Polska

10 najlepszych atrakcji w Rzeszowie

Rzeszów

Rzeszów to idealne miejsce na weekendowy wyjazd. Można pozwiedzać, odpocząć i bardzo dobrze zjeść. W Rzeszowie spotkać można Misia Uszatka i Colargola, a także możliwe jest zejście pod powierzchnię Rynku Starego Miasta.

1. Rynek – będąc na Rynku Starego Miasta w Rzeszowie, obowiązkowo trzeba zejść do Rzeszowskich Piwnic. Po latach swojej świetności zostały zapomniane na kilkaset lat. Historia, która wiąże się z ich ponownym otwarciem jest dosyć nietypowa. Pewnego dnia, całkowicie przypadkowa osoba odpoczywająca na ławce, po prostu zapadła się pod ziemię. Dziurę zasypano, jednak po kolejnej dekadzie powstała kolejna tym razem ogromna zapaść i wtedy postanowiono o wzmocnieniu i udostępnieniu zwiedzającym podziemnych korytarzy. Znajdują się tam stare zabawki, rycerskie zbroje oraz broń. Na Rynku znajduje się piękny ratusz, wybudowany w stylu neogotyckim i neorenesansowy, który posiada falującą fasadę i dach.

2. Multimedialna Fontanna – w okresie od maja do października, dwa razy w ciągu dnia odbywa się pokaz multimedialny. Fontanna sterowana elektronicznie rozbłyskuje się i dosłownie tańczy w rytm wybranej muzyki. W niektóre dni odbywają się także pokazy wraz z aktorami. Pozostały repertuar jest równie ciekawy i urozmaicony, dlatego nawet jeśli wybierzemy się jednego dnia na więcej niż jeden pokaz, z pewnością nie będziemy się nudzić.

3. Muzeum Dobranocek – należy do jednego kompleksu z Teatrem Maska, posiada kilka sal z wystawą. Dodatkową atrakcją jest sala kinowa, w której znajdują się kolorowe krzesełka i rzutnik na ścianę, gdzie wyświetlane są dobranocki z dawnych lat. W muzeum znajdują się gadżety i różne akcesoria z takich bajek jak Krecik, Koziołek Matołek, Bolek i Lolek. Wizyta w muzeum dobranocek to piękna podróż wspomnieniami do dzieciństwa, która spodoba się nawet starszym osobom.

4. Zamek Lubomirskich – obecny swój wygląd zawdzięcza przebudowie odbywającej się na początku dwudziestego wieku, na wzór pierwotnego układu sprzed ponad 200 lat. Obecnie w zamku znajduje się Sąd Okręgowy, dawniej wraz z więzieniem okrytym niechlubną opinią. Istnieje legenda dotycząca zamku, głosi ona że Rosjanie zdobyli zamek dzięki zemście pewnego młynarza. Ludera, czyli wspomniany młynarz, miał zostać niesłusznie ukarany przez Joannę Lubomirską, a później wraz z pomocnikiem rozwalił most zamkowy. Tym postępkiem osłabił znacząco obronę twierdzy.

5. Wille secesyjne – są to piękne i bardzo unikatowe budynki, pochodzące z początku dwudziestego wieku i zaprojektowane przez Hołubowicza. Obiektem również ciekawym dla odwiedzających jest słoneczny zegar z intrygującym napisem, który brzmi „widzisz godzinę, nie znasz godziny”. Jest to doskonałe i wyjątkowe miejsce, nadające się do niespiesznych spacerów i odpoczynku.

6. Pomnik Czynu Rewolucyjnego – całe miasto słynie z kilku różnych pomników, jednak tym najbardziej rozpoznawalnym i kojarzonym z regionem jest ten monument znajdujący się w samym centrum. Kształt pomnika długo uznawany był za dosyć kontrowersyjny, gdyż niektórym przypomina ośle uszy lub kobiece części intymne. Poza nieoczywistym wyglądem, pomnik wzbudza spore zainteresowanie wśród obrońców jak i przeciwników jego wyburzania.

7. Letni Pałac Lubomirskich – jest to późnobarokowa rezydencja nieopodal zamku Lubomirskich. Jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych zabytków znajdujących się w Rzeszowie. Przed kilkoma laty Pałac, w którym znajdowała się siedziba Katedry Informatyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, odzyskał ostatni prywatny właściciel po długich sprawach sądowych. Następnie rodzina Nieciów wystawiła nieruchomość na sprzedaż i ostatecznie trafiła ona w posiadanie Okręgowej Izby Lekarskiej w Rzeszowie. Od tamtej pory nieprzerwanie trwa remont i konserwacja budynku.

8. Rezerwat Przyrody Lisia Góra – jedyny rezerwat przyrody znajdujący się w Rzeszowie. Obecnie podlega pod patronat naukowy Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie uczelnia organizować będzie warsztaty edukacyjne, konferencje naukowe oraz przeróżne badania. Powierzchnia rezerwatu to ponad osiem hektarów, które są pozostałością Puszczy Sandomierskiej i obecnych jest tutaj około 100 sztuk dębu szypułkowego. Największe okazy osiągają nawet do 6 metrów w obwodzie. Tereny spacerowe oraz miejsca rekreacyjne pozwalają na świetny aktywny wypoczynek.

9. Synagoga Staromiejska – w chwili obecnej należy do najstarszych zachowanych synagog w całym województwie podkarpackim. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary, nazywana była Małą lub Starą Szkołą. Synagoga kilkukrotnie trawiona była pożarem, a następnie odbudowywana i rozbudowywana. Niestety wnętrza nie są udostępnione zwiedzającym, lecz znajduje się tam archiwum, a cała synagoga należy do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie.

10. Muzeum Okręgowe w Rzeszowie – powstało w 1935 roku i obecnie liczy prawie ćwierć miliona eksponatów. Do Muzeum Okręgowego przynależą również takie placówki jak Muzeum Etnograficzne i Muzeum Historii Miasta. Pośród eksponatów znajdziemy takie ciekawe przedmioty jak odznaczenia, emblematy, imienne i bardzo osobiste pamiątki żołnierzy walczących w dawnych latach o niepodległość, broń, mundury i pamiątkowe odznaki.