Ciekawostki

10 Ciekawostek o Spale

Kościół Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej zimą | Foto. Tokot / Wikipedia

Spała to niewielka miejscowość znajdująca się w województwie łódzkim. W rzeczywistości jest doskonale rozbudowaną osadą letniskową, która nie bez powodu każdego roku przyciąga turystów z różnych stron Polski. Osada leży na terenie Puszczy Pilickiej.

1. Spała

Obecnie osada zamieszkana jest przez czterysta osób. Nie jest wobec tego miejscem zatłoczonym i spełnia wszelkie kryteria miejsca idealnego na letni wypoczynek w pobliżu natury i z dala od ludzi.

2. XVII wiek

Pierwsze wzmianki dotyczące Spały pochodzą już z XVII wieku. Wówczas osada słynęła przede wszystkim z pozyskiwania drewna, z którego wyrabiano następnie węgiel drzewny.

3. Kacpra Spały

Zastanawiająca nazwa osady tak naprawdę pochodzi od nazwiska Kacpra Spały, który na początku XIX wieku stał się właścicielem młyna i folusza, czyli specjalnej maszyny służącej do folowania sukna.

4. Spalskie lasy

Spalskie lasy pamiętają również obecność cara Aleksandra III, który właśnie na ich terenach polował w drugiej połowie XIX wieku, co było dla mieszkańców okolic wielkim wydarzeniem.

5. Myślistwo

Myślistwo było integralną częścią Spały w tamtych latach. W wybudowanym pod koniec XIX wieku pałacyku niemal całe wyposażenie odnosiło się do polowań. Poroża były podpisywane inicjałami osób, którym udało się upolować dane zwierzę.

6. I Wojna Światowa

Wybuch I Wojny Światowej przeorganizował życie mieszkańców. Na terenie Spały powstał szpital wojskowy. Cała osada znajdowała się wówczas pod okupacją Niemców.

7. Józef Piłsudski

Stałym bywalcem Spały bywał Józef Piłsudski. Wiele osób starało się o to, by w Spale znalazła się rezydencja naczelnego wodza. Decyzja dojrzewała aż w końcu w 1922 roku podjęto decyzję o tym, że osada stanie się rezydencją na sezon letni dla prezydentów Rzeczypospolitej.

8. Symbol

Symbolem Spały jest żubr. Właśnie dlatego do dnia dzisiejszego możemy podziwiać wspaniały pomnik zwierzęcia na terenie osady.

9. Pałac prezydencki

Niestety pałac prezydencki nie przetrwał próby czasu, a właściwie bezlitosnej wojny. Po 1945 roku pozostały po nim jedynie fundamenty świadczące o jego obecności w tym miejscu.

10. Park pałacowy

Wielu turystów zachwyca się parkiem pałacowym, choć nie mniejszym zainteresowaniem cieszy się prywatna toaleta carskiej rodziny.