Polska

Najlepsze Trasy Rowerowe w Sanoku

trasy rowerowe w sanoku

Sanok to miasto znajdujące się  w województwie podkarpackim. Długa historia miejscowości sprawia, że nie brakuje tutaj zabytków i atrakcji turystycznych, ale miasto to przyciąga również rowerzystów. Klimat górski i piękne położenie w Kotlinie Sanockiej sprawiają, że okolice przecinają wyjątkowo atrakcyjne trasy rowerowe. Które z nich warto wybrać? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Trasa do Zahutynia

Trasa rowerowa prowadząca z Sanoka do Wiecha, a później przez Stróżowskie Łazy do Zahutynia ma nieco ponad dwadzieścia kilometrów długości i świetnie sprawdzi się w przypadku osób, które mają spore doświadczenie w wycieczkach rowerowych i szukają nowych wrażeń. Jej stopień trudności ocenia się na średni.

2. Szlak Koroną Polskich Gór Rowerem

Okolice Sanoka przecina szlak nazywany Koroną Polskich Gór Rowerem i mający ponad 160 kilometrów długości. Odcinek między Łysogórami a Bieszczadami wyróżnia się wyjątkową urodą i mimo tego, że trasa uznawana jest za łatwą, na wysokości Sanoka rowerzystów czekają solidne podjazdy.

3. Trasa Jędruszkowiec – Bukowsko

Trasa rowerowa z pobliskich Jędruszkowiec, przez Pobiedno i do Bukowska prowadzi z powrotem przez Nowotaniec. Ma ponad dwadzieścia trzy kilometry długości. Po drodze warto zatrzymać się na dłużej w Nowotańcu i zobaczyć ruiny zamku z XV wieku. Miejsce to z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom historii.

4. Szlak Ikon

Szlak Ikon mający ponad 54 kilometry długości jest wyznaczony biało-niebieskim kolorem i sprawdza się zarówno w przypadku turystów pieszych, jak i rowerzystów. Malownicze położenie w Dolinie Sanu to jeden z jego największych walorów. Szlak prowadzi z Sanoka do najstarszej drewnianej cerkwi w całej Polsce w Uluczu, ale warto również zatrzymać się w Muzeum Ikon w sanockim zamku oraz w Muzeum Budownictwa Ludowego.

5. Szlak Nadwiślańskich Umocnień „Linia Mołotowa”

Szlak Nadwiślańskich Umocnień „Linia Mołotowa” to znakomita trasa dla rowerzystów, którzy uwielbiają historię XX wieku i militaria. Trasa ma ponad pięćdziesiąt kilometrów długości i należy do szlaków kulturowych. Można tutaj podziwiać niemieckie oraz radziecki zabytki z okresu drugiej wojny światowej takie, jak umocnienia z żelbetu, kamienia czy nawet drewna, a także liczne schrony.

6. Szlak Naftowy

Szlak Naftowy to kolejna ciekawostka dla wielbicieli historii. Łączy ze sobą miejsca, które mają związek z historią przemysłu naftowego, a jego główną oś stanowią miasta takie, jak Sanok Ustrzyki Dolne czy Krosno. Szlak rowerowy ma około pięćdziesięciu kilometrów długości, a po drodze turyści mają okazję zobaczyć miejsca związane z działalnością wynalazcy lampy naftowej, Ignacego Łukasiewicza, a także skanseny i muzea poświęcone tej tematyce.

7. Szlak Cerkwi Podkarpackich

Szlak Cerkwi Podkarpackich to zaawansowana i długa trasa dla doświadczonych rowerzystów. Pokonanie odległości między Wołosatym, Sanokiem, Tylawą i Cisnym to plan na długą i wyczerpującą wycieczkę, jednak sporym wynagrodzeniem będzie możliwość zobaczenia po drodze zabytków świadczących o wielokulturowości tego regionu. Na trasie znajdują się liczne atrakcje, a widoki zapierają dech w piersiach.

8. Trasa śladami Dzielnego Wojaka Szwejka

W okolicach Sanoka znajduje się również trasa rowerowa, która będzie wielką gratką dla fanów bohatera powieści czeskiego pisarza, Jaroslava Haska. Szlak „Śladami Dzielnego Wojaka Szwejka” jest częścią Międzynarodowego Szlaku Szwejka, który biegnie przez Polskę, Czechy, Austrię, Ukrainę oraz Słowację. Proponowany szlak w okolicach Sanoka ma ponad 90 kilometrów długości i wiedzie przez miejsca, które pokonywał znany bohater literacki.

9. Trasa śladami tradycji szlacheckich ziemi sanockiej

Kolejna trasa rowerowa wiedzie śladami tradycji szlacheckich ziemi sanockiej i ma ponad dwadzieścia kilometrów długości. Prowadzi z Sanoka, na którego rynku stała rezydencja starostów, do Międzybrodzia, gdzie znajduje się piękna cerkiew ufundowana przez Aleksandra Wajcowicza, a później do Dębna, Mrzygłodu i Ulucza. Szlak ten często jest nazywany lekcją etnografii na rowerze.

10. Trasa do Międzybrodzia

Samo centrum miasta Sanok to miejsce, które warto zwiedzić na rowerze ze względu na mnóstwo atrakcji i zabytków, które rozsiane są na dużej przestrzeni. Trasa prowadząca z centrum przez leśne obrzeża do Międzybrodzia zachwyca nie tylko pięknymi widokami, ale również możliwością urządzania dłuższych postojów w pięknych okolicznościach przyrody i zwiedzania znanych zabytków.