Ciekawostki

Vasco da Gama – Informacje i ciekawostki

Vasco da Gama - Informacje i ciekawostki

Vasco da Gama jest jednym z najsłynniejszych portugalskich odkrywców z Wieku Odkrywania Świata, który miał miejsce w XV i XVI wieku. Oto najważniejsze fakty, ciekawostki oraz informacji na temat Vasco da Gama.

Zobacz też -> Ciekawostki o Portugalii

1. Zawód: Odkrywca

2. Urodził się: 1460 w Sines Portugalia

3. Umarł: 23 grudnia 1524 w Kochi, Indie

4. Najlepiej znany z: Pierwszy Europejczyk, który wyruszył z Europy do Indii wokół Afryki.

5. Wyruszył w pierwszą podróż z Lizbony w Portugalii 8 lipca 1497 roku. Miał 170 mężczyzn i 4 statki: Sao Gabriel, Sao Rafael, Berrio, a czwarty statek nienazwany i używany do przechowywania rzeczy.

6. Jego odkrycie oznaczało, że Portugalczycy mogli skolonizować część Azji.

7. Dużą część wczesnego życia Vasco da Gama spędził na statkach rybackich. Studiował nawigację i astronomię, zaprzyjaźnił się z Ponce de Leon, który odkrył Florydę.

8. Jego ojciec był również znanym odkrywcą. Mógłby odbyć podróż morską do Indii, dzięki czemu stałby się sławny, ale umarł zanim mógł ukończyć podróż.

9. Grunty u wybrzeży Afryki Wschodniej pod rządami muzułmanów były bardzo ważne dla portugalskich planów ekspansji.

10. W pewnym momencie Vasco da Gama podszywał się pod muzułmanina, aby spotkać się z miejscowym sułtanem.

11. Da Gama przebywał w Indiach przez kilka miesięcy, a wyjeżdżając, kiedy został poproszony o zapłacenie podatków i pozostawienie swoich towarów. W odwecie wziął kilku zakładników.

12. W 1502 roku, da Gama odbył drugi rejs do Indii. Podczas tej podróży natknął się na statek z muzułmańskimi pielgrzymami. Zrabował statek, a następnie zabił wszystkich pasażerów.

13. Trzeci rejs odbył w 1524 r., kiedy wyruszył z dwoma synami do Indii. Zmarł jednak podczas podróży, być może na zapalenie płuc, choć niektórzy twierdzą, że było to spowodowane wyczerpaniem i przepracowaniem.

14. Miasto w Indiach nosi imię Vasco da Gama, jak również trzy brazylijskie drużyny piłkarskie, most, kilka okrętów, krater na księżycu i kilka miejsc w Lizbonie w Portugalii.

15. Most Vasco da Gamy to najdłuższy most w Europie, który łączy Lizbonę z miejscowością Montijo. Jego długość wynosi 17,2 km.

Czytaj dalej: 10 największych odkrywców i ich odkrycia