Polska

Trójmiasto na Weekend: Co Warto Zobaczyć?

Trójmiasto, to bardzo specjalistycznie rzecz ujmując policentryczny ośrodek metropolitalny, obejmujący trzy połączone miasta: Gdańsk, Sopot i Gdynię.

Wszystkie te miasta cieszą się bardzo dużą popularnością wśród turystów zarówno z Polski, jak i spoza granic kraju, którzy tłumnie te miasta odwiedzają nawet poza sezonem.

Na co szczególnie warto zwrócić uwagę udając się na weekendową wyprawę do Trójmiasta? Oto 10 najbardziej inspirujących propozycji.

1. Europejskie Centrum Solidarności

Europejskie Centrum Solidarności i Wydział Zabaw

To bez wątpienia miejsce, na które warto zwrócić szczególną uwagę przybywając do Gdańska. To miejsce wyjątkowe jeśli chodzi o historię miasta, które charakteryzuje się jednak bardzo nowoczesną architekturą budynku, w którym ECS ma swoją siedzibę.

W całym obiekcie funkcjonują audioprzewodniki, doskonale wprowadzające w historię nie tylko tego miejsca, ale i miasta Gdańsk.

2. Diabelski młyn Amber Sky w Gdańsku

To miejsce idealne dla tych, którzy z perspektywy niewielkiego wagonika chcą zobaczyć szeroką panoramę nie tylko miasta, ale również i znacznej części polskiego wybrzeża. Koło ustawione jest na wyspie Ołowiance, zapewniając niesamowite widoki.

Warto tu również dodać, że owe wagoniki są niezwykle wygodne (wyposażone między innymi w klimatyzacje) więc taka podróż będzie nie tylko dostarczać pięknych widoków, ale i będzie odbywała się w komfortowych warunkach.

3. Fontanna Neptuna

Pomnik Neptuna

Fontanna Neptuna w Gdańsku to jedna z najbardziej rozpoznawalnych wizytówek miasta. Sam posąg waży około 650 kilogramów, będąc statystycznie jednym z najczęściej fotografowanych w Gdańsku miejsc.

Z tym miejscem wiąże się naprawdę bardzo wiele ciekawych legend, które doskonale znają okoliczni mieszkańcy – jeśli jest taka możliwość warto odbyć z nimi choćby symboliczną pogawędkę na ten temat.

4. Skwer Kościuszki

fontanna

Skwer

Jeśli chodzi o Gdynię, to bez wątpienia jednymi z najbardziej rozpoznawalnych miejsc (obowiązkowy punkt do odwiedzenia szczególnie przy pierwszej wizycie w mieście) jest Skwer Kościuszki oraz Molo Południowe, przy którym znajduje się deptak, a na nim niezliczona ilość restauracji, kafejek i straganów.

Tu znajdują się również bardzo ciekawe statki-muzea czy Akwarium Morskie.

5. Dar Pomorza

kajuty

Statek-muzeum ”Dar Pomorza” to idealne miejsce dla wszystkich tych, którzy mają niespełnione marzenia o dryfowaniu po morzu. ”Dar Pomorza” to trzymasztowy żaglowiec szkolny wybudowany w 1909 roku ( w posiadanie Polski wszedł on jednak dopiero 20 lat później).

Jest to okręt bardzo zasłużony, który od 1983 roku nie pływa już po morzu, za to pełni funkcję niezwykłego i bardzo ciekawego muzeum. Tylko tu można poznać niezwykłe historię osób, które na morzu spędziły długie lata swojego życia.

6. Plaże

łabędzie

Gdynia ma w swoim posiadaniu wiele kilometrów piaszczystych plaż, z czego warto skorzystać choćby przez chwilę odwiedzając Trójmiasto.

7. Molo w Sopocie i okolice

molo w Sopocie

monciak

Chyba nie ma turysty który będąc w Sopocie nie zwiedza tego słynnego Molo i jego najbliższych okolic. Molo w Sopocie to najdłuższy tego typu deptak wzdłuż całego Morza Bałtyckiego.

Część spacerowa rozciąga się na długości dokładnie 511, 5 m, z czego zdecydowana większość (aż 458 m!) wchodzi w głąb Zatok Gdańskiej. Bez wątpienia zarówno mieszkańcy i turyści zapytani o to, co najbardziej kojarzy im się z Sopotem wymieniają właśnie Molo.

8. Muzeum Sopotu

Muzeum Sopotu

Muzeum pozwala na poznanie miasta od podszewki. Co ciekawe, dzięki licznym wystawom nawet rodzimi mieszkańcy tego miasta niejednokrotnie mogą odkryć nieco dla siebie zaskakujące fakty.

Muzeum Sopotu zlokalizowane jest przy ul. Poniatowskiego, w zabytkowej willi dawniej należącej do kupca i przedsiębiorcy Ernsta Claaszena.

Muzeum jest pod wieloma względami niezwykłe i zaskakujące, o czym z całą pewnością warto przekonać się na własne oczy. W muzeum znajdują się zarówno wystawy stałe, jak i czasowe pojawiające się w budynku okazjonalnie.

9. Krzywy Domek

krzywy domek

Krzywy Domek w Sopocie to bardzo nietuzinkowa atrakcja, która w wielu aspektach jest w stanie zaskoczyć nie jednego turystę. Domek położony przy ulicy Bohaterów Monte Cassino, nieopodal słynnego w całej Polsce Monciaka.

W Sopocie Krzywy Domek funkcjonuje od roku 2004, ciesząc się bardzo duży zainteresowaniem nie tylko wśród turystów, ale i okolicznych mieszkańców.

Wnętrze jest nie tylko bardzo oryginalne, ale i dostosowane do potrzeb turystów. Znaleźć tu można przede wszystkim restauracje, kawiarnie, puby czy dyskoteki. Inspiracją do stworzenia tego miejsca były satyryczne rysunki autorstwa Jana Szancera, na których tworząc projekt wzorowali się jego autorzy, czyli duet architektoniczny Szotyński/ Zaleski.

10. Tramwaj Wodny

Będąc w Trójmieście warto także skorzystać z Tramwaju Wodnego, kursującego z Gdańska/Gdyni/ Sopotu wprost na Hel, który przez wielu nazywany jest początkiem Polski.

Warto jednak pamiętać o tym, że prom to tylko atrakcja sezonowa, zatem z takiej ciekawej wycieczki można skorzystać jedynie od początku lipca do końca września (bądź początku, w zależności od indywidualnych ustaleń miast, z których wypływa prom).