Europa

Wieczne Miasto Rzym – co warto w nim zobaczyć?

widok na miasto

Stolica Włoch stanowi jedną z najchętniej odwiedzanych miejsc w Europie. Jest przepełnione antycznymi zabytkami, których zwiedzania pozwala na pewnego rodzaju podróż w czasie. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w tym pięknym mieście.

Rzymskie Koloseum

Omawiając najciekawsze zabytki Rzymu nie sposób nie zacząć od antycznego Koloseum. Jest to jedna z największy atrakcji stolicy Włoch, którą można podziwiać zarówno od zewnątrz, jak i od środka. Koloseum, a dokładnie amfiteatr Flawiuszów został wzniesiony przez Wespazjana i Tytusa z tejże dynastii. Jego budowa została ukończona w 80 roku n.e. Z tj okazji cesarz Tytus Flawiusz zorganizował studniowe igrzyska z udziałem świetnie wyszkolonych gladiatorów oraz dzikich zwierząt. To właśnie ich walki przyciągały do amfiteatru niezliczone tłumy widzów. Ponadto Koloseum stanowiło scenę dla odgrywania udawanych bitew morskich oraz przeprowadzania publicznych egzekucji. Amfiteatr imponuje swoimi rozmiarami, obwód budynku wynosi ponad 500 metrów. Jego przemyślana konstrukcja sprawiała, że zmagania na arenie były widoczne z każdej, nawet najodleglejszej części trybun.

Miejsce poświęcone bogom – Panteon

Panteon to jeden z najlepiej zachowanych starożytnych obiektów w stolicy Włoch. Stanowi największą na świecie konstrukcje zbudowaną z nieuzbrojonego betonu. Panteon w Rzymie jest używany od czasów antycznych, a od VII wieku został zaadaptowany przez Kościół Katolicki i jest nazywany Bazyliką Najświętszej Marii Panny od Męczenników. Jego wnętrze wykazuje niesamowite właściwości akustyczne. W pomieszczeniu można podziwiać niezapomnianą grę świateł i cieni, która przypadnie do gustu każdej osobie odwiedzającej to nietuzinkowe miejsce. W murze Panteonu znajdują się nisze. W dawnych czasach stanowiły przestrzeń dla posągów przedstawiających rzymskich bogów. W dniu dzisiejszym można w nich podziwiać grobowce włoskich królów oraz sławnych artystów. Kolejną atrakcją tego miejsca są oryginalne wrota prowadzące do wnętrza świątyni. Zostały odlane z brązu, a ich łączna waga wynosi blisko 20 ton.

Interesujące zabytki w Rzymie

Omawiając rzymskie atrakcje nie można zapominać o siedzibie papieża, czyli o Watykanie. Można tam podziwiać sławną Bazylikę św. Piotra. Ta imponująca świątynia powstała na początku XVII wieku i po dziś dzień stanowi cel pielgrzymek katolików z całego świata. Obok niej znajduje się Plac św. Piotra, na którym zbierają się wierni chcący uczestniczyć w odprawianych przez papieża mszach. Kolejną atrakcją Wiecznego Miasta są Hiszpańskie Schody, które prowadzą do kościoła Trinita dei Monti. Bywają ozdobione nieszablonowymi, pięknymi kompozycjami kwiatowymi. Ponadto stanowią miejsce, w którym organizuje się pokazy współczesnej mody. Poza tym warto wymienić jeden z najpiękniejszych placów na świecie – Piazza Navona, który powstał na zgliszczach stadionu Domicjana. Na samym placu można podziwiać perełki architektoniczne w postaci interesujących fontann. W jego piwnicach znajdują się resztki trybun jednego z najstarszych stadionów w historii ludzkości.