24 niesamowitych ciekawostek o Dniu Ziemi

Dzień Ziemi

Kiedy rozpoczął się ruch ekologiczny? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, choć kilka kluczowych wydarzeń pomogło ukształtować naszą świadomość relacji między człowiekiem a przyrodą. Poniżej znajdują się fakty o dniu ziemi. Po nauczeniu się czegoś, zrób coś! Dowiedz się, jak podjąć działania.

 1. Pierwszy Dzień Ziemi obchodzony był 22 kwietnia 1970 roku.
 2. Dzień Ziemi powstał w Stanach Zjednoczonych, ale do 1990 roku stał się uznawany na całym świecie dniem.
 3. W pierwszym Dniu Ziemi 20 milionów ludzi zebrało się na ulicach Ameryki, aby zaprotestować przeciwko rewolucji przemysłowej. W rezultacie narodził się ruch ekologiczny.
 4. W Dniu Ziemi 2009 Disney wydał film dokumentalny zatytułowany Ziemia, który podążał za ścieżkami migracji czterech rodzin zwierząt.
 5. Każdego roku, 22 kwietnia, mężczyźni, kobiety i dzieci zbierają śmieci, sadzą drzewa, oczyszczają rafy koralowe, pokazują filmy, podpisują petycje i planują lepszą przyszłość naszej planety.
 6. Gaylord Nelson stworzył Dzień Ziemi, gdy pracował jako amerykański senator.
 7. Podczas obchodów Dnia Ziemi w 2011 r. w Afganistanie 28 milionów drzew zostało posadzonych przez ruch Dnia Ziemi.
 8. W Panamie posadzono i utrzymano 100 zagrożonych gatunków storczyków, aby zapobiec ich wyginięciu na cześć Dnia Ziemi.
 9. Dzień Ziemi został oficjalnie nazwany przez ONZ w 2009 roku Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi.
 10. Chociaż ruch środowiskowy jest zjawiskiem stosunkowo nowym, świadomość za nim kryje się jest tak stara jak ludzkość.
 11. Niektóre szkoły i społeczności obchodzą Dzień Ziemi przez cały tydzień, aby wydłużyć czas, w którym ludzie skupiają się na Ziemi.
 12. W Dniu Ziemi 2012 ponad 100 000 osób jeździło rowerami w Chinach, aby zmniejszyć emisję CO2 i zaoszczędzać paliwo.
 13. Jest to jedno z największych świat, obchodzone przez ponad miliard ludzi na całym świecie.
 14. Pierwsze obchody Dnia Ziemi w USA przyniosły 20 milionom Amerykanów udział w pokojowych demonstracjach, aby pokazać swoje poparcie dla reformy ekologicznej.
 15. W pierwszym dniu w Stanach Zjednoczonych wzięło udział 2000 szkół wyższych oraz 10 000 szkół podstawowych i średnich.
 16. W pierwszym Dniu Ziemi w Nowym Jorku burmistrz zamknął Piątą Aleję do wykorzystania w Dniu Ziemi i pozwolił świętować ją w Central Parku.
 17. W 2009 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych zmieniła nazwę Dnia Ziemi na Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.
 18. Niektóre społeczności i szkoły decydują się świętować Tydzień Ziemi, dając więcej czasu na uczynienie Ziemi przedmiotem nauczania i nauki.
 19. Dzień Ziemi jest ważny, aby przyczynić się do zwiększenia świadomości wpływu, jaki wywieramy na środowisko i co można z nim zrobić
 20. Do recyklingu puszek aluminiowych potrzeba mniej energii – 90% mniej niż do produkcji nowych.
 21. Przeciętna osoba wyrzuca codziennie około 4 kg śmieci.
 22. Zaledwie 27% gazet w USA podlega się procesowi recyklingu. Gdyby wszystkie one zostały poddane recyklingowi, zaoszczędziłoby to jedną czwartą miliarda drzew w całym roku.
 23. Każdego roku do oceanów wyrzucanych jest 5.000.000.000.000 kilogramów śmieci. Odpady z tworzyw sztucznych zabijają co najmniej 1 milion stworzeń w oceanie rocznie.
 24. Ponad 180 krajów świętowało Dzień ziemi, a Facebook stał się popularnym narzędziem rozpowszechniania tego zjawiska.
24 niesamowitych ciekawostek o Dniu Ziemi
4.6 (92.76%) 58 głosówZobacz też

Sprawdź też:
Drzewa to coś więcej niż tylko część naszego naturalnego krajobrazu.…