Mur chiński z kosmosu – Fakty i Mity!

Wielki mur

Księżyc znajduje się 384 400 kilometrów od Ziemi, a podróż kosmiczna nie stała się rzeczywistością aż do pewnego czasu. Wielki Mur Chiński, często uważany za jedyny stworzony przez człowieka obiekt widoczny z kosmosu, generalnie nie jest, przynajmniej dla niewprawionego oka na orbicie Ziemi. Z pewnością nie jest widoczny z Księżyca. Stało się to mitem kosmicznym.

Kanadyjski astronauta Chris Hadfield, który spędził pięć miesięcy na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w latach 2012-2013, przypomniał fakty dotyczące widoczności Wielkiego Muru z kosmosu. Wielki Mur Chiński nie jest widoczny gołym okiem z orbity „, powiedział Hadfield na Twitterze. Jest zbyt wąski i jest zgodny z naturalnymi konturami i kolorami krajobrazu.

Dodatkowo, kiedy pierwszy chiński astronauta Yang Liwei wszedł w przestrzeń kosmiczną w 2003 roku, powiedział, że nie może zobaczyć budowy Wielkiego Muru z zewnątrz okna kapsuły.

NASA potwierdziła, że amerykański astronauta Leroy Chiao wykorzystał to, co uważa się za pierwszy możliwy do zweryfikowania obraz Wielkiego Muru Chińskiego z okna na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w 2004 roku, używając obiektywu zmiennoogniskowego. Fotografował region Mongolii, około 300 kilometrów na północ od Pekinu, ale sam Chiao powiedział, że nie widzi muru swoimi oczami i nie jest pewien, czy zdjęcie to pokazuje.

Poniższy obraz został zrobiony obiektywem o ogniskowej 180 mm.

wielki mur zdjęcie z kosmosu
źródło: Nasa
4.6/5 - (liczba ocen: 14)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.