Ciekawostki

40 ciekawostek i fantastycznych informacji o Eswatini (Suazi)

Eswatini

Jeden z najmniejszych krajów w Afryce. Atutem tego miejsca są nie tylko rezerwaty i parki, ale także ludzie, którzy są znani z tego, że są najbardziej przyjaznymi mieszkańcami tej strony RPA. Oto ciekawostki, wartościowe informacje i najlepsze fakty o Eswatini (Suazi). 

1. Eswatini jest ostatnią monarchią absolutną Afryki i jedną z niewielu pozostałych na świecie. Ta forma rządzenia daje monarchom najwyższy autorytet, nieograniczony przez prawo pisane, ustawodawstwo lub zwyczaje.

2. Ponad połowa ludności kraju ma mniej niż 21 lat.

3. W 2002 roku rząd stanął w obliczu międzynarodowej krytyki, kiedy wydał 50 milionów dolarów na luksusowy odrzutowiec dla króla, podczas gdy ponad dwie trzecie jego ludności żyje poniżej granicy ubóstwa.

4. W Eswatini występuje 132 gatunków ssaków, 500 gatunków ptaków, 111 gatunków gadów i płazów oraz ponad 3500 rodzimych gatunków roślin.

5. Król Suazi Mswati III ma 15 żon i 23 dzieci. Po śmierci króla Suazi o jego następcy decyduje specjalna rada, zwana Liqoqo. Jego poprzednik miał 125 żon.

6. Najważniejszymi wydarzeniami w kraju są Umhlanga, która odbywa się w sierpniu i wrześniu oraz Incwala, czyli taniec królewski, który odbywa się w grudniu i styczniu.

flaga Eswatini

7. W 2018 r. król Mswati III zmienił nazwę kraju z Suazi na „Królestwo Eswatini”. Monarcha ogłosił oficjalną zmianę na stadionie podczas obchodów 50-lecia niepodległości Suazi od rządów brytyjskich.

8. Tradycyjnie rodzina panny młodej otrzymuje zapłatę od rodziny pana młodego, zazwyczaj w postaci bydła.

9. Taniec jest kluczem do tożsamości kulturowej kraju, a od każdego członka społeczności oczekuje się uczestnictwa w obchodach kulturalnych.

10. Sibebe Rock w Eswatini jest drugim co do wielkości na świecie monolitem, czyli pojedynczym kawałkiem skały. Na pierwszym miejscu jest australijski Uluru.

11. Góry Makhonjwa, położone w RPA i Eswatini, zbudowane są ze skał sięgających 3,6 miliarda lat. Uważa się je za jedno z najstarszych pasm górskich na świecie.

12. Królewski Park Narodowy Hlane w Suazi jest domem dla największej populacji sępów gniazdujących w Afryce.

13. Królestwo zostało założone w połowie XVIII wieku pod przywództwem Ngwane III. Obecne granice zostały ustalone w 1881 roku w samym środku walki o Afrykę.

14. Wybory odbywają się co pięć lat w celu określenia Izby Zgromadzenia i większości senackiej.

bawół

15. Średnia długość życia w Suazi wynosi 51 dla mężczyzn i 50 dla kobiet. Jedynie Afganistan, Gwinea Bissau i Czad mają niższą średnią długość życia.

16. Ezulwini („Place of the Sky”), na południe od Mbabane, to centrum turystyczne z dużą liczbą hoteli. Znajdują się tu również korty tenisowe, areny jeździeckie i źródło termalne, a także liczne sklepy.

17. Kopalnia Ngwenya w Eswatini jest uważana za najstarszą kopalnię na świecie. Jej złoża rudy żelaza stanowią jedną z najstarszych formacji geologicznych na świecie.

18. Krowy i kozy naprawdę lubią być na drodze, więc lepiej zwolnić.

19. W 2013 roku urzędnik lotnictwa cywilnego w Suazi ogłosił, że latanie przez czarownice na wysokości powyżej 150 metrów jest nielegalne.

20. W Eswatini znaleziono artefakty ukazujące działalność człowieka sięgającą wczesnej epoki kamienia, która trwała około 200 tysięcy lat temu.

21. Prehistoryczne obrazy na kamieniach datowane są na 25.000 lat p.n.e. i można je znaleźć w różnych miejscach w całym kraju.

nosorożec

22. Czerwone pióra ptaka lourie są oznaką przynależności do rodziny królewskiej i mogą być noszone tylko przez członków rodziny królewskiej.

23. Festiwal tańca trzcinowego Umhlanga odbywa się corocznie w Eswatini. W festiwalu biorą udział dziesiątki tysięcy kobiet z całego kraju.

24. Sanktuarium Mlilwane Wildlife Sanctuary jest najstarszym obszarem chronionym w Suazi. Sanktuarium służy jako siedziba główna Parku Dzikich Zwierząt.

25. Mimo że jest to mały naród, jest dobrze rozwinięty pod względem zasobów wodnych w porównaniu z innymi narodami afrykańskimi.

26. Hlane Royal National Park jest największym parkiem. Możesz tutaj zobaczyć wielką piątkę, czyli lwa, lamparta, nosorożca, słonia, bawoła i wiele innych zwierząt.

27. Mkhaya Game Reserve to bardzo mały obszar, ale zdecydowanie warto go odwiedzić. Mkhaya Game Reserve znajduje się we wschodniej części kraju. Jest to miejsce, gdzie można zobaczyć nosorożce. Warto spędzić noc w tym rezerwacie. Znajdują się tutaj obozy namiotowe.

28. Obszary chronione w Suazi obejmują około 4% terytorium kraju. Składa się on z 3 parków narodowych i innych rodzajów obszarów chronionych.

młoda zebra

29. Eswatini jest członkiem Południowoafrykańskiej Wspólnoty Rozwoju, Unii Afrykańskiej, Wspólnoty Narodów i Organizacji Narodów Zjednoczonych.

30. Zgodnie z prawem, strażnicy w Eswatini mogą strzelać i zabijać kłusowników złapanych na gorącym uczynku.

31. Eswatini posiada szeroką gamę krajobrazów, od gór wzdłuż granicy z Mozambikiem po sawanny na wschodzie i lasy deszczowe na północnym zachodzie.

32. Na dzień 1 stycznia 2017 r. populację Suazi oszacowano na 1 317 007 osób.

33. Eswatini ma dwie stolice. Mbabane jest stolicą administracyjną, a Lobamba jest stolicą państwową, siedzibą króla Mswati III, gdzie znajdują się siedziby parlamentu. Mbabane położone jest nad rzeką Mbabane i jej dopływem Polinjane w Górach Mdzimba.

34. Złoże rudy hematytu w kopalni Ngwenya było wykorzystywane w średniowiecznej epoce kamiennej, około 43 000 lat temu, do wydobywania rudy czerwonej, podczas gdy w późniejszym czasie złoże wydobywano do wytapiania żelaza i eksportu rudy żelaza.

hipopotam

35. Eswatini to kraj śródlądowy: kraj otoczony lądem i pozbawiony dostępu do morza.

36. Król Sobhuza II, który panował od 1899 do 1982 roku i spędził 82 lata i 253 dni na tronie, jest najdłużej panującym monarchą w historii świata.

37. Eswatini ma najwyższy na świecie wskaźnik występowania HIV/AIDS: 26% osób w wieku 15-49 lat.

38. Król Suazi, Mswati II, wprowadził chrześcijaństwo do kraju, zapraszając misjonarzy do przyjazdu i przekazania „słowa” swojemu ludowi.

39. Około 7 tysięcy mieszkańców umiera z powodu HIV rocznie, czyli o 600% więcej niż wynosi średnia światowa na tysiąc zgonów rocznie.

40. Dowody na rolnictwo i wykorzystanie żelaza pochodzą z około 4 wieku.

Czy znasz jeszcze jakieś interesujące ciekawostki i informacje o Eswatini? Napisz w komentarzu na dole.