Polska

10 interesujących ciekawostek o Rzeszowie

fontanna i pałac

Będący stolicą województwa podkarpackiego Rzeszów to miasto z długą historią. Prawa miejskie otrzymał w XIV wieku, a jego niewielkie rozmiary sprawiają, że większość zabytków można zobaczyć podczas spaceru. Miasto zachęca do wizyt nie tylko atrakcjami, ale i dużą ilością zieleni czy wszechobecnymi kwiatami.

1. Pomnik Czynu Rewolucyjnego

Symbolem Rzeszowa i obiektem, który często pojawia się na pamiątkach i pocztówkach z miasta, jest Pomnik Czynu Rewolucyjnego, który postawiono w 1974 roku. Skojarzenie z ustrojem socjalistycznym nie do końca wszystkim odpowiada, ale dziś trudno wyobrazić sobie Rzeszów bez niego.

2. Fontanna Multimedialna

Rzeszowska Fontanna Multimedialna to miejsce, które warto odwiedzić w którąś sobotę między majem a październikiem. Po zmroku odbywają się wówczas spektakularne pokazy świetlno-dźwiękowe.

3. Podziemna Trasa Turystyczna

Dokładnie pod Rzeszowem znajduje się Podziemna Trasa Turystyczna. Korytarze z XIV wieku znajdują się dziesięć metrów pod powierzchnią ziemi i stanowią popularną atrakcję dla turystów odwiedzających stolicę województwa podkarpackiego.

4. Muzeum Dobranocek

W Rzeszowie od 2009 roku istnieje Muzeum Dobranocek. Miejsce to jest doskonałą okazją do spędzenia czasu w gronie rodzinnym i świetnej zabawy. W środku można zobaczyć oryginalne lalki i kukiełki z popularnych bajek.

5. Muzea

Rzeszów to miasto, w którym nie brakuje muzeów, dlatego warto dokładnie zaplanować zwiedzanie. Znajdują się tutaj między innymi Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie czy Muzeum Historii Miasta Rzeszowa, gdzie można zapoznać się z bogatą kulturą miasta.

6. Awaryjne lądowanie amerykańskiego bombowca

W 1944 roku na terenie Parku Papieskiego doszło do awaryjnego lądowania amerykańskiego bombowca. Na szczęście w incydencie tym nie ucierpiał nikt z dziesięcioosobowej załogi samolotu.

7. Najstarsza budowla w Rzeszowie

Najstarszą budowlą w Rzeszowie jest kościół św. Wojciecha i św. Stanisława. W latach sześćdziesiątych XIV wieku zastąpił on drewnianą budowlę, która stała tam już wcześniej. Obecne prezbiterium pochodzi z XV wieku i jest najstarszym elementem świątyni.

8. Mikołaj Spytek Ligęza

Na przełomie XVI i XVII wieku właścicielem miasta była Mikołaj Spytek Ligęza. To z jego inicjatywy w mieście wybudowano synagogę, ratusz oraz opactwo ojców Bernardynów.

9. Dawny konwent pijarów

Dawny konwent pijarów stanowi jeden z najważniejszych zabytków Rzeszowa. Z budynkiem w stylu barokowym wiąże się bogata historia, a w przyklasztornym kompleksie znajduje się liceum ogólnokształcące, które ukończyli między innymi generał Władysław Sikorski czy Ignacy Łukaszewicz.

10. Zamek Lubomirskich

Będąc w Rzeszowie warto odwiedzić Zamek Lubomirskich, gdzie do dziś zachowała się fortyfikacja w stylu bastionowym. Dookoła zamku znajdują się grube mury obronne z bastionami o wysokości pięciu metrów. Dziś wnętrze zamku można zwiedzać w godzinach, w których czynny jest znajdujący się tutaj sąd.