Porady

Rowerem przez Bory Tucholskie – szlaki idealne na weekend

Kaszuby – urokliwy rejon, który ze względu na swoje ukształtowanie oraz infrastrukturę może być zwiedzany zarówno na pieszo, jak i na dwóch kółkach. Warto wybrać to miejsce jako cel rodzinnej wycieczki rowerowej lub samodzielnego wypadu. Dostępnych jest kilka atrakcyjnych szlaków o różnych stopniach trudności, a cztery z nich składają się na Kaszubską Marszrutę.

Dobrze rozwinięta sieć tras dla miłośników dwóch kółek zdecydowanie ułatwia turystyczne wypady. Warto więc sprawdzić oferowane możliwości, a ciekawe ścieżki rowerowe można znaleźć np. w bazie CentrumRowerowe.pl. Tutaj skupimy się na czterech szlakach: czerwonym, zielonym, żółtym oraz czarnym, które wspólnie wiodą urokliwymi dróżkami wokół Parku Narodowego Bory Tucholskie.

Dlaczego wybrać się w te okolice?

Wchodzące w skład Kaszubskiej Marszruty szlaki pozwalają zobaczyć po drodze ciekawe atrakcje. Głównym ich atutem jest oczywiście możliwość obcowania z przyrodą i podziwiania zwierząt w naturalnym środowisku. Na terenie Borów Tucholskich występuje wiele gatunków, w tym jelenie i dziki, a przy odrobinie szczęścia można nawet zaobserwować wilka. Nie bez powodu miejsce to dołączyło do grona parków narodowych. Stanowi prawdziwą gratkę m.in. dla pasjonatów fotografii przyrodniczej lub krajobrazowej.

Z wycieczki z pewnością zadowoleni będą więc miłośnicy spędzania czasu na łonie natury, stroniący od miejskiego zgiełku spalin.

Trasa wiedzie jednak również przez ciekawe wsie oraz miasteczka, w których w sezonie wakacyjnym kwitnie turystyczne życie. Są to Charzykowy oraz Swornegacie – obie położone nad jeziorami. Można zatrzymać się tam żeby odpocząć i zjeść coś w jednej z licznych restauracji lub napić kawy w kawiarence. Osoby zafascynowane architekturą z pewnością docenią natomiast Chojnice, gdzie podziwiać można zbudowaną w XIV wieku Bramę Człuchowską, a także mury obronne wraz z basztami. Będąc na miejscu, warto również wybrać się na rynek, aby zobaczyć tamtejszy ratusz miejski.

Czym charakteryzują się poszczególne szlaki?

Przed wyruszeniem w drogę trzeba wziąć pod uwagę fakt, że szlaki różnią się między sobą stopniem trudności oraz dystansem. Dlatego nie każdy będzie właściwym wyborem, jeżeli liczymy na rekreacyjną przejażdżkę lub zamierzamy zabrać ze sobą dzieci. W końcu wycieczka ma być przyjemnością dla wszystkich uczestników! Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym cechom każdej z wchodzących w skład Kaszubskiej Marszruty dróg:

  • Szlak zielony – idealny wybór dla osób stawiających na rekreację. Poziom trudności określono jako bardzo łatwy, a całość składa się w aż 70% z dróg asfaltowych. Warto także zaznaczyć, że to rozpoczynająca się w Chojnicach pętla, co oznacza, że bez problemu można dojechać na miejsce startu samochodem.
  • Szlak czerwony – dobra opcja na wycieczki familijne. Szlak rozpoczyna się w Charzykowach. Jest łatwy do przejechania, jednak przed podjęciem decyzji o wyruszeniu w trasę z dziećmi, należy mieć na względzie dość dużą odległość. Przyjdzie im bowiem pokonać prawie 56 km, jeżeli podróż zakończymy w Czersku lub aż 97,3 km, jeśli postanowimy zrobić pętlę!
  • Szlak żółty – start ma miejsce w Charzykowach, skąd prowadzi trudną, mierzącą aż 66,3 km trasą do Czerska. Jest to zatem wyzwanie dla doświadczonych kolarzy. Decydując się na ten wariant warto wziąć pod uwagę, że nie zatacza on pętli, więc zaparkowanie samochodu w punkcie startowym będzie wiązało się z koniecznością powrotu na dwóch kółkach lub innym środkiem transportu. Jednocześnie większość szlaku, bo aż 60% prowadzi po szutrach, a pozostałe 40% po asfalcie.
  • Szlak czarny – kolejna propozycja dla zaawansowanych rowerzystów. Trudna, ale stosunkowo krótka, bo do przejechania jest zaledwie 32,6 km. To tzw. Pętla Konarzyńska, która w przeważającej części (75%) prowadzi przez ścieżki asfaltowe. Warto jednak rozważyć wyruszenie na nią na rowerze górskim, ponieważ pozostałe 25% stanowią wymagające, piaszczyste odcinki. Rozpocząć można w dowolnym punkcie, ale jako miejsce startu polecamy Chociński Młyn.

Każdy z dostępnych szlaków wiedzie przez warte odwiedzenia miejsca. Przed wyruszeniem w drogę przygotujmy cały niezbędny ekwipunek, aby nic poza pięknymi widokami nie zaskoczyło nas na trasie.