Vasco da Gama – Informacje i ciekawostki

Vasco da Gama - Informacje i ciekawostki

Vasco da Gama jest jednym z najsłynniejszych portugalskich odkrywców z Wieku Odkrywania Świata, który miał miejsce w XV i XVI wieku.

Zawód: Odkrywca

Urodził się: 1460 w Sines Portugalia

Umarł: 23 grudnia 1524 w Kochi, Indie

Najlepiej znany z: Pierwszy Europejczyk, który wyruszył z Europy do Indii wokół Afryki.

Wyruszył w pierwszą podróż z Lizbony w Portugalii 8 lipca 1497 roku. Miał 170 mężczyzn i 4 statki: Sao Gabriel, Sao Rafael, Berrio, a czwarty statek nienazwany i używany do przechowywania rzeczy.

Jego odkrycie oznaczało, że Portugalczycy mogli skolonizować część Azji.

Dużą część wczesnego życia Vasco da Gama spędził na statkach rybackich. Studiował nawigację i astronomię, zaprzyjaźnił się z Ponce de Leon, który odkrył Florydę.

Jego ojciec był również znanym odkrywcą. Mógłby odbyć podróż morską do Indii, dzięki czemu stałby się sławny, ale umarł zanim mógł ukończyć podróż.

Grunty u wybrzeży Afryki Wschodniej pod rządami muzułmanów były bardzo ważne dla portugalskich planów ekspansji.

W pewnym momencie Vasco da Gama podszywał się pod muzułmanina, aby spotkać się z miejscowym sułtanem.

Da Gama przebywał w Indiach przez kilka miesięcy, a wyjeżdżając, kiedy został poproszony o zapłacenie podatków i pozostawienie swoich towarów. W odwecie wziął kilku zakładników.

W 1502 roku, da Gama odbył drugi rejs do Indii. Podczas tej podróży natknął się na statek z muzułmańskimi pielgrzymami. Zrabował statek, a następnie zabił wszystkich pasażerów.

Trzeci rejs odbył w 1524 r., kiedy wyruszył z dwoma synami do Indii. Zmarł jednak podczas podróży, być może na zapalenie płuc, choć niektórzy twierdzą, że było to spowodowane wyczerpaniem i przepracowaniem.

Miasto w Indiach nosi imię Vasco da Gama, jak również trzy brazylijskie drużyny piłkarskie, most, kilka okrętów, krater na księżycu i kilka miejsc w Lizbonie w Portugalii.

Most Vasco da Gamy to najdłuższy most w Europie, który łączy Lizbonę z miejscowością Montijo. Jego długość wynosi 17,2 km.

Vasco da Gama – Informacje i ciekawostki
4.9 (98.68%) 136 głosówZobacz też

Sprawdź też:
Państwo Watykańskie jest krajem położonym w Rzymie. Zarówno pod względem…