Ciekawostki

12 intrygujących ciekawostek o Stingu

żródło: Wikipedia

Wiele zespołów stara się przebić do świata muzyki, niektórym udaje się to ze względu na charyzmatycznego frontmana, o którym z wypiekami czyta się kolejne ciekawostki — Sting, były lider zespołu The Police, był właśnie taką osobą. Po rozpoczęciu kariery solowej pokazał, że jest utalentowany, a jego muzyka od kilku dekad porywa i do śpiewu, i do spokojnego kołysania się na boki.

1. Prawdziwe imię artysty brzmi Gordon Matthew Sumner. Urodził się 2 października 1951 roku w Wallsend w Wielkiej Brytanii.

2. Był frontmanem, autorem tekstów i basistą nowofalowego zespołu rockowego The Police od 1977 roku do ich rozpadu w 1986 roku.

3. „Sting” otrzymał swój przydomek ze względu na czarno-żółty sweter, w którym występował.

4. Sting kiedyś pracował jako poborca ​​podatkowy. Później opisał swoją pracę polegającą na zbieraniu podatków od osób zadłużonych jako „miażdżącą duszę”. Pracował także jako konduktor autobusowy, robotnik budowlany, nauczyciel języka angielskiego i trener piłki nożnej.

5. Sting i wszyscy członkowie The Police stali się blondynami z powodu gumy Wrigleya. W 1977 roku zespół zgodził się wystąpić w reklamie Wrigley’a w reżyserii Ridleya Scotta. Marka zażądała od wszystkich członków zespołu farbowania włosów na blond, aby zagrać w nieokreślonym zespole punkowym. Wygląd ostatecznie stał się znakiem rozpoznawczym The Police, mimo że reklama nigdy nie została wyemitowana.

6. Pierwszy solowy album Stinga, The Dream of the Blue Turtles z 1985 roku, osiągnął potrójną platynę w ciągu roku. Album osiągnął 3. miejsce na UK Albums Chart i 2. na Billboard 200. Zdobył także nominacje do nagrody Grammy w kategorii Album Roku, Najlepszy Męski Pop Wokalny, Najlepszy Jazz Instrumentalny i Najlepsze Nagranie Inżynierskie.

7. Sting grał kiedyś w szachy z Garrym Kasparowem. Miał okazję zagrać ze słynnym arcymistrzem w grze wystawienniczej w 2000 roku wraz z czterema kolegami: Dominic Miller, Jason Rebello, Chris Botti i Russ Irwin. Kasparow pokonał jednocześnie wszystkich pięciu muzyków w ciągu pięćdziesięciu minut.

8. Dzieci Stinga nie dostaną ani grosza z jego milionów. Według niego, jego dzieci nie odziedziczą fortuny o wartości 400 milionów dolarów, ponieważ nie chciał obciążać ich tak jak „albatros na szyi”. Dodał, że „nie zostanie dużo pieniędzy, bo je wydajemy”.

9. W 2003 roku Sting otrzymał CBE od Elżbiety II w Pałacu Buckingham za zasługi dla muzyki i został wyróżniony Kennedy Center Honoree w Białym Domu w 2014 roku.

10. W 2000 roku otrzymał gwiazdę w Hollywood Walk of Fame.

11. Współpracował z innymi muzykami, m.in. „Rise & Fall” z Craigiem Davidem, „All for Love”, z Bryanem Adamsem i Rodem Stewartem, „You Will Be My Ain True Love” z Alison Krauss oraz wprowadził gatunek muzyczny z Afryki Północnej raï do zachodniej publiczności swoim międzynarodowym hitem „Desert Rose” z Cheb Mami.

12. W 1982 roku nagrał solowy singiel „Spread a Little Happiness” z filmu telewizyjnej sztuki Dennisa Pottera Brimstone and Melasa. Piosenka była reinterpretacją musicalu Mr. Cinders z lat 20. Vivian Ellis i znalazła się na liście Top 20 w Wielkiej Brytanii.