Polska

Najlepsze trasy rowerowe w Lublinie

trasy rowerowe lublin

Lublin to jedno z tych miast, po których można błądzić przechadzając się małymi uroczymi uliczkami. W dodatku jego mieszkańcy chętnie opowiadają historie o swoim mieście. Stare Miasto jest niezwykle piękne, znajdują się tu liczne zabytki i całkiem niezła oferta turystyczna. Oprócz tego można tu spędzać czas aktywnie, na przykład na rowerze. Trasy na tych dwóch kółek zaczęły powstawać w latach 90. XX wieku.

Poniżej lista najlepszych tras rowerowych w Lublinie:

  1. Miejskie ścieżki. Jeżeli ktoś nie może zabrać ze sobą roweru to nie ma czym się martwić bowiem w Lublinie bez problemu można go wypożyczyć. Najwięcej tras znajduje się w Czechowie, Czubach i w Centrum. Aleją Kompozytorów Polskich można dojechać z Czechowa Północnego do centrum miasta. Natomiast z Czubów można się udać do Starego Miasta i na Zamek Lubelski – trasa wiedzie wzdłuż Bystrzycy. Kolejna ze ścieżek biegnie wzdłuż rzeki Czechówki w okolicach Ogrodu Botanicznego i Muzeum Wsi Lubelskiej.
  2. Jezioro Zemborzyckie jest sztucznym zbiornikiem wodnym i znajduje się w jednej z dzielnic Lublina – Zemborzyce. Trasę można rozpocząć z Parku Zawilcowa, kierować się ul. Zawilcową i później ścieżką nad Bystrzycą. Na końcu czekać na nas będzie punkt widokowy na tamie. Szlak ma długość 10 km, a jakby komuś było mało to kolejna ścieżka wiedzie wokół Zalewu. W dodatku nad jeziorem znajdują się restauracje i ośrodki rekreacyjne, w których można wypożyczyć sprzęt wodny.
  3. Lublin – Kazimierz Dony to czerwony szlak rowerowy o długości 72 km. Wiedzie on przez obszar Płaskowyżu Nałęczowskiego. Mijane miejscowości na trasie na pewno zachwycą każdego turystę. Większość drogi wiedzie przez asfalt i beton, krótkie odcinki przez pola i lasy. Dokładny przebieg trasy to: Lublin – Dąbrowica – Motycz – Wojciechów – Nowy Gaj – Nałęczów – Wąwolnica – Kębło – Rąblów – Kazimierz Dolny. Jedna z najbardziej popularnych tras.
  4. Lublin – Wola Uhruska to kolejny czerwony szlak tym razem o długości 114 km. Wybierając się w tę trasę trafimy do Nadwieprzańskiego Parku Narodowego, Parku Krajobrazowego „Pojezierze Łęczyńskie” oraz Poleskiego Parku Narodowego. Meta znajduje się nad Bugiem w miejscowości Wola Uhruska i stąd odchodzi Nadbużański Szlak Rowerowy, gdyby komuś było mało wrażeń. Cały przebieg trasy: Lublin – Bystrzyca – Zawieprzyce – Kijany – Łęczna – Puchaczów – Bogdanka – Stare Załucze – Urszulin – Hańsk – Wola Uhruska. Trasę najlepiej podzielić sobie na kilka dni i zrobić z tego wycieczkę
  5. Do Muzeum w Kozłówce wiedzie trasa z Lublina i ma ona dystans niemal 50 km. Start jest w Lublinie i poruszamy się żółtym szlakiem przez Dys do miejscowości Rudki Kozłowieckiej. Teren tutaj będzie nas prowadzić przez teren parku. Na całej długości ścieżki edukacyjnej „Kopanina” napotkamy tablice z informacjami o walorach przyrodniczo – leśnych tego terenu. Po przejechaniu tej ścieżki należy kierować się na zachód, gdzie po niespełna 2 kilometrach trafimy wprost do Rezerwatu Przyrody – „Kozie Góry”.
  6. Szlak rowerowy Doliną Nędznicy można pokonać na dwa sposoby: szlak zielony – 18 km i szlak niebieski – 12 km. przebieg trasy: Lublin – Krężnica – Niedrzwica Duża- Niedrzwica Kościelna.
  7. Lublin – Poleski Park Narodowy to trasa o dystansie ponad 50 km. Z centrum do parku jedzie się ok 3h w zależności od kondycji. W samym parku również znajdują się ścieżki: Dąb Dominik, Spławy, Obóz powstańczy, Perehed i Mietiułka.