AzjaCiekawostki

Shenzhen – Informacje i zaskakujące ciekawostki

Od błotnistych płaskowyżów do megaprzepustowości, Shenzhen rozrósł się 50 krotnie w ciągu 40 lat. W ciągu czterech dekad, odkąd w 1980 r. otrzymał specjalny status ekonomiczno-administracyjny, liczba ludności wzrosła o 19,5 mln osób.

Shenzhen Dzisiaj jest nierozpoznawalny dla tych, którzy żyli tam trzydzieści lat temu.Do lat 80-tych Shenzhen było miastem targowym liczącym 30 tys. mieszkańców, otoczonym polami ryżowymi. W 1979 r. lider Chin, Deng Xiaoping, przekształcił teren w miasto, gdy wyznaczył je na „specjalną strefę ekonomiczną”.

Shenzhen to długie i wąskie miasto o długości 81,4 km na wschód i zachód, a najwęższy odcinek z południa na północ – 10,8 km.

Shenzhen ma powierzchnię 2050 km2.

Miasto stoi przed górami i jest zwrócone w stronę morza. Jest to piękne nadmorskie miasto.

Shenzhen jest siódmym co do wielkości miastem w Chinach, mierzonym pod względem obszaru miejskiego z około 12,5 mln zarejestrowanych mieszkańców w 2018 roku. Licząc niezarejestrowanych pracowników i innych, całkowita liczba ludności wynosi 20 milionów.

Statystycy uważają Shenzhen za część największego na świecie, metropleksu Guanzhou, z 44 milionami ludzi, w tym Foshan i Dongguan. Nowe linie metra i pociągi pomagają sprawić, że miasta te wyglądają jak jedno duże miasto.

Shenzhen ma wysoki wskaźnik przestępczości. Miasto ma więcej policji niż gdziekolwiek indziej w Chinach z wyjątkiem Pekinu. Liczba przypadków przestępczości wzrosła o 57% w 2003 r. do ponad 100 tys. zgłoszonych przypadków.

Shenzhen ma jedne z najwyższych budynków w Chinach. Ping An IFC: Jest to czwarty co do wysokości budynek na świecie i drugi co do wysokości chiński, z światowej klasy tarasem obserwacyjnym na wysokości 550 metrów, centrum handlowym i drugim najwyższym na świecie luksusowym hotelem.

Dzięki swojej reputacji dobrobytu i możliwości, Shenzhen stał się magnesem dla młodych, odważnych i ambitnych z całych Chin.

Podczas gdy Specjalna Strefa Ekonomiczna jest stosunkowo nowa, region nie jest pozbawiony historii.

Miejsca na świeżym powietrzu w Shenzhen są najpopularniejszymi miejscami w Shenzhen, zgodnie z ocenami turystów wg. TripAdvisor.

Wijąca się kręta Zatoka Dapeng ma linię brzegową o długości ponad 70 km.

Shenzhen jest jednym z głównych chińskich portów handlu zagranicznego i wymiany międzynarodowej.