CiekawostkiEuropa

22 Interesujące Ciekawostki o Skopje

Macedonia

Skopje jest stolicą Republiki Macedonii. Jest to miejsce narodzin Matki Teresy, laureatki Pokojowej Nagrody Nobla, którą kościół rzymskokatolicki pośmiertnie uznał za świętą za swoją działalność charytatywną. Poznajcie fascynujące ciekawostki i mało znane informacje o Skopje.

1. Macedonia znajduje się na półwyspie Bałkańskim w południowo-wschodniej Europie. Mimo że jest jednym z najbiedniejszych krajów Europy, Macedonia poczyniła postępy w rozwoju gospodarki rynkowej.

2. Pomnik Aleksandra Wielkiego jest w samym sercem miasta. Za każdym razem, gdy się zgubisz, zapytaj o posąg, a będziesz wiedział, gdzie iść.

3. Oficjalna nazwa tego posągu to „Wojownik na koniu”. Nie nazywa się go Aleksander Wielki.

4. Skopje jest siedzibą rządu i parlamentu macedońskiego.

5. Miasto zostało zbudowane w dolinie Skopje, na osi wschód-zachód, wzdłuż biegu rzeki Vardar, która w Grecji wpływa do Morza Egejskiego. Dolina ma około 20 kilometrów szerokości i jest ograniczona kilkoma łańcuchami górskimi na północy i południu.

6. Gęstość zaludnienia w stolicy Skopje, wynosi średnio 5700 mieszkańców na kilometr kwadratowy. Na poziomie kraju, gęstość zaludnienia spada do średnio 83 osób na kilometr kwadratowy w całej Macedonii.

7. Skopje położone jest w dolinie Skopje wzdłuż rzeki Vardar, największej rzeki w Macedonii, na wysokości 240 m n.p.m..

8. Jest miastem o 2000 letniej tradycji.

9. Sprzedaż eksportowa Macedonii w 2016 r. wyniosła 4,8 mld USD.

10. Miasto jest otoczone kilkoma pasmami górskimi: Skopska Kryna Góra na północy, Vodno i Jakupica na południu. Rzeka dzieli miasto na część południową i północną.

11. Obszar miejski Skopje rozciąga się w dolinie Skopje na długości około 30 km i obejmuje 10 gmin.

12. Skopje leży na wysokości około 245 m n.p.m. i zajmuje powierzchnię 571,46 km2.

13. Jest spór o Aleksandra Wielkiego i jego narodowość między Grecją a Republiką Macedonii.

14. Najwyższą wartość macedońskiego eksportu stanowią chemikalia, odzież, żelazo, stal oraz sprzęt elektryczny.

15. Skopje zajmuje powierzchnię 1818 km2, 35 km wzdłuż rzeki Vardar i około 20 km z południa na północ.

16. Skopje znajduje się w północnej części kraju, w centrum Półwyspu Bałkańskiego, w połowie drogi między Belgradem a Atenami.

17. Łącznie z miejskimi granicami i pobliskimi gminami, zabudowany obszar miejski Skopje ma powierzchnię 91 km kwadratowych, przy czym w 2015 r. liczba ludności szacowana był na 515 000 osób.

18. Skopje jest bardzo atrakcyjną miejscowością turystyczną z twierdzą, zabytkami, stanowiskami archeologicznymi czy halami sportowymi.

19. Obszar zurbanizowany obejmuje 337 km2.

20. Językiem urzędowym jest język macedoński, a oficjalnym alfabetem jest cyrylica.

21. Skopje staje się ważną trasą regionalną dla międzynarodowych przewoźników lotniczych.

22. Wędrówka po głównym placu Skopje odsłoni kolekcję posągów i budowli które są częścią projektu podjętego w 2008 roku w celu odtworzenia dawnej wersji miasta zniszczonego przez trzęsienia ziemi w 1963 roku.