Polska

30 Najlepszych Atrakcji w Szczecinie w 2024

Szczecin, miasto z bogatą historia i kulturą, które otwiera przed odwiedzającymi mnóstwo fascynujących atrakcji. Okolice Szczecina kuszą różnorodnymi miejscami do zwiedzania i odpoczynku. Zapraszamy do zapoznania się z 30 wyjątkowymi punktami na turystycznej mapie Szczecina i okolic.

Zobacz też -> Najlepsze atrakcje dla dzieci w Szczecinie

1. Zamek Książąt Pomorskich

fot. Kapitel / Wikipedia

Zamek Książąt Pomorskich to ikona Szczecina. Barokowa budowla pełna jest historii i kulturowych skarbów. We wnętrzach możemy podziwiać muzealne kolekcje, w tym koronę królowej Elżbiety.

Adres: Korsarzy 34, 70-540 Szczecin, tel. +4891 434 83 29-21

2. Wały Chrobrego

fot. Kapitel / Wikipedia

Wały Chrobrego to malownicze nabrzeże nad rzeką Odrą. Spacerując nimi, natrafiamy na liczne rzeźby i Pomnik Przełamania, który robi ogromne wrażenie, szczególnie o zmierzchu.

Adres: Wały Chrobrego, 70-500 Szczecin

3. Hala Stulecia

fot. Mateusz War. / Wikipedia

Hala Stulecia to nowoczesny kompleks sportowy i kulturalny. Wyjątkowa architektura zachwyca, a bogata oferta kulturalna sprawia, że warto uczestniczyć w koncertach, targach czy wystawach organizowanych w obiekcie.

Adres: Władysława Szafera 3, 70-233 Szczecin, tel. +48 71 347 50 47

4. Park Kasprowicza

fot. Mateusz War. / Wikipedia

Jest to zielony azyl w samym centrum miasta. Park Kasprowicza to miejsce na spacery, pikniki i wypoczynek wśród zieleni i stawów.

Adres: Park Kasprowicza, 70-001 Szczecin

5. Centrum Dialogu Przełomy

fot. Kapitel / Wikipedia

To niezwykle ciekawe muzeum opowiadające historię Solidarności w Szczecinie. Interaktywne i pouczające ekspozycje, wprowadzają nas w historię walczących o wolność.

Adres: Doki 1, 70-500 Szczecin, tel. (+48) 571 309 239 (kasa).

6. Muzeum Narodowe w Szczecinie

fot. Kapitel / Wikipedia

Muzeum prezentuje bogatą kolekcję sztuki, w tym malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego. Jest to miejsce, gdzie historia spotyka się z dziełami sztuki.

Adres: Wały Chrobrego 3, 70-500 Szczecin, tel. (+48) 91 4315 200

7. Katedra św. Jakuba

fot. Kapitel / Wikipedia

Gotycka Katedra św. Jakuba to monumentalna świątynia, której początki sięgają XIII wieku, zachwyca swoją architekturą oraz bogatym wystrojem wnętrza. Warto podziwiać w niej witraże i unikatowe detale architektoniczne. Niezwykłym doświadczeniem jest także wejście na wieżę, skąd rozpościera się przepiękny widok na Szczecin i okolice.

Adres: Katedralna 2, 70-547 Szczecin

8. Pomnik Jana Kasprowicza

fot. Kapitel / Wikipedia

Pomnik poety i pisarza Jana Kasprowicza stanowi hołd dla wybitnego twórcy, który urodził się w Szczecinie. Umiejscowiony w Parku Kasprowicza, oddaje hołd jego życiu i działalności literackiej. Jest to również doskonałe miejsce na chwilę zadumy i kontemplacji.

Adres: Park Kasprowicza, 70-001 Szczecin

9. Twierdza Kostrzyn

fot. Jan Jerszyński / Wikipedia

Twierdza Kostrzyn to imponujący kompleks fortów i fortyfikacji związanych z historią wojenną regionu. To fascynujące miejsce dla miłośników historii militarnej i architektury obronnej.

Adres: Strażacka 2, 66-470 Kostrzyn nad Odrą

10. Międzyzdroje

fot. Wyruz / Wikipedia

Międzyzdroje to urocze nadmorskie miasto, które przyciąga turystów popularną promenadą, Miejskim Parkiem Zdrojowym i pięknymi plażami. To idealne miejsce na letnie wakacje nad Bałtykiem.

Adres: Międzyzdroje

11. Świnoujście

fot. Kapitel / Wikipedia

Portowe miasto na wyspie Uznam, które zachwyca piękną plażą, promenadą oraz atmosferą nadmorskiego kurortu. To popularne miejsce na wakacje i wypoczynek.

Adres: Świnoujście

12. Kamień Pomorski

fot. Piotr1952 / Wikipedia

Kamień Pomorski to miasto z imponującym zabytkiem – Zamkiem Biskupim i Katedrą na Wyspie Chrząszczewska. To miejsce z bogatą historią i pięknymi widokami.

Adres: 72-400 Kamień Pomorski, Polska

13. Centrum Nauki EXPERYMENT Science Centre

fot. Krzychu025 / Wikipedia

To miejsce, gdzie dzieci mogą eksperymentować i zdobywać wiedzę poprzez interaktywne ekspozycje i doświadczenia z zakresu nauki i technologii.

Adres: ul. Malczewskiego 26, 71-033 Szczecin, Polska

15. Międzyzdroje plaża

fot. Kapitel / Wikipedia

Międzyzdroje Beach to przepiękna plaża nad Bałtykiem z charakterystycznym Molo. To miejsce, gdzie można delektować się słonecznymi dniami i morskimi kąpielami.

Adres: Międzyzdroje Beach, Międzyzdroje

16. Stadion Miejski w Szczecinie (Stadion Florian Krygier)

fot. Kapitel / Wikipedia

Nowoczesny Stadion Miejski w Szczecinie, noszący imię Florian Krygiera, to główna arena miejscowego klubu piłkarskiego, Pogoni Szczecin. Jest to miejsce sportowych emocji i niesamowitych widowisk.

Adres: Aleja Piastów 1, 70-310 Szczecin

17. Stara Rzeźnia

fot. Hoa binh / Wikipedia

Stara Rzeźnia to kulturalne centrum i przestrzeń artystyczna, gdzie odbywają się różnorodne wydarzenia kulturalne, koncerty i wystawy. To miejsce spotkań i inspiracji dla miłośników sztuki.

Adres: Stara Rzeźnia, 70-001 Szczecin, tel. 601 887 486

18. Jezioro Dąbie – Zachodniopomorski Szlak Wodny

fot. Tomasz Przywecki / Wikipedia

Zachodniopomorski Szlak Wodny to malownicza trasa, która pozwala na odkrycie uroku wodnego tego regionu. Jest to wyjątkowy sposób na poznanie piękna Zachodniopomorskiego Wybrzeża, bogatego w przyrodnicze i historyczne atrakcje. Szlak ten oferuje możliwość rejsów, kajakowania, czy nawet spokojnego spaceru brzegiem. Jezioro Dąbie to duże jezioro w pobliżu Szczecina, idealne na wodne atrakcje i rekreację. To raj dla miłośników sportów wodnych i spokojnych rejsów.

Bosman: +48 601 938 289

19. Park Zdrojowy w Szczawnie-Zdroju

fot. Przykuta / Wikipedia

Park Zdrojowy w Szczawnie-Zdroju to urokliwy park w uzdrowiskowej miejscowości, idealny na relaksujący spacer i wypoczynek na łonie natury. To miejsce harmonii i spokoju.

Adres: Park Zdrojowy, 58-310 Szczawno-Zdrój, Polska

20. Planetarium Akademickie w Szczecinie

fot. Kapitel / Wikipedia

Planetarium oferuje fascynujące pokazy związane z astronomią, które na pewno zainteresują dzieci i rozbudzą ich ciekawość kosmosu.

Adres: al. Piastów 40b, 71-065 Szczecin, Polska

21. Wyspa Karsibór

fot. Krzysztof Bak / Wikipedia

Urokliwa wyspa na Odrze, popularna wśród miłośników natury i wędkarzy. To miejsce, gdzie można cieszyć się spokojem i pięknem otaczającej przyrody.

22. Pałac Pod Globusem

fot. Szczecinolog / Wikipedia

Pałac Pod Globusem to uznawane za jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Szczecinie. Zbudowany w XVIII wieku, reprezentuje styl barokowy. Obecnie pełni funkcję siedziby Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

Adres: ul. Wały Chrobrego 1, 70-500 Szczecin

23. Katedra św. Jakuba

fot. Kapitel / Wikipedia

Gotycka Katedra św. Jakuba to jedna z najstarszych i najbardziej imponujących świątyń w Szczecinie. Początki jej sięgają XIII wieku. Zachwyca zarówno zewnętrzną architekturą, jak i pięknymi witrażami oraz zdobieniami wewnętrznymi.

Adres: ul. Katedralna 2, 70-547 Szczecin

24. Brama Portowa (Porta Marina)

fot. Kapitel / Wikipedia

Brama Portowa, pochodząca z XIV wieku, jest renesansowym zabytkiem o charakterystycznym hełmie. To jedna z trzech zachowanych bram miejskich w Szczecinie, stanowiąca ważny element fortyfikacji historycznego miasta.

Adres: ul. Kanał Sienny, 70-535 Szczecin

25. Bazylika św. Jana Chrzciciela

fot. Kapitel / Wikipedia

Bazylika św. Jana Chrzciciela to zabytek gotycki, jeden z najstarszych kościołów w Szczecinie. Jego wnętrze zdobią malowidła i ołtarze, a unikatowa atmosfera sprzyja zadumie i refleksji.

Adres: ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 4, 70-209 Szczecin

26. Hakenterrasse

fot. Kapitel / Wikipedia

Hakenterrasse to malownicze nadbrzeże na Odrze, reprezentujące styl neoklasycystyczny. Stanowi urokliwe miejsce na spacer z widokiem na rzekę i okoliczne zabytki.

Adres: Bulwar Piotra Włostowica, 70-606 Szczecin

27. Brama Królewska

fot. A.Savin / Wikipedia

Brama Królewska, reprezentująca styl gotycki, jest kolejnym z zachowanych zabytków Szczecina. Jest ważnym elementem fortyfikacji miejskich i historycznego dziedzictwa miasta.

Adres: Plac Orła Białego, 70-512 Szczecin

28. Zoo w Szczecinie

fot. TuszCamp / Wikipedia

Zoo w Szczecinie to wspaniałe miejsce, gdzie dzieci mogą zobaczyć różnorodne gatunki zwierząt. To doskonała okazja do nauki i fascynujących obserwacji.

Adres: ul. Struga 33, 70-784 Szczecin

29. Park Linowy Tarzan

fot. Jacek Halicki / Wikipedia

Park Linowy Tarzan to ekscytujące doświadczenie dla aktywnych dzieci. Wysokie trasy linowe, zjazdy na linach i przejścia między drzewami to gwarancja dobrej zabawy.

Adres: ul. Władysława IV 5, 70-380 Szczecin

30. Strefa Gier Klockoland

fot. Alan Chia / Wikipedia

Klockoland to miejsce, gdzie dzieci mogą dać upust swojej kreatywności i bawić się różnorodnymi zestawami klocków. To świetna zabawa edukacyjna.

Adres: ul. Kazimierza Górskiego 8, 70-772 Szczecin