Ciekawostki

Interesujące Ciekawostki i Fakty o Wielorybach

wieloryb

Wieloryby to zwierzęta zarówno piękne, jak i również fascynujące pod wieloma innymi względami. Istnieje jeden przedstawiciel, który wyróżnia się szczególnie ponad inne. To rzecz jasna humbak. Poza niezwykłą urodą to również istna kopalnia wielu fascynujących ciekawostek, które zaszokują niejedną osobę. Dlatego niezwłocznie warto zapoznać się z tymi najlepszymi z nich, by w pełni zrozumieć, skąd bierze się jego tak duży fenomen na całym świecie.

1. Humbak

Trzeba na początku jasno powiedzieć, że humbak to niesamowicie potężne zwierzę. Co o tym świadczy? Chociażby to, że jego ciało może osiągać nawet do 17 metrów długości, a jego waga sięgać nawet do 65 ton.

2. Występowanie

Biorąc pod uwagę kwestie jego występowania, to można go zaobserwować w oceanach praktycznie na całym świecie. Interesujący jest fakt, że w okresie rozmnażania migruje on do rejonów zdecydowanie tropikalnych.

3. Zagrożenie wyginięciem

Niestety z humbakiem wiąże się również jedna niezwykle przykra ciekawostka. Otóż jest to gatunek, który jest szczególnie zagrożony wyginięciem. Duży wpływ na to miało to, że w dwudziestym wieku wielorybnicy zabili aż 97% jego populacji.

4. Odgłosy

Humbaki znane są również z tego, że potrafią wydawać różnorakie odgłosy. W większości są to pieśni, które składają się z pisków, westchnień, jak i również buczących ryków.

5. Energiczność i aktywność

Charakteryzuje je również to, że znane są ze swojej niezwykłej energiczności i aktywności. Uwielbiają wręcz wyskakiwać nad wodę na sporą wysokość, by po chwili spaść do niej z ogromnym pluskiem.

6. Żywienie

Biorąc pod uwagę kwestie odżywiania, to ciekawy jest fakt, że żywią się one przede wszystkim drobnymi skorupiakami, jak i również niewielkimi rybami.

7. Ciąża

Interesujący jest również fakt, że ciąża samicy trwa około jednego roku. Najczęściej jedno młode rodzone jest w okresie od dwóch do trzech lat.

8. Noworodek

Bardzo ciekawe jest również to, że noworodek rodzi się ogonem do przodu i w ciągu kilku sekund musi on zaczerpnąć odpowiednią ilość powietrza, dlatego matka najczęściej popycha go ku powierzchni płetwą lub pyskiem.

9. Długości ich życia

Biorąc pod uwagę fakt długości ich życia, to najczęściej stanowi ona około 80 lat.

10. Dojrzałość

Ciekawy jest również fakt, że młody humbak swoją dojrzałość płciową osiąga pod koniec drugiego roku życia.