Polska

10 Najlepszych Atrakcji na Śląsku w 2024 📌

Szlak Orlich Gniazd

Przygotujcie się na niezapomnianą podróż po sercu Polski, dokładniej mówiąc – po magicznym Śląsku. Dla tych, którzy szukają nie tylko pięknych krajobrazów, ale także bogatej historii, kultury i rozrywki, mamy coś wyjątkowego. W roku 2023 Śląsk prezentuje się w pełnej krasie, przyciągając turystów z całego świata. Śląsk stanowi niezmiernie zróżnicowany obszar, o wielokulturowych tradycjach, który był świadkiem licznych zawirowaniach losu. Można tu spotkać zabytki z okresu średniowieczna, jak choćby gotyckie zamczyska, miejsca pielgrzymek, otaczane kultem przez miliony wiernych, a także atrakcje turystyczne, przykuwające pięknem przyrody. Dokąd wybrać się na wyprawę na Śląsku i jakie zobaczyć atrakcje? Poniżej prezentujemy kilka ciekawych miejsc. Co warto zobaczyć na Śląsku:

1. Szlak Orlich Gniazd

Ogrodzieniec na Szlaku Orlich Gniazd

Jeśli pragniemy poznać średniowieczną architekturę, a także obyczajowość ludzi tamtych czasów, warto zwiedzić dokładnie zamki, znajdujące się na trasie Orlich Gniazd. Tym mianem określa się obronne rezydencje rozsiane między Krakowem a Częstochową, których początki sięgają czasów Kazimierza Wielkiego.

Obecnie większość z nich to malownicze ruiny, które są udostępniane do zwiedzania. Dodatkowo w okresie wakacyjnym często bywają w nich organizowane turnieje rycerskie i festyny, pokazujące jak żyło się w odległych wiekach.

Z kolei w zachowanym Zamku w Pieskowej Skale mieści się jeden z oddziałów Zamku Królewskiego na Wawelu, w którym można podziwiać kolekcję sztuki europejskiej.

2. Odrobina relaksu w Parku Śląskim

Jeśli pragniemy miło spędzić czas z dziećmi młodszymi i nieco starszymi, jednym z najlepszych pomysłów może być zabranie ich do Parku Śląskiego, znajdującego się w Chorzowie.

Jest to jeden z największych parków miejskich w Europie, na którego obszarze zlokalizowano wiele ciekawych atrakcji. Jest on siedzibą Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, w którym żyje ponad 2200 zwierząt. Mieści się na tym obszarze również najstarszy park rozrywki w naszym kraju, który w 2017 roku przeszedł gruntowną przebudowę i zmienił nazwę na Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko. Można również odwiedzić najstarsze polskie planetarium lub zobaczyć plenerową Galerię Rzeźby Śląskiej.

3. Podziemny świat – zwiedzanie kopalni Guido

Śląsk kojarzy się z kopalniami. Dlatego warto, będąc w tym rejonie, odwiedzić kopalnię Guido. Choć kopalnia nie wydobywa węgla już od wielu lat, to udostępnia swe podziemne skarby licznych grupom turystów, którzy pragną dowiedzieć się, jak wyglądała praca setki metrów pod ziemią.

Co takiego można zobaczyć w kopalni? Wyprawa do podziemi rozpoczyna się od najstarszych jej części, znajdujących się na poziomie 170 metrów pod powierzchnią ziemi. Zaprezentowano tu prostą technologię, z której korzystali górnicy na początku XX wieku przy pracy. Dalsza część wyprawy obejmuje odwiedzenie oryginalnej podziemnej stajni oraz kaplicy świętej Barbary, zbudowanej pod ziemią w stylu ceglanego neogotyku. Oprócz samych zabytków, podczas wędrówki można również zobaczyć pokaz pracy wielkich maszyn górniczych oraz przejechać się elektryczną kolejką podwieszaną.

4. Natura na wyciągnięcie ręki – Leśny Park Niespodzianek

Niekiedy mamy ochotę odpocząć od miejskiego zgiełku. Idealnym miejscem do relaksu na łonie przyrody jest Leśny Park Niespodzianek, znajdujący się w Ustroniu Zawodziu. Trzeba przyznać, że jest to idealna przestrzeń na rodzinną wyprawę.

W parku można obcować z dziką przyrodą w znacznie większym stopniu niż w tradycyjnych ogrodach zoologicznych, znanych z dużych miast. Stanowi on dom dla muflonów i danieli, które można karmić z ręki. Żyją tu również żubry, jelenie, sarny, żbiki, dziki oraz jenoty. Dodatkowe atrakcje stanowią sokolarnie i sowiarnie, w których można poznać obyczaje tych pięknych i dostojnych ptaków.

Park Niespodzianek to miejsce łączące rekreację z edukacją, w którym każdy znajdzie coś dla siebie – dzieci mogą poznawać dzikie zwierzęta, rodzice mogą poszerzać swoje wiedzę, relaksować się, a także znaleźć idealne plenery do fotografii.

5. Daj się porwać wyobraźni – Muzeum Realizmu Magicznego w Wiśle

W historii odznaczyło się wiele postaci nietuzinkowych Polaków. Jedną z nich jest niewątpliwie Julian Ochorowicz. Ten wybitny filozof, poeta i wynalazca jest uznawany za prekursora polskiego psychologii eksperymentalnej i hipnoterapii. Na potrzeby swych badań stworzył nawet laboratorium psychologiczne w malowniczej Wiśle.

W willi, którą przez lata zamieszkiwał, obecnie znajduje się ciekawa kolekcja malarstwa z pogranicza realizmu magicznego i surrealizmu. Można w nim podziwiać dzieła cenionych, polskich twórców z tego nurtu – m. in. Jarosława Jaśnikowskiego oraz Jacka Szynkarczuka.

6. Srebro i podziemne trasy – Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

Dla wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się, jak wyglądało na przestrzeni wieków wydobycie cennych kruszców, swe progi otwiera Zabytkowa Kopalnia Srebra, znajdująca się w Tarnowskich Górach. Stworzono w niej specjalną trasę turystyczną, unikatową w skali całego kraju. Zabytek należy również do Gwiazd Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, a także został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Podczas podziemnej wyprawy, zwiedza się trzy szyby: Anioł, Żmija i Szczęść Boże, podziwiając zabytkowe przodki górnicze, pochodzące z XVIII i XIX wieku oraz dawne narzędzia pracy. Dodatkowo część trasy pokonuje się łodzią, co stanowi ciekawe urozmaicenie i wielką atrakcję.

7. Centrum kultu w Polsce – Jasna Góra

Jednym z najważniejszych zabytków na Śląsku oraz miejscem szczególnie istotnym dla ludzi wierzących jest oczywiście Jasna Góra i znajdujące się na niej Sanktuarium z klasztorem paulinów. Znajduje się tu słynny obraz Czarnej Madonny, jedna z najważniejszych ikon, otaczanych kultem w Polsce. Co roku w sierpniu zmierzają tu tłumy pielgrzymów z całego kraju.

Miejsce to ma również szczególne znaczenie dla naszej historii. Oparło się najazdowi szwedzkiemu w 1655 roku, stając się symbolem i znakiem do walki o wolność kraju.

Oprócz względów czysto kultowych i historycznych, warto również zobaczyć samo założenie architektoniczne. Stanowi ono świetny przykład warownego, nowożytnego klasztoru, z rozbudowaną linią fortyfikacji.

8. Wygodna wyprawa w góry – Kolej Linowa Szyndzielnia

Jest to jedna z najważniejszych atrakcji Bielska-Białej. Kolej linowa pozwala wyjechać na szczyt góry, aby podziwiać piękne widoki i panoramę miasta lub wybrać się na dalszą wycieczkę pieszymi lub rowerowymi szlakami Beskidów.

Na szczycie góry znajdują się również wieża widokowa oraz zaplecze gastronomiczne.

9. Zabytki Zamku w Pszczynie

Najstarsze informacje o gotyckim, pszczyńskim zamku sięgają aż XV wieku. Na przestrzeni wieków zmieniał on właścicieli, przechodząc z rąk książąt cieszyńskich, biskupa wrocławskiego Promnitza aż do książąt Anhalt-Köthen-Pless. Pałac był wielokrotnie przebudowywany – z zamku gotyckiego stał się rozległą rezydencją renesansową, kolejni właściciele zmieniali istniejące budynki, dobudowując też nowe. Stworzono również piękny ogród, otaczający rezydencję. Obecnie w zamku można podziwiać niemal 80% oryginalnego wyposażenia, które znajdowało się tu na przełomie XIX i XX wieku.

Stanowi on siedzibę lokalnego muzeum, w którym można podziwiać zachowane wnętrza rezydencji arystokratycznej z poprzednich wieków, zobaczyć stajnie książęce, a także obejrzeć galerię portretów książąt pszczyńskich.

10. Babia Góra – niesamowita wyprawa w góry

Miłośnicy wypraw górskich koniecznie powinni wspiąć się na szczyt Babiej Góry. Poza Tatrami jest to drugi co do wysokości masyw w naszym kraju (pierwsze miejsce zajmuje Śnieżka). Babia Góra jest zaliczana również do Korony Gór Polskich.

Skąd wzięła się jej nazwa? Trudno jednoznacznie stwierdzić. Powstało na ten temat wiele lokalnych legend. Niektóre mówią, że to kochanka zbójnika, która skamieniała na wieść o jego śmierci, inne opowiadają o stercie kamieni wysypanych przez olbrzymkę przed chatą.

O jej wielkim znaczeniu świadczy fakt, że została nazwana Królową Beskidów.

Ze szczytu Babiej Góry rozciąga się niesamowity widok, dla którego zdecydowanie warto podjąć trudy wspinaczki.

Czytaj dalej: Ciekawostki o Babiej Górze