Ciekawostki

Tukany – Interesujące Ciekawostki dla Dzieci

na gałęzi

Tukan to jeden z najbardziej rozpoznawalnych ptaków na świecie. Posiada on wyjątkowy, duży, żółty dziób, który przyciąga z łatwością naszą uwagę. Ptak ten wyróżnia się nie tylko swoim wyglądem. Posiada on wiele cech, które sprawiają, że jest on naprawdę wyjątkowy. Dziś przedstawimy Ci 10 ciekawostek na jego temat, które pozwolą Ci poszerzyć wiedzę o tukanach i być może wzbudzić twoje zainteresowanie tym osobnikiem.

1. Dziób tukana zbudowany jest z białka keratyny. Jest to substancja, która odpowiada również za budowę naszych włosów i paznokci. Dzięki temu jego dziób mimo wielkości jest naprawdę lekki.

2. Tukany należą do ptaków wszystkożernych. Mimo, że ich dieta opiera się głównie na owocach to mogą żywić się również niewielkimi gadami i owocami.

3. Ich głównym zagrożeniem jest nadal działalność człowieka związana z handlem. Głównie spowodowane jest to ich niesamowitym wyglądem.

na drzewie

4. Tukany nie należą do dobrych lotników. Muszą bardzo szybko poruszać swoimi skrzydłami, aby pokonać nawet niewielki dystans. W związku z tym często zamiast latać podskakują w powietrzu.

5. Są to bardzo leniwe zwierzęta – bardzo często przebywają w jednym miejscu nie zmieniając swojej lokalizacji.

6. Młode tukany nie posiadają tego charakterystycznego dzioba – rozwija się on dopiero w trakcie ich życia i dojrzewania.

7. Główną formą ochrony przed drapieżnikami są głośne odgłosy, które odstraszają zagrożenie. Są również formą ostrzegania innych tukanów przed niebezpieczeństwem.

w Brazylii

8. Ich duży dziób ma ciekawą funkcję – umożliwia im on termoregulację – tętnice zlokalizowane w dziobie poszerzają się, gdy temperatura jest zbyt wysoka dzięki czemu ptak uwalnia ciepło.

9. Tukany to ptaki niezwykle inteligentne. Hodowane w domach mogą zostać wytrenowane i nauczone różnych sztuczek.

10. Niestety gatunek ten obecnie jest zagrożony. Związane jest to z utratą siedliska oraz negatywnymi działaniami człowieka. Warto zatem prowadzić działania, które mają na celu zwiększenie liczby naturalnie żyjących gatunków. Być może dzięki temu pozwolimy przetrwać temu gatunkowi i dalej cieszyć nas ich pięknem.