli.

30. Most Czarownic

Most pokutnic
Piotr Michalak / Wikipedia

Zwany także Mostem Czarownic, jest najwyżej położonym mostem we Wrocławiu. Tak naprawdę to jest to kładka, która znajduje się na wysokości 45 metrów i łączy dwie wieże polskokatolickiej katedry św. Marii Magdaleny. Jeśli odważymy się wejść po krętych schodach na górę, to ujrzymy jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w mieście, który ukazuje pełną panoramę Wrocławia. Z Mostem Czarownic łączy się też pewna legenda, otóż podczas polowań na czarownice podobno odbywały się tutaj tak zwane Boskie Sądy. Jeżeli kobieta oskarżona o bycie czarownicą przeszła przez kładkę, to zostawała skazywana na śmierć, ponieważ na pewno pomagał jej sam szatan. Kiedy oskarżona z niego spadała, wtedy zostawała uniewinniona. Raczej pośmiertnie, bo upadek z takiej wysokości musiał się kończyć śmiercią w 90% przypadków.

Czy, znacie jeszcze jakieś inne fajne atrakcje? Co jeszcze warto zobaczyć we Wrocławiu? Napiszcie o nich w komentarzu na dole.

Warto jeszcze wspomnieć o dodatkowej atrakcji: Kościele Garnizonowym pw. św. Elżbiety. Można zwiedzić w środku i wejść na punkt widokowy na wieży.

Historia miasta

krajobraz

Historia Wrocławia jest długa i bardzo zawiła. Co ciekawe pierwsze wzmianki o pierwszym mieście jakie istniało w miejscu Wrocławia, pochodzą z czasów antycznych. Na miejscu Wrocławia miało znajdować się miejscowość o nazwie Budorgis. Wskazuje na to umieszczenie jej na antycznej mapie Klaudiusza Ptolemeusza z II wieku naszej ery.
Handel kwitł tutaj od samego początku istnienia miasta, ponieważ we Wrocławiu krzyżowały się dwa główne trakty handlowe – szlak bursztynowy i Via Regia.

W państwie Polskim Wrocław znajduje się od końca X wieku i był jedną z głównych siedzib królewskich Piastów.

Po wielu burzliwych wiekach i zaborach Wrocław wrócił na mapy Polski po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Tak ciekawa historia odcisnęła na mieście piętno czasu i jest to niebywale atrakcyjne miejsce na wycieczkę. Nawet jednodniową.

Czytaj dalej: Najlepsze atrakcje dla dzieci we Wrocławiu