Polska

10 Najciekawszych Miejsc w Warszawie

Łazienki królewskie

Warszawa jest stolicą Polski, dlatego nie można nie zwiedzić najpiękniejszych miejsc. Wycieczkę warto rozpocząć od zabytkowej części miasta. Oto 10 ciekawych miejsc w Warszawie, które koniecznie należy zobaczyć.

Plac Zamkowy w Warszawie

Zamek Królewski został odbudowany w latach 70-tych XX wieku. Jak większość Warszawy został doszczętnie zniszczony w czasie wojny. W murach zamku znajduje się muzeum, które warto zwiedzić. Na placu zamkowym można zobaczyć kolumnę Zygmunta, która obok Pałacu Kultury i Nauki jest najbardziej rozpoznawalną częścią Warszawy. 22 metrowy pomnik robi duże wrażenie.

Warszawska Starówka

Każde miasto swój niepowtarzalny klimat zawdzięcza staromiejskiej starówce. Nie inaczej jest w przypadku Warszawy. Oczywiście koniecznie trzeba pójść obejrzeć Warszawską Syrenkę, która jest jednym z symboli miasta.

Barbakan i mury obronne

W Warszawie można również obejrzeć pozostałości murów obronnych z XVI wieku. Za barbakanem można dojść do pomnika Małego Powstańca w zbyt dużym kasku. Dalej można trafić na Gnojną Górę, gdzie znajduje się jeden z tarasów widokowych na miasto i rzekę.

Ulica Miodowa – perła arystokratycznej architektury

Będąc w Warszawie można również zobaczyć kamienice i XVIII wieczne pałace. Barokowo-klasycystyczny pałac Brochów, który jest siedzibą Prymasa Polski, Pałace Młodziejowskich, Branickich czy Biskupów Krakowskich także zachwycają swoją architekturą. Przy ulicy Miodowej można znaleźć również ważne pomniki – Nike oraz Bohaterów Warszawy.

Krakowskie Przedmieście, czyli Pałac Prezydencki, Pałac Potockich i Plac Piłsudskiego

Warszawa posiada reprezentacyjne miejsca, gdzie swoją siedzibę ma Prezydent RP. Pałac Prezydencki jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków na Krakowskim Przedmieściu. Pochodzi z XVII wieku, a obecny wygląd otrzymał po przebudowie w XIX wieku. Dawniej był siedzibą Radziwiłłów. Klasycystyczny XVIII-wieczny styl prezentuje również Pałac Potockich, który obecnie jest siedzibą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za nim znajduje się miejsce, gdzie odbywają się wszystkie ważne państwowe uroczystości, a więc Plac Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza. Będąc w Warszawie koniecznie trzeba zobaczyć te miejsca. Na Krakowskim przedmieściu można jeszcze zobaczyć budynek Muzeum Uniwersyteckiego, a dawniej Pałac Tyszkiewiczów, pochodzący także z XVIII wieku. Blisko niego znajduje się XIX-wieczny Pałac Czertweryńskich-Ursuskich, który również wchodzi w skład kompleksu uniwersyteckiego. Najstarszym budynkiem Uniwersytetu Warszawskiego jest Pałac Kazimierzowski, który został zbudowany w XVII wieku. Pałac Czapskich, który reprezentuje styl barokowy i klasycystyczny jest z kolei siedzibą Akademii Sztuk Pięknych. Warszawa pałacami stoi, temu nie da się zaprzeczyć. Kolejnym z nich jest Pałac Staszica znajdujący się na Nowym Świecie, który jest siedzibą Polskiej Akademii Nauk. Z kolei na ulicy Foksal znajduje się jeden z najbardziej znanych warszawskich pałaców. Pałac Zamoyskich z drugiej połowy XIX wieku otaczał park krajobrazowy, który w XVIII wieku był miejscem rozrywki dla zamożnych mieszczan. Dziś można poczuć się jak arystokrata odwiedzając restaurację znajdującą się w pałacu.

Wilanów, czyli siedziba Jana III Sobieskiego

Pałac w Wilanowie zasługuje na osobną wzmiankę, a to dlatego, że jest pałacem królewskim. Ta letnia rezydencja króla Jana III Sobieskiego została wybudowana w XVII wieku. Poza pałacem można zobaczyć tu ogród reprezentujący różne style architektoniczne. W pałacu znajduje się muzeum z kolekcją sztuki zapoczątkowaną przez króla Jana III Sobieskiego i rozbudowywaną przez Stanisława Kostkę Potockiego i jego żonę Aleksandrę. Będąc w Wilanowie koniecznie trzeba również odwiedzić kościół św. Anny. Tu już przed wejściem znajduje się osobliwy okaz, a mianowicie kość mamuta wydobyta podczas wykopywania fundamentów w 1770 r.

Zamek Ujazdowski w Warszawie

Kolejnym miejscem jakie koniecznie należy obejrzeć w Warszawie jest Zamek Ujazdowski, który został wybudowany w XVII wieku. Znajduje się tu Centrum Sztuki Współczesnej, gdzie można oglądać bardzo ciekawe wystawy.

Pałac Kultury i Nauki – charakterystyczny punkt widokowy Warszawy

Jeśli mowa o charakterystycznych miejscach Warszawy, które koniecznie trzeba zobaczyć, to nie można nie wymienić Pałacu Kultury i Nauki. Tu znajdują się muzea, m. in. Paleobiologii, gdzie znajdują się szkielety dinozaurów. Koniecznie trzeba również obejrzeć krajobraz jaki rozpościera się z punktu widokowego.

Muzeum Powstania Warszawskiego – pamięć o poległych jest niezwykle ważna

Będąc w Warszawie koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego i dowiedzieć się więcej o heroicznej walce jaką stoczyli mieszkańcy Warszawy w 1944 r. Ekspozycja tutaj robi wrażenie, a muzeum ma niepowtarzalny klimat.

Centrum Nauki Kopernik – nauki ścisłe podane w przystępnej formie

Po zwiedzaniu zabytków i ważnych dla Warszawy miejsc warto zażyć więcej rozrywki, a świetnym miejscem do tego jest Centrum Nauki Kopernik. Tutaj można uczestniczyć w laboratoriach chemicznych, fizycznych, czy biologicznych. Obejrzeć pokazy niesamowitych filmów w Planetarium, a także zdjęć z kosmosu. Ponadto można poznać nauki ścisłe w przystępny sposób i nauczyć się bardzo wiele poprzez zabawę. To doskonałe miejsce zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.