10 najlepszych atrakcji w Szczecinie

Szczecin

Filharmonia szczecińska jest budowlą stosunkowo młodą – do użytku oddano ją w 2014 roku. Z zewnątrz zachwycić może swoją fasadą i nietuzinkowym designem. Wybierając się na wieczorny spacer można także podziwiać ją w innej odsłonie – oświetlona wygląda niczym wielka lampa.

Nowy gmach powstał w miejscu zniszczonego pod koniec II Wojny Światowej domu koncertowego – Koncerthausen. Warto także zajrzeć do jej wnętrza – tu zaskakiwać mogą chody kręcone umiejscowione w holu, a także sala symfoniczna, w której ustawiono pochłaniające dźwięki fotele. Na poziomie 4 znajduje się także galeria artystyczna. Jeżeli niekoniecznie gustują Państwo w tym rodzaju muzyki, mamy dobrą wiadomość – by zobaczyć jej wnętrze można kupić bilet tylko na zwiedzanie.

Zamek Książąt Pomorskich to chyba najbardziej charakterystyczne i rozpoznawalne miejsce w Szczecinie. Jego początki datuje się na 1346 rok, jednakże do dzisiejszych czasów niewiele z pierwotnego zamku zostało. Oprócz zniszczeń wynikających z upływu czasu największe zniszczenia wynikły na początku XX wieku – stacjonujący garnizon pruski zburzył m. in. krużganki czy sklepienia w jednym ze skrzydeł. Swoje piętno odcisnęły także naloty aliancie w 1945 roku. W latach 1956-1980 odbudowano zamek, przywracając mu renesansowy wygląd. Aktualnie zamek jest siedzibą zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, siedzibę mają tam także liczne instytucje kulturalne, a na dziedzińcu organizowane są m. in. koncerty jazzowe.

Muzeum techniki i komunikacji. Przy ulicy Niemierzyńskiej, w dawnej zajezdni tramwajowej w 2010 roku otwarto dla zwiedzających (umówmy się – głównie miłośników motoryzacji) muzeum, w którego zbiorach zobaczyć możemy nie tylko dawne, wycofane już z użytkowania środki komunikacji miejskiej, ale także produkty szczecińskiego przemysłu motoryzacyjnego. Nie brakuje także Os, Komarów, Żuków, Syren, „małego” i „dużego” Fiata, czy Warszawy. Dla młodszych zwiedzających atrakcją z pewnością będzie możliwość wejścia do kabiny motorniczego, tym większą, że przez panoramiczną szybę widać przesuwający się trójwymiarowy fragment Szczecina.

Szczecińskie podziemne trasy turystyczne swój początek mają na peronie I stacji w Szczecinie. Do wyboru są dwie trasy – „II Wojna Światowa” oraz „Zimna Wojna – życie w PRL”. Zwiedzanie obu odbywa się z przewodnikiem i trwa ok 1 godziny. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zwiedzić obie trasy. Niestety nie można zarezerwować ani kupić biletów przez Internet, sprzedaż prowadzona jest przed wejściem do schronów.

Puszcza bukowa to miejsce szczególnie polecane miłośnikom flory i fauny. Wytyczone przez nią szlaki dają szansę na zobaczenie takich miejsc jak Jezioro Szmaragdowe, Lipa Św. Ottona, Dęby Krzywoustego czy Szwedzki Młyn. Miłośnikom czasów II Wojny Światowej polecamy zobaczyć znajdujące się tam bunkry oraz podziemne sztolnie (nie zalecamy wchodzić tam samodzielnie!). Wybierając się tam na spacer, ze względu na fakt, że przeważają tam rośliny i drzewa liściaste pamiętajcie o zabezpieczeniu się przed kleszczami.

Muzeum Narodowe w Szczecinie powstało 1 sierpnia 1945 roku. Z czasem w drodze wymian i wypożyczeń wzbogaciło się o wiele dzieł i aktualnie stanowi największą instytucję kultury w województwie zachodniopomorskim i ekspozycje ma aż w sześciu siedzibach, w tym. m. in. w budynku Ratusza Staromiejskiego i Pałacu Stanów Pomorskich. W swoich zasobach ma największy w Polsce zbiór przedmiotów z kultur pozaeuropejskich, a na szczególną uwagę zasługuje kolekcja sztuki afrykańskiej.

Rejsy po porcie i nie tylko organizowane są od wczesnej wiosny do późnej jesieni (kwiecień – październik). Każdy może tu znaleźć coś dla siebie. W zależności od wybranej trasy rejs trwa od jednej do trzech godzin – oprócz zwiedzania portu można także popłynąć rzeką Świętą, lub popłynąć na jezioro Dąbie.

Kino Pionier to najstarsze nieprzerwanie działające kino świata, co potwierdza certyfikat Księgi Rekordów Guinessa. Nie zobaczy się w nim najnowszych kasowych hitów Hollywood, za to należy do sieci kin studyjnych, co z kolei gwarantuje repertuar wartościowy, choć dla wielu nieoczywisty. Nie jest tam również sprzedawany popcorn, ani inne kinowe przekąski, za to jest sala zwana Kiniarnią, gdzie przy lampce wina, kawie, czy herbacie można obejrzeć filmy puszczane z projektora – również nieme przy akompaniamencie pianina.

Linia Tramwajowa 0 poprowadzona została taką trasą, by zza okien składu móc obejrzeć najciekawsze zabytki Szczecina. Kursy odbywają się w niedzielę w lipcu i sierpniu, a bilety można nabyć u konduktora – obowiązuje specjalna taryfa.

Wyspa Wolin – odwiedzając Szczecin warto skorzystać z okazji i odwiedzić Wyspę Wolin, na której wybudowano Centrum Słowian i Wikingów, czyli zrekonstruowano wczesnośredniowieczną osadę. Dzięki grupom rekonstrukcyjnym możemy zobaczyć, jak w dawnych czasach wyglądało życie codzienne, nie brakuje również bitwy ówczesnych wojowników. Choć aktualnie wyspę przytłacza zabudowa z czasów PRL, kiedyś (we wczesnym średniowieczu) był to jednak jeden z największych ośrodków handlowych nad Bałtykiem.

4/5 - (liczba ocen: 20)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.